9 Bimë që Rriten në Kushte Shtëpie, për Ato që Nuk Kanë Kopësht

0
130
©5minuticreativi

Kujdesi për kopshtin tuaj mund të jetë një përvojë relaksuese dhe një nxitës i shkëlqyeshëm i humorit.

Por nëse nuk keni shumë hapësirë për të rritur bimët tuaja, mos u shqetësoni – ka shumë mënyra për ta kthyer shtëpinë tuaj në një kopsht dhe madje edhe të rritni ushqimin tuaj në të njëjtën kohë. Ne kemi zgjedhur mënyrat më të shpejta për të mbjellë dhe korrur ushqime të njohura në shtëpi pa u munduar shumë.

Karrota

Çfarë do t’ju duhet:

 • Karrota
 • Një enë e mbushur me ujë
 • Një tenxhere
 • Pak tokë
©5minuticreativi

Si ta bëni:

1. Merrni karrota dhe pritni pjesët e sipërme të tyre duke filluar disa centimetra nën kërcell.

2. Vendosni këto maja të karotave në enë dhe mbusheni me ujë për të mbuluar pak karotat.

3. Mbajeni enën në një vend me diell dhe ndërroni ujin çdo ditë. Prisni që të mbijnë majat e karotave.

4. Mbillni majat e karrotave në tenxhere dhe ujisni ato.

©5minuticreativi

5. Mbajeni vazon në një vend me diell dhe ujitini rregullisht karrotat tuaja. Kur karrotat rriten pak, mblidhini ato sa herë që dëshironi (disa njerëz pëlqejnë karotat e vogla, ndërsa të tjerët preferojnë t’i lënë të rriten plotësisht).

Selino

Çfarë do t’ju duhet:

 • Pjesa e poshtme e selinoje
 • Një tas i mbushur me ujë
 • Një tenxhere
 • Pak tokë
©5minuticreativi

Si ta bëni:

1. Pritini pjesën e poshtme të selinos me thikë.

2. Vendoseni në tasin e mbushur me ujë dhe vendoseni tasin diku me ndriçim të mirë natyral. Ndryshoni ujin çdo dy ditë.

3. Prisni që gjethet dhe rrënjët e reja të selinos të rriten. Qëllimi juaj është të rritni rrënjët e gjata rreth një centimetër.

Kur rrënjët të jenë mjaft të gjata, mbillni selino në një tenxhere dhe ujiteni atë.

©5minuticreativi

5. Mbajeni tenxheren në një vend të freskët dhe shmangni rrezet e diellit. Ujiteni rregullisht për ta mbajtur tokën me lagështi, por shmangni mbingopjen e bimës suaj.

Kur bima juaj të bëhet mjaftueshëm e madhe, mblidhni kërcellët e jashtëm dhe lërini të brendshmit të rriten.

Xhenxhefil

Çfarë do t’ju duhet:

 • Një rrënjë xhenxhefili
 • Një tas i mbushur me ujë
 • Tenxhere
 • Pak tokë
©5minuticreativi

Si ta bëni atë:

1. Merrni një rrënjë xhenxhefili dhe copëtojeni në copa të mëdha. Nëse dëshironi të rritni vetëm një bimë, përdorni vetëm një copë xhenxhefili.

2. Zhytni copat e xhenxhefilit në ujë për një ditë.

3. Hiqni copat e xhenxhefilit nga uji dhe mbillni ato në vazo të ndryshme. Mos harroni të ujitni tokën.

4. Mbani vazot në një vend të ngrohtë dhe shmangni rrezet e diellit. Ujitni rregullisht bimët tuaja dhe përdorni pleh të veçantë nëse është e nevojshme. Bimët do të jenë gati për 8-10 muaj.

Avokado

Çfarë do t’ju duhet:

 • Një farë avokado
 • 3 kruese dhëmbësh
 • Një gotë me ujë
 • Një tenxhere
 • Pak tokë
©5minuticreativi

Si ta bëni atë:

1. Hiqni farën e avokados nga mishi.

2. Qëroni farën derisa t’i hiqni plotësisht lëkurën.

3. Vendosni 3 kruese dhëmbësh në pjesën e mesme të farës. Kruajtësit e dhëmbëve duhet të jenë të vendosur në mënyrë të barabartë rreth perimetrit të farës së avokados.

4. Vendosni farën në një gotë me ujë. Fara duhet të jetë vetëm gjysmë e zhytur në ujë. Sigurohuni që pjesa më e mirë e farës suaj të jetë drejtuar lart.

5. Ndërroni ujin rregullisht dhe prisni që fara të mbijë. Qëllimi juaj është të rritni rrënjën dhe të prisni derisa kërcelli të jetë disa centimetra i gjatë. Ky proces mund të zgjasë deri në 8 javë.

6. Kur kërcelli të jetë mjaft i gjatë, mbillni farën në një vazo.

©5minuticreativi

7. Mbani bimën tuaj në një vend me diell dhe ujiteni rregullisht. Mund të duhen deri në 5-13 vjet që një pemë avokado të fillojë të rritë fruta, kështu që jini të durueshëm ose thjesht shijoni se si duket kjo bimë.

Kungull

Çfarë do t’ju duhet:

 • Një kungull
 • Lugë
 • Pak tokë
 • Një enë e madhe
©5minuticreativi

Si ta bëni atë:

1. Merrni një kungull dhe pritni pjesën e poshtme të tij. Pjesa e poshtme duhet të përbëjë rreth 1/3 e kungullit.

2. Përdorni një lugë për të ndarë farat e kungullit nga mishi. Lërini farat brenda kungullit.

3. Mbuloni farat me tokë dhe ujisni ato.

4. Vazhdoni të ujitni farat rregullisht dhe prisni që ato të mbijnë.

Kur bima të duket mjaftueshëm e fortë, mbillni ato jashtë. Sigurohuni që të zgjidhni një vend me diell për t’i mbjellë ato dhe të lini hapësirë të mjaftueshme midis bimëve.
Shënim: Ju mund të rritni kunguj në një enë, por duhet të jetë e madh dhe sërish duhet ta vendosni jashtë.

©5minuticreativi

5. Vazhdoni të vaditni kungullin tuaj dhe përdorni pleh nëse është e nevojshme. Duhen rreth 3 muaj që një kungull të arrijë pjekurinë, por kjo kohë mund të ndryshojë në varësi të motit dhe shumëllojshmërisë së kungullit.

Domatet

Çfarë do t’ju duhet:

 • Një domate e pjekur
 • Një tas me ujë
 • Një gropë
 • Pak tokë
©5minuticreativi

Si ta bëni atë:

1. Fetë një domate të pjekur.

2. Vendosni fetat në tenxhere vazo.

3. Mbuloni domatet me një shtresë tjetër toke dhe ujisni ato.

4. Mbajeni vazon në një vend me diell dhe ujitini domate rregullisht. Farat e domates ka të ngjarë të mbijnë brenda 5-10 ditësh.

5. Kur fidanët të rriten mjaftueshëm, mbillini në vazo të ndryshme ose jashtë.

6. Mbani domatet tuaja në një vend me diell dhe ujitini ato rregullisht. Do të merrni korrjen e parë në 2-3 muaj.

Patatet

Çfarë do t’ju duhet:

 • Një patate
 • 2 vazo
 • Pak tokë
©5minuticreativi

Si ta bëni atë:

1. Merrni një patate dhe priteni atë në gjysmë.

2. Vendosni secilën gjysmë të patates në një tenxhere të veçantë.

3. Mbuloni gjysmat e patates me dhe dhe ujisni ato.

4. Mbani patatet tuaja në një vend me diell dhe ujitini rregullisht në mënyrë që toka të mbetet e lagur. Ju mund të korrni patatet tuaja pasi të shfaqen lulëzimet dhe gjethet të fillojnë të zverdhën.

Luleshtrydhe

Çfarë do t’ju duhet:

 • Luleshtrydhe
 • Një kruese dhëmbësh
 • Një peshqir letre
 • Një tenxhere
 • Pak tokë
©5minuticreativi

Si ta bëni atë:

1. Zgjidhni farat e luleshtrydheve nga manaferra me një kruese dhëmbësh.

2. Vendosni të gjitha farat në një peshqir letre dhe thajini pak.

3. Mbillni farat në një tenxhere të mbushur me tokë. Jini të kujdesshëm dhe mos i mbuloni farat me tokë plotësisht. Farat mund t’i mbillni në çdo tenxhere të zgjedhur nga ju.

4. Ujitni farat mirë.

5. Mbajeni vazon në një vend me diell dhe sigurohuni që toka të jetë e lagur. Kur farat të mbijnë, transferojini në vazo më të mëdha ose mbillni ato jashtë.

6. Sigurohuni që t’i mbani bimët tuaja në një vend me diell dhe të vazhdoni ta mbani tokën të lagur. Korrni luleshtrydhet kur manaferrat bëhen të kuqe.

Kikirikët

Çfarë do t’ju duhet:

 • Kikirikë të papërpunuar në guaskat e tyre
 • Një copë pëlhure
 • Një gotë me ujë
 • Një tenxhere
©5minuticreativi

Si ta bëni:

1. Hiqni kikirikët nga lëvorja dhe vendosini në një copë pëlhure.

2. Mbështilleni me pëlhurë dhe zhytini në ujë për 1 orë.

3. Nxirreni nga uji dhe lërini në një sipërfaqe të thatë për 3 ditë.

4. Kikirikët duhet të mbijnë në ditën e katërt.

5. Mbillni kikirikët e mbirë në një vazo, mbulojini ato me një shtresë tjetër toke dhe ujisni ato. Vendoseni tenxheren në një vend me diell ku nuk ka shumë erë dhe ujiteni rregullisht bimën për ta mbajtur tokën pak të lagur.

6. Kikirikët do të jenë gati për mbledhje në 90-150 ditë. Kushtojini vëmendje gjetheve – kur të bëhet e verdhë, kjo do të thotë se është koha për të korrur kikirikët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here