9 Prerje të Flokësh të Vjetruara dhe Modelet e Reja për 10 Vitet e Ardhshme

0
2865
© Dragonfly666 / depositphotos, © artofsinn / unsplash

Krehrat e parë u shfaqën 5,000 vjet më parë dhe u gjetën në Afrikë.

Që nga ajo kohë, njerëzit i kanë kushtuar shumë kohë dhe përpjekje flokëve të tyre, ndërsa modelet e njohura të flokëve dhe teknikat e ngjyrave po ndryshojnë po aq shpejt sa edhe trendet e rrobave ose pajisjeve.

Ne studiuam trendet më të fundit dhe zbuluam se cilat modele flokësh dhe ngjyra mund të vazhdojnë të përdoren të paktën edhe dekadën e ardhshme.

Gërsheta komplekse

Gërshetat komplekse ishin mjaft të përsosura për çdo rast, qoftë për punë, dasma apo festa. Por ata i përkasin të kaluarës tani. Moda, kur bëhet fjalë për një pamje natyrale, dikton rregullat e veta. Një bishtalec i thjeshtë është tendenca aktuale. Mund ta bëni me 2 shirita – thjesht bëni një bisht të ulët.

Topuzi “petull”

© AFP / EAST NEWS, © eastnews

Topuzët “petull” që ishin të njohur disa vjet më parë nuk janë më shumë të modës. Ky model flokësh është zëvendësuar me topuzë të ulët dhe bisht me një pjesë të thellë të mesme dhe flokë të futur pas veshëve. Ky model flokësh lexohet menjëherë si i lëmuar dhe i sofistikuar.

Një bisht i lartë

© NO CREDIT / East News, © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Falë Ariana Grande, një bisht i trashë dhe i lartë u bë i dëshirueshëm për shumë vajza. Por popullariteti i këtij modeli flokësh po zbehet. Stilistët rekomandojnë ose një bisht të ulët ose opsionin klasik të këtij modeli, ku bishti është i vendosur midis majës së kokës dhe qafës.

Një bob i shkurtër jo më

© EAST NEWS, © Anthony Behar / Sipa USA / East News

Derek Yuen, një stilist për shumë të famshëm, ka prerë shumë stile kohët e fundit. Por jo prerje të rregullta të shkurtra. “Prerja e mprehtë dhe precize e bën këtë stil të fitojë në foto dhe në qilima të kuq”, thotë ai, duke rekomanduar që të zgjidhni një gjatësi që i përshtatet më së miri formës suaj të fytyrës.

Flokë të butë dhe të drejtuar

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News, © martzzl / unsplash

Nëse jeni të bekuar me kaçurrela, tani është koha për t’i përqafuar ato. Tifozët e modës janë duke u mbështetur në teksturat e tyre natyrore të flokëve që mund të theksohen me ndihmën e produkteve të stilimit.

Topuzë hapësinorë

© lesiako / unsplash, © Szymon Brzoska / East News

Këto 2 simite që duken si veshë të Minnie Mouse ose model i famshëm i Princeshës Leia ishin jashtëzakonisht të popullarizuara në rrjetet sociale. Por sa më e ndritshme të jetë tendenca, aq më pak zgjat. Sot, ne jemi duke iu drejtuar stileve më klasike. Ndërroni modelin tuaj të flokëve dhe zgjidhni një stil të thjeshtë updo.

Kaçurrela të vogla

© Twitter / East News, © Everett Collection / East News

Stilistët rekomandojnë zëvendësimin e kaçurrelave të ngushta të vogla me valë klasike të buta, të frymëzuara nga vitet ’40. Flokët tuaj nuk duhet të duken sikur keni kaluar disa orë në një sallon. Në ditët e sotme, moda ka të bëjë vetëm me pamjen natyrale dhe ndjesinë që flokëve tuaj nuk ju deshën më shumë se disa minuta për t’i bërë.

Bjonde “borë e bardhë”

© Everett Collection / East News, © OConnor-Arroyo / AFF-USA.com / MEGA / Mega Agency / East News

Lyerja e flokëve më një ngjyrë sa më të ndritshme dhe bionde të jetë e mundur u bë një trend i madh në vitet e kaluara. Dhe ndërsa sigurisht që është një ton magjepsës, nuk i përshtatet çehrës së të gjithëve. Jo vetëm që mund të shpërlajë ngjyrat e ngrohta të lëkurës, por zbardhja dhe tonifikimi i flokëve tuaj vazhdimisht në mënyrë që të ruani një ngjyrë të tillë është jashtëzakonisht i dëmshëm për flokët tuaj të bukur.

Tonet në modë të sezonit janë bjonde luleshtrydhe, bjonde perle dhe bjonde mjaltë. Është më mirë të zgjidhni një hije që i përshtatet tonit të lëkurës tuaj.

Flokë të lyer me bojë në maja

© joey716 / unsplash, © ayahya09 / unsplash

Ngjyrat e ndritshme do të jenë akoma të njohura në sezonin e ardhshëm. Por flokët e lyer në funde, i përkasin të kaluarës tani. Kjo prirje është zëvendësuar me ngjyrosjen e rrënjës dhe me ngjyrën e gjithanshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here