8 Përzierje Natyrale për t’u Kthyer Bukurinë Kaçurrelave

0
233
© toriamae / Reddit, © balouiriarajesh / Pixabay

Njerëzit që kanë flokë kaçurrela dhe me onde e dinë shumë mirë se sa e vështirë është t’i zotërosh ato.

Fryrja, faktorët klimatikë dhe mungesa e lagështisë mund të luajnë rol kundër flokëve tanë dhe bëjnë jo vetëm grupe rebele, por tharje, dëmtim dhe flokët fitojnë një pamje të pajetë. Por për të rikthyer formën dhe shkëlqimin e kaçurrelave ka disa truke që mund t’i bëjnë ato të duken të shkëlqyer pa shpenzuar shumë para.

Kjo është arsyeja pse ne dëshirojmë t’ju tregojmë disa këshilla për produktet natyrale të flokëve dhe trajtimet që mund t’i vini në praktikë me ato që keni në shtëpi, si dhe të kurseni në produktet konvencionale gjatë procesit.

Xhel fara liri

© PrettyBirb85 / Reddit , © user3802032 / Freepik , © 5seconds / Depositphotos

Liri (ose fara e lirit) përdoret në gatim, pasi përbërësit e tyre ndihmojnë për të pasur një shëndet tretës më të mirë. Por ushqyesit e tij jo vetëm që janë të mirë për trupin, por shërbejnë gjithashtu që flokët të rimarrin forcën, shkëlqimin dhe butësinë, duke bërë që kaçurrelat të mos çarmatosen aq lehtë.

Mënyra për ta prezantuar atë në rutinën tonë të bukurisë së flokëve është përmes një xheli të ftohtë për tu përgatitur shumë lehtë: gjithçka që duhet të bëni është të përzieni dy lugë të mëdha fara me ujë dhe ta lini enën në frigorifer për 8 orë. Pastaj duhet të tendosni përgatitjen. Këtë përgatitje mund ta përdorni së bashku me kremin tuaj të stilimit.

Gjalpë shea

© guneeeeet / Reddit , © Dessie_bg / Depositphotos

Nëse kaçurrelat tuaja priren të jenë të thata, kjo është për shkak se atyre u mungon hidratimi, dhe ekstrakti i këtij fruti afrikan mund të ndihmojë në përmbysjen e asaj gjendjeje. Gjalpi shea përmban acide dhe antioksidantë që lagështojnë flokët dhe veprojnë si një shtresë mbrojtëse kundër tharjes nga rrënja në majë.

Është marrë në gjendjen e tij të pastër në dyqanet natyrore dhe mund ta përdorni si zbutës ose si trajtim, duke e aplikuar atë në flokë të lagur, pastaj duke i dhënë nxehtësi me tharëse flokësh, duke e hequr pas 15 minutash pushim dhe shpëlarje .

Vaj kokosi

© melati411 / Pixabay , © curlsandbeautydiary / Reddit

Një tjetër krem hidratues i shkëlqyeshëm është vaji i kokosit, pasi është i përbërë nga vitamina K dhe E, acide yndyrore të ngopura dhe antioksidantë, të cilët mund të ringjallin kaçurrelat tuaja.

Mund të përdoret për të zbutur kaçurrelat e padisiplinuara – thjesht vendosni pak vaj në zonën e gërshetuar. Ndihmon gjithashtu për të eleminuar ngatërrimin e pashmangshëm me vetëm disa pika dhe është një aleat i shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për përcaktimin e kaçurrelave.

Mund ta aplikoni pasi të keni larë flokët, por nëse preferoni ta përdorni vetëm si trajtim për flokët, duhet të vendosni pak produkt në duar dhe ta shpërndani në të gjithë flokët, pastaj ta mbuloni me një kapak dushi dhe një peshqir për disa orë dhe më pas lajini. Ju do të arrini flokë  të rigjallëruar dhe me shkëlqim.

Vaji i arganit

© LetsGetReptarded / Reddit , © luisapuccini / Depositphotos , © silviarita / Pixabay

Acidet yndyrore dhe vitaminat E dhe F në këtë vaj forcojnë dhe rigjenerojnë fibrat e flokëve, domethënë ato sigurojnë më shumë forcë dhe vëllim flokëve, duke i hidratuar atëo dhe duke i mbrojtur nga dëmtimet e jashtme të shkaktuara nga faktorë klimatikë.

Për të arritur kaçurela më të forta dhe më rezistente me këtë produkt, së pari duhet të masazhoni lëkurën e kokës për ta ngrohur dhe stimuluar atë. Në këtë mënyrë, vaji do të përthithet më mirë. Pastaj, vendosni një produkt të vogël në duar dhe masazhoni flokët, duke ndihmuar me gishta dhe një krehër, dhe pastaj vazhdoni t’i krehni si zakonisht.

Trajtime me përbërës natyralë

© gingerb2860 / Reddit

Por nëse ajo që po kërkoni është të filloni të punoni dhe të krijoni produktet tuaja me elemente natyrore që keni në kuzhinën ose kopshtin tuaj, ka disa mundësi, të cilat do t’i ndajmë me ju më poshtë.

Banane, vaj dhe mjaltë për të eleminuar “shprishjen”

© Unknown / Imgur , © Robfoto / Pixabay , © margenauer / Pixabay , © ponce_photography / Pixabay

Një nga armiqtë e mëdhenj të flokëve kaçurrelë është ngrirja, e cila pa marrë parasysh sa e luftoni, pashmangshmërisht gjithmonë kthehet. Por nuk është e nevojshme të shpenzoni shumë para për produkte që ju japin një zgjidhje të pjesshme, pasi mund t’i zëvendësoni ato me përbërës natyralë. Kjo maskë është një mundësi e mirë, pasi banania siguron hidratim, ndërsa vaji dhe mjalti ruajnë lagështinë.

Përbërësit:

 • 2 banane të mesme
 • 2 lugë mjaltë
 • 4 lugë vaj ulliri

Procesi:

 • Përzieni të gjithë përbërësit në një procesor ushqimi derisa të merrni një pastë homogjene.
 • Lani flokët me ujë të vakët. Në këtë mënyrë, kutikulat do të qëndrojnë të hapura dhe maska do të depërtojë më mirë.
 • Vendosni paste dhe mbulojeni me një kapelë ose qese najloni për të paktën gjysmë ore.
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë për të mbyllur kutikulat dhe për të mbajtur lagështinë që siguroi maska.

Avokado dhe majonezë për të zbutur majat

© studeg.mail.ru / Depositphotos , © stux / Pixabay , © Sergio_Lucci / Depositphotos

Flokët e thatë janë shumë të zakonshme në kaçurrelë, pasi, sipas një specialisti, “lagështia e tepërt në ajër depërton në fibra dhe bllokohet në shtresën e kutikulës”, gjë që bën që flokët të jenë të padepërtueshëm dhe me pamje të shëmtuar. Për të rimarrë kontrollin, janë të mirë vajrat e avokados dhe majoneza:

Përbërësit:

 • 1 avokado
 • 1 filxhan majonezë

Procedura është shumë e thjeshtë: ju duhet ta shtypni avokadon dhe ta përzieni me majonezë derisa të merrni një pastë kremoze. Pastaj aplikojeni atë dhe mbuloni kokën për 20 minuta. Në fund, shpëlajeni me shumë ujë dhe lani flokët si zakonisht.

Aloe vera dhe kos për hidratim

© casellesingold / Pixabay , © Changered / Depositphoto

Xheli nga kjo fabrikë jo vetëm që hidraton thellë, pasi ndikon në brendësi të fibrave të flokëve, duke i riparuar atë dhe rivendosur shkëlqim, por gjithashtu i lë flokët të butë, duke u bërë kështu një pastrues natyral i përsosur.

Nga ana e tyre, vitaminat B6 dhe B12, zinku, acidi laktik, kalciumi dhe magnezi në kos ushqejnë gjëndrat ndërsa gjithashtu zhduken. Për shkak të kësaj, së bashku me aloe vera, ky produkt mund të bëhet një zbutës natyral:

Përbërësit:

 • 2 lugë xhel aloe vera
 • 4 lugë kos të thjeshtë
 • 2 lugë vaj kokosi

E gjihë ajo çfarë ju duhet të bëni është të përzieni të gjithë përbërësit në një blender derisa të merrni një krem homogjen. Pastaj, me flokë të lagur, vendoseni përzierjen dhe lëreni të veprojë për një orë, në fund të shpëlahet dhe stilohet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here