Çfarë Ndodh me Trupin Tuaj Nëse Filloni të Flini pa Jastëk

0
218
©shuttestock,©shuttestock

Jastëkët e parë që njohim datojnë që nga Mesopotamia Antike. Ato ishin prej guri dhe vetëm njerëzit e pasur mund t’i përballonin ato. Ndryshe nga jastëkët e lashtë prej guri, ato që ne përdorim sot janë shumë të butë dhe shumë njerëz nuk mund të flenë pa përqafuar një jastëk të madh komod.

Por në fakt, gjumi me jastëk mund të mos jetë mënyra më e mirë për të pushuar, pasi mund të ndikojë në trupin dhe gjendjen shpirtërore.

Ne e kuptojmë se mund të jetë e vështirë të ndaheni nga jastëku juaj i preferuar, por gjumi pa të ka shumë përfitime shëndetësore dhe ne bëmë hulumtimin tonë për t’ju prezantuar me disa prej tyre.

Parandalon dhimbjen e shpinës.

© Imgur

Shumë jastëkë mund të çojnë në një pozicion të panatyrshëm të gjumit dhe mbështetja që ata ofrojnë nuk zgjat shumë. Megjithëse vetë jastëku nuk do të shkaktojë dëmtimin e shpinës, mund të përkeqësojë shumë nga simptomat themelore.

Kur flini pa jastëk, shtylla kurrizore mund të pushojë dhe trupi juaj është në pozicionin e tij natyror.

Ju ndihmon të përballoni dhimbjen e qafës.

© depositphotos.com

Shumica e jastëkëve nuk mund t’ju ndihmojnë të flini në pozicionin e duhur, madje mund të përkeqësojnë qëndrimet e gjumit. Përkulja e qafës në çfarëdo mënyre për një kohë të gjatë do t’ju bëjë të mos ndiheni rehat dhe jastëkët shumë të fortë ose shumë të butë mund të çojnë në dhimbje të qafës.

Lufton dhimbjet e kokës.

© Depositphotos.com

Nëse po zgjoheni me një dhimbje koke ose keni marramëndje, mund të jetë faji i jastëkut tuaj. Jastëkët që janë shumë të lartë bëjnë që koka dhe qafa juaj të rrumbullakosen përpara dhe ato shtojnë më shumë tension në muskujt e qafës. Kjo mund t’ju japë një dhimbje koke në mëngjes pasi të jeni ngritur nga shtrati.

Mund të lehtësojë stresin.

©shutterstock

Nëse jastëku juaj ju bën të mos ndiheni rehat gjatë natës, mund të përfundoni duke humbur gjumin. Sa më shumë shqetësime të gjumit të keni, aq më pak kohë trupi juaj ka për shumë funksione të rëndësishme që ndodhin gjatë gjumit.

Mungesa e vazhdueshme e gjumit mund të ndikojë në gjendjen shpirtërore dhe aftësitë e të menduarit dhe do të bëjë që trupi juaj të lëshojë më shumë hormone të stresit gjatë ditës.

Parandalon puçrrat në fytyrë.

© Depositphotos

Lëkura juaj do t’ju falenderojë që shpëtuat nga jastëku. Fytyra juaj normalisht shtypet në jastëk për pjesën më të madhe të kohës gjatë natës. Ju ndoshta nuk e lani jastëkun tuaj çdo ditë, dhe ai mbledh papastërti, vaj dhe pluhur shtëpiak mbi të. E gjithë kjo mund të çojë në inflamacion dhe rrudha të parakohshme.

Mund të jetë mirë për flokët tuaj.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Nëse zgjoheni në mëngjes me flokë të thatë dhe të ngatërruar, mund të dëshironi të hiqni dorë nga jastëku për hir të flokëve. Kur ktheheni natën, flokët fërkohen me jastëkun tuaj, duke bërë që ato të prishen. Jastëkët gjithashtu mund të thithin vajrat nga flokët tuaj, duke i lënë të thatë dhe të brishtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here