9 Këshilla për t’i Dhënë Shkëlqim Ngjyrës së Flokëve Tuaj, Butësisht në Kushte Shtëpie

0
314
© Nataliya Vaitkevich / Pexels, © Carolyn V / Unsplash

Nëse i shënoni të gjitha paratë që shpenzoni në një vit për ngjyrosjen e flokëve, zbardhues, locione, llak dhe produkte të tjera që premtojnë të lehtësojnë flokët, thjesht mund të vini re se sa të shtrenjta janë ato.

Për më tepër, mund të ndodhë që shumë prej tyre dëmtojnë flokët tuaj për shkak të sasisë së madhe të kimikateve që ato përmbajnë. Fatmirësisht ka mundësi të tjera, të cilat janë jo vetëm të natyrshme, por edhe efikase.

Ne na pëlqen të bashkojmë një listë të sekreteve që mund t’ju ndihmojnë t’i jepni flokëve tuaj një pamje të freskët natyrore. Limoni (ose limoni i athët), kamomili, kanella, mjalti, veza, elbi dhe uthulla janë gjëra që ju me siguri i keni në shtëpi, por ato janë gjithashtu produkte të mirënjohura të bukurisë që do të lehtësojnë flokët tuaj.

Ato do t’i japin një shkëlqim unik, butësi dhe forcë flokëve tuaj, me ushqyesit e tyre. Dhe pjesa më e mirë është se ato janë shumë të lira dhe as nuk ju duhet të shkoni në sallonin e bukurisë për t’i aplikuar!

Çaj kamomili dhe limon i athët

© Soroush Karimi / Unsplash, © Shutterbug75 / Pixabay, © ORNELLA BINNI / Unsplash

Kamomili është një bimë shumë e zakonshme që ka shumë përfitime shëndetësore dhe, natyrisht, bukurie. Kjo është arsyeja pse është një zgjedhje e mirë për trajtimin natyral të flokëve.

Përbërësit:

 • 2 gota ujë, 5 qese çaji kamomili, 2 lugë gjelle lëng limoni
 • Zieni qeset e çajit të kamomilit në ujë.
 • Kur të merrni një infuzion mjaft të përqendruar, shtoni lëng limoni.
 • Prisni që ajo të qetësohet dhe derdhni lëngun në një shishe spërkatëse.
 • Vendoseni atë në të gjitha flokët tuaj në mënyrë të barabartë.
 • Prisni që ajo të thahet.
 • Vendosni zbutës dhe shpëlajini flokët.
 • Do të shihni një ndryshim pas 2 ose 3 përdorimesh.

Kanellë dhe balsam

© ExplorerBob / Pixabay

Kanella është një përbërës i zakonshëm në një numër produktesh të disponueshëm në treg, sepse përveç sigurimit të shumë përfitimeve, aroma dhe shija e saj janë unike. Alsoshtë gjithashtu një mik i shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për trajtimet e flokëve, pasi është një përbërës thelbësor që mund të përdorni për të arritur atë ngjyrë të lehtë që të gjithë duam.

Përbërësit:

 • 3 lugë kanellë pluhur dhe 1/2 filxhan zbutës.
 • Shtoni 3 lugë kanellë pluhur në gjysmën e filxhanit të zbutësit.
 • Përziejini mirë derisa të merrni një krem të trashë.
 • Vendoseni atë në flokët tuaj.
 • Lëreni të veprojë për 3 deri në 4 orë.
 • Lajini dhe shpëlajeni tërësisht.

Uthull

© Mareefe / Pexels, © Tamara Bellis / Pixabay

Ju lehtë mund të lehtësoni flokët tuaj duke përdorur uthull, pa pasur nevojë të shpenzoni sasi të mëdha parash dhe, mbi të gjitha, pa përdorur kimikate që mund të shkaktojnë dëme të pakthyeshme në lëkurën tuaj të kokës.

Përbërësit:

 • 1 pjesë uthull për çdo 6 pjesë të ujit
 • Në një gotë, përzieni 1 pjesë të uthullës dhe 6 pjesë të ujit.
 • Vendoseni dhe lëreni të veprojë për 15 minuta.
 • Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
 • Uthulla e mollës do të parandalojë çdo problem të shkaktuar nga aroma.

Birrë

© Radu Florin / Unsplash

Birra është e pasur me vitaminë B, e cila i mban flokët të shëndetshëm. Sidoqoftë, kur përmban alkool, përfitimet e saj humbin. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të zgjidhni birrën pa të, në mënyrë që të mos thahet ose të bëni që flokët tuaj të pashëndetshëm.

Përbërësit:

 • 1 filxhan birrë
 • Lani flokët me një filxhan birrë joalkoolike.
 • Butësisht masazhoni kokën.
 • Lëreni të qëndrojë për 10 minuta.
 • Shpëlajeni tërësisht për të hequr të gjitha mbetjet.
 • Ju mund ta përsërisni këtë procedurë më shumë se një herë në javë.

Mjaltë dhe uthull

© Lindsay Moe / Unsplash, © Jessica Lewis / Unsplash

Limonat e athët janë të pasur me antioksidantë. Ato ndihmojnë për të hequr vajin e tepërt nga flokët, e bëjnë ato me shkëlqim, dhe gjithashtu e lehtësojnë ato.

Përbërësit:

 • ujë, 2 lugë mjaltë, 2 lugë uthull molle dhe gjysmë limoni
 • Nxehim ujin dhe shtojmë 2 lugë mjaltë.
 • Kur përzierja të ketë zierë, shtoni 2 lugë uthull molle dhe gjithashtu lëngun e gjysmës së limonit.
 • Përziejini mirë dhe vendoseni përzierjen në frigorifer për disa minuta.
 • Pasi të jetë ftohur, aplikojeni atë në flokët tuaj të lagur.
 • Masazhoni kokën dhe lëreni të veprojë për 20 minuta.
 • Më pas shpëlajeni tërësisht.

Vezë, birrë dhe limon

© Free-Photos / Pixabay

Vezët janë një ushqim shumë i pasur. Ato përmbajnë proteina dhe vitamina që trupave tanë u duhen për të mbajtur flokët tanë të shëndetshëm.

Përbërësit:

 • 1 e bardhë veze, 1/2 gotë birrë joalkoolike dhe 1/2 limon
 • Rrahim të bardhën e vezës.
 • Shtoni gjysmë gote birrë joalkoolike.
 • Përziejeni mirë përzierjen.
 • Shtoni lëngun e gjysmës së limonit dhe përziejeni përsëri.
 • Vendosni pastën që rezulton në flokë të lagur.
 • Masazhoni kokën.
 • Lëreni të veprojë për 15 deri në 20 minuta.
 • Më pas shpëlajeni tërësisht.
 • Këtë trajtim mund ta përdorni një herë në javë.

Çaj kamomili

© Carolyn V / Unsplash, © lexie janney / Unsplash

Kamomili ka një pigment të artë të quajtur apigenin, i cili, kur aplikohet në flokë, ngjitet automatikisht në boshtin e flokëve.

Përbërësit:

 • ujë, një qese çaji kamomili
 • Vloni një filxhan ujë me qesen e çajit kamomil për 3 minuta.
 • Fikni nxehtësinë, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta.
 • Kur të jetë ftohur, vendoseni këtë infuzion në flokë.
 • Lëreni të veprojë për 15 minuta.
 • Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Vaj ulliri, kanellë dhe mjaltë

© Nataliya Vaitkevich / Pexels

Vaji i ullirit është një përbërës i shkëlqyeshëm, sepse përmban doza të larta të vitaminës E, e cila forcon dhe rinon flokët tuaj. Ai gjithashtu ka vitaminë C, e cila stimulon formimin e kolagjenit dhe vitaminë A, e cila nxit rigjenerimin e qelizave.

Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle kanellë, 1 lugë vaj ulliri dhe 1 lugë gjelle mjaltë
 • Përzieni një lugë gjelle kanellë pluhur me një lugë gjelle vaj ulliri dhe një lugë tjetër mjaltë.
 • Përziejeni mirë.
 • Vendosni përzierjen në të gjithë flokët tuaj.
 • Mbështillni flokët me mbështjellës plastik.
 • Lëreni të pushojë brenda natës.
 • Mos harroni të shpëlaheni të nesërmen.
 • Kjo përzierje mund t’ju japë një ton më të kuq, më karamel.

Sodë buke

© Kaboompics.com / Pexels

Soda e bukës është lehtësisht e disponueshme dhe ka shumë përdorime në industrinë e bukurisë. Ky përbërës është ideal për një numër qëllimesh për shkak të komoditetit dhe efektivitetit të saj.

Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle sodë buke dhe ujë
 • Holloni një lugë sodë buke në 1/3 filxhan ujë të ngrohtë.
 • Përzieni derisa të merrni një qëndrueshmëri të brumosur.
 • Ndani flokët dhe vendoseni përzierjen me një furçë.
 • Për të mbrojtur skalpin tuaj, shmangni aplikimin e sodës së bukës në rrënjë.
 • Përdorimi nxehtësisë së ulët mund të përshpejtojë procesin.

Fakti që këta përbërës janë të gjithë të përballueshëm dhe që mund t’i keni edhe në shtëpi tashmë, do të thotë që mund t’i kurseni vetes një vizitë në parukeri. Deri tani gjithçka që duhet të bësh është të relaksoheni, të kuroni veten dhe të mbani mend se rezultatet e të gjitha këtyre trajtimeve kërkojnë kohë për tu vërejtur. Para se të shihni ndonjë rezultat, duhet të jeni vërtet konsistent dhe të bëni disa testime. Flokët e gjithsecilit do të reagojnë ndryshe.

Mos harroni të provoni ndonjë përzierje me një fije floku para se ta aplikoni në pjesën tjetër, vetëm për të konfirmuar që jeni të kënaqur me ngjyrën dhe se nuk shkakton asnjë reagim të kundërt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here