9 Këshilla që Duhet t’i Dini Përpara se Vendosni t’i Rrisni Flokët

0
2386
©Depositphotos.com

Shkalla mesatare e rritjes së flokëve është 0,5-1,7 cm në muaj. Ky proces ndikohet nga mosha, gjenet, gjendja shëndetësore dhe stina e vitit. Pra, nëse doni të rritni flokë të gjatë, duhet të pikësëparari të furnizoheni me durim.

Ne studiuam këshillat e ekspertëve dhe zbuluan se si të kujdeseni që flokët tuaj të rriten më shpejt.

Kontrolloni dietën tuaj

©Depositphotos.com

Rritja e flokëve përshpejtohet nga:

  • Ushqime me proteina. Proteinat janë përbërësi kryesor i flokëve, prandaj rekomandohet të përfshini produkte të pasura me të në dietë: mish, peshk, vezë, shpendë, qumësht, arra, drithëra dhe bishtajore.
  • Acidet yndyrore të pangopura Omega-3. Ato gjenden në peshqit yndyror (si salmoni), vajrat e peshkut dhe butakët.
  • Avokado. Ky produkt stimulon prodhimin e kolagjenit dhe përmirëson gjendjen e flokëve. Është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore thelbësore. Këto yndyrna nuk prodhohen nga trupi, por ato janë përbërës të rëndësishëm të qelizave. Zvogëlimi mund të shkaktojë rënie të flokëve.
  • Alga deti. Ato janë të pasura me zink. Mungesa e këtij elementi mund të shkaktojë rënie të flokëve dhe tharje të lëkurës së kokës.
  • Spinaqi. Është i pasur me lëndë ushqyese: acid folik, hekur dhe vitamina A dhe C.

Bëni masazh në kokë

©Depositphotos.com

Masazhimi i lëkurës ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut.

Masazhoni skalpin tuaj me vaj kokosi, pluhur, argan ose vaj jojoba. Këto janë zbutës natyral për flokët dhe janë të pasur me lëndë ushqyese thelbësore dhe vitamina.

Si të bëni masazhin:

  • Ngrohni 1 ose 2 lugë vaj.
  • Masazhoni lëkurën e kokës duke fërkuar vajin me lëvizje rrethore për 10 deri në 15 minuta.
  • Lëreni vajin si maskë për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni.
  • Për të stimuluar rritjen e flokëve, kryeni këtë masazh të kokës me vajra një ose dy herë në javë.

Shkurtoni majat rregullisht

 

Prisni flokët një herë në 2 deri në 3 muaj për të hequr majat e ndara ose të dëmtuara. Thjesht sigurohuni që të paralajmëroni stilisten tuaj se po i rritni flokët në mënyrë që ajo të mos i presë më shumë sesa është e nevojshme.

Gjeni shampon e duhur

©Depositphotos.com

Përdorni shampo të buta dhe natyralë. Shmangni produktet që përmbajnë silikone, pasi këto grumbullohen në strukturën e flokëve dhe e bëjnë atë më të rëndë. Si rezultat, flokët ndalojnë së marruri ushqim të jashtëm dhe dobësohen.

Këto silikone përfshijnë meteikon Cetearyl, dimethicon Cetyl, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Dimethiconol, Stearyl Dimethicone dhe Trimethylsilylamodimethicone.

Mundohuni t’i lani flokët më rrallë

©Depositphotos.com

Kur lani flokët shpesh, hiqni sebumin e sekretuar nga gjëndrat e vendosura në lëkurën e kokës. Kjo hidraton flokët dhe i mbron ato nga dëmtimi.

Për t’i mbajtur flokët tuaj të pastër dhe për të parandaluar që ato të thahen shumë, mjafton t’i lani 2 ose 3 herë në javë.

Përdorni zbutës flokësh

©Depositphotos.com

Zbutësi përmirëson elasticitetin e flokëve, parandalon këputjen dhe ndihmon në ruajtjen e gjatësisë. Vendoseni atë vetëm në fundet e flokëve, duke shmangur zonën e rrënjës.

Përdorni pajisje për prodhimin e nxehtësisë sa më pak herë që të jetë e mundur

©Depositphotos.com

Mundohuni të shmangni mashën ose pjastrën: përdorimi i tyre rregullisht dobëson flokët, duke shkaktuar ndarjen e majave. Nëse vendosni të stiloni flokët tuaj me pajisje të tilla, zgjidhni cilësitë më të ulëta të nxehtësisë dhe mos harroni të vendosni një mbrojtës termik në flokët tuaj.

Krehni flokët me kujdes

©Depositphotos.com

Larja e flokëve ndihmon në shpërndarjen e sebumit në të gjithë boshtin e flokëve dhe gjithashtu stimulon rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës. Por duke e bërë atë shumë të vështirë mund të dëmtojë flokët tuaj. Prandaj, lajeni butësisht me një krehër  me dhëmbë të gjerë. Jini veçanërisht të kujdesshëm kur krehni flokët e lagur; mos i tërhiqni dhe krehni butësisht zonat e ngatërruara.

Përdorni përbërës shtëpiakë për rritjen e flokëve

©Depositphotos.com

Bëni maska për flokët sipas disa recetave të njohura:

Për shembull, për të rritur rrjedhën e gjakut në lëkurën e kokës dhe kështu për të nxitur rritjen e flokëve, mund të përdorni një maskë me pluhur të bazuar në mustardë. Për ta përgatitur, përzieni 1 lugë gjelle pluhur mustardë me pak ujë të ngrohtë dhe 1 lugë çaji sheqer.

Përziejini mirë dhe aplikoni paste në lëkurën e kokës. Përgatituni për një ndjesi djegieje. Lani maskën pas 30 deri në 40 minuta. Mos e aplikoni atë më shumë se një herë në javë, sepse mustarda mund t’ju thajë flokët.

Maska e kanellës gjithashtu indukton rrjedhjen e gjakut në gjëndrat e flokëve: përzieni 2 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji kanellë të bluar. Shtoni pak ujë të ngrohtë për ta bërë më të lehtë aplikimin. Vendoseni në lëkurën e kokës dhe lajeni pas 30 minutash.

Maskat funksionojnë më mirë në temperatura të ngrohta, kështu që pasi të keni vendosur një, mbështillni kokën me një peshqir. Vendosini ato me një furçë ose një furçë të vjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here