9 Vetitë e Shëndetshme të Kafesë të Provuara nga Shkenca

0
206
© depositphotos

Kohët e fundit, ka pasur shumë thashetheme të diskutueshme rreth pijeve tona të dashura të mëngjesit. Por ju me siguri do të pajtoheni se nuk ka asgjë më të mirë se marrja e një qasje shkencore për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve si kjo.

Shkencëtarët deklarojnë se pirja e kafesë në moderim jo vetëm që është e padëmshme, por gjithashtu mund të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin tuaj. Për shembull, adhuruesit e kafesë shpesh duken më të rinj se moshatarët e tyre dhe janë më pak të ekspozuar ndaj sëmundjeve të caktuara të sistemit kardiovaskular.

Ne dëshirojmë të ndajmë me ju një listë të vetive të shëndetshme të kafesë që mund të zhvendosë peshoren nga ata që e pinë atë rregullisht.

Zvogëlon rrezikun e cirrozës së mëlçisë.

© depositphotos

Shkencëtarët nga Instituti Mario Negri në Itali zbuluan se konsumi i kafesë mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të cirozës së mëlçisë deri në 50%.

Zvogëlon shanset tuaja për të zhvilluar sëmundjen Alzheimer dhe Parkinson.

© depositphotos

Shkencëtarët nga Qendra e Kërkimit të Sëmundjeve Alzheimer me qendër në Tampa, FL zhvilluan një studim për të konstatuar ndikimin e pirjes së kafesë në zhvillimin e Alzheimerit. Gjetjet e studimit treguan se pirja e tre filxhanëve kafe në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes deri në 65%.

Studiuesit nga Universiteti Federal i Santa Catarina, Brazil thanë se pirja e kafesë rregullisht mund të funksionojë si një zgjidhje parandaluese për sëmundjen e Parkinsonit. Rreziku juaj për të zhvilluar një sëmundje të tillë zvogëlohet me 20%.

Ndikon pozitivisht në sistemin kardiovaskular.

© depositphotos.com

Një keqkuptim tjetër i përhapur në lidhje me kafenë ka të bëjë me ndikimin e saj në sistemin kardiovaskular. Në fakt, disa studime të kryera nga shkencëtarë nga Shkolla e Shëndetit Publik Harvard, Universiteti Kombëtar i Singaporit dhe Spitali i Grave Brigham, treguan se njerëzit që pinë 3-5 filxhanë kafe në ditë kanë tre herë më pak të ngjarë të vuajnë nga zemra sesa ata që pinë pije të tjera.

Studimi gjithashtu thekson se nuk ka ndonjë ndryshim të madh midis pirjes së 1 filxhanit ose 3 filxhanëve kafe pasi që një sasi kaq e vogël nuk do të ketë ndonjë ndikim negativ në punën e sistemit kardiovaskular.

Zvogëlon zhvillimin e sëmundjeve të kyçeve dhe gurëve të tëmthit.

© depositphotos

Kjo shkaktohet nga një gjendje e dobët metabolike dhe rezulton në grumbullimin e përbërësve të ndryshëm në indet e trupit. Por për shkak të faktit se kafeja përmirëson metabolizmin, konsumi i tij në të vërtetë mund të parandalojë dhimbjen e kyçeve. Ky fakt u provua nga shkencëtarët si nga Shkolla Mjekësore e Harvardit ashtu edhe nga Spitali i Grave të Brigamit.

Disa substanca që gjenden në kafe, si kafeina, mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të gurëve në fshikëz e tëmthit. Scott Gottlieb zbuloi se rreziku i shfaqjes së kësaj sëmundjeje mund të zvogëlohet me 4% nëse pini 4 filxhanë kafe në ditë dhe me 45% nëse pini 5 filxhanë.

Ul rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Shkencëtarët danezë nga Universiteti i Aarhusit, Spitali Universitar Aarhus dhe Spitali Universitar Odense vërtetuan se pirja e kafesë nuk ndikon në zhvillimin e diabetit Tip-2. Cafestol, i cili është një përbërës në kafe, në fakt rrit nivelin e insulinës në pankreas kur kjo e fundit është e ekspozuar ndaj ndikimit të glukozës. Kjo është arsyeja pse pirja e kafesë mund t’ju ​​shpëtojë nga diabeti i tipit 2.

Rinovon çdo qelizë në trupin tuaj.

© depositphotos

Antioksidantët që përmbahen në kafe kanë një ndikim rinovues në qelizat e trupit tuaj. Shkencëtarët nga Universiteti i Grave Ewha në Seul pohojnë se ekstrakti i kafesë mund t’ju ndihmojë të eleminoni rrudhat e vogla dhe parandalon humbjen e lëngjeve dhe humbjen e kolagjenit nga trupi juaj. Mund ta bëni në shtëpi duke përdorur kafe të tretshme, sheqer dhe ujë. Kjo është arsyeja pse njerëzit që pinë kafe rregullisht duken më të rinj se njerëzit e tjerë të moshës së tyre.

Rrit fuqinë e muskujve tek të moshuarit.

Siç e përmendëm më lart, ka shumë arsye pse pirja e kafesë në moshë të thyer është një ide e mirë. Plus, shkencëtarët nga Universiteti Coventry zbuluan se kafeina kontribuon në rritjen e forcës së muskujve tek të moshuarit. Kjo mund t’i ndihmojë ata të parandalojnë rëniet dhe lëndimet aksidentale.

Ju ndihmon të jetoni më gjatë.

© eastnews, © eastnews

Marc J. Gunter dhe Neil Murphy thonë se kafeja mund të ulë rrezikun e vdekjes për arsye të ndryshme. Studimi u krye në vende të ndryshme dhe rezultati ishte i ngjashëm në kuptimin që shkalla e vdekshmërisë ishte më e ulët tek njerëzit që pinin kafe rregullisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here