5 Gjëra që Ndodhin në Trupin Tuaj Kur Nuk i Lani Çarçafët Çdo Javë

0
1648
©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Ne e kalojmë pjesën më të madhe të jetës sonë (rreth një të tretën e saj) duke fjetur.

Dhe ndërsa flemë në shtretërit tanë, materialet e mbetura, të tilla si vaji, qelizat e lëkurës dhe papastërtitë, mund të mbesin në çarçafët tanë, duke u akumuluar me kalimin e kohës.

Ne të gjithëve na pëlqen të bëjmë një gjumë të mirë në çarçafë të pastër. Por a e dini se çfarë ndodh nëse i lini të palarë? Për të zbuluar se çfarë mund të ju shkaktojnë papastërtitë e ndërtuara, vazhdoni leximin më poshtë.

Shpërthim i akneve dhe lëkurë e irrituar

©Depositphotos.com

A keni vërejtur “shpërthime” në lëkurën tuaj? Shanset janë se jastëku juaj ka kohë pa u larë. Përdorimi i përditshëm mund të shkaktojë që lëkura e vdekur, vaji dhe bakteret të ndërtohen dhe të shkaktojnë pore të bllokuara, duke çuar në puçrra. Lëkura juaj gjithashtu mund të skuqet, për shkak të baktereve të pranishme në marimangat Demodex, të cilat janë baktere të pranishme në çarçafë dhe jastëkë.

Nëse lëkura juaj duket “e palumtur”, provoni të ndryshoni jastëkun tuaj çdo 2 deri në 3 ditë dhe na tregoni se çfarë do të ndodhë.

Alergji të këqija nga marimangat e pluhurit

©Depositphotos.com

A teshtini dhe ju kruhen sytë gjatë natës? Ju mund të vuani nga alergjitë! Shkaqet e alergjive mund të variojnë nga poleni dhe pluhuri deri te merimangat aktuale të pluhurit që jetojnë në çarçafët tuaj. Këto marimanga, ndërsa janë mikroskopikë, mund të shkaktojnë raste serioze të alergjive dhe astmës.

Për të shmangur këto alergjen, sigurohuni që të lani çarçafët me ujë të nxehtë.

Efektet e dëmshme të gjumit me kafshët shtëpiake

©Depositphotos.com

Fjetja me kafshët shtëpiake mund të jetë e lezetshme dhe e rehatshme, por ka disa rreziqe që duhet të keni parasysh. Për shkak se disa kafshë shtëpiake mbajnë këpusha, është e rëndësishme t’i hiqni pasi ato mund të shkaktojnë sëmundje Lyme. Leshi i kafshëve shtëpiake gjithashtu mund të tërheqë merimangat e pluhurit për të jetuar në shtratin tuaj.

Nëse vendosni të mbani miqtë tuaj me 4 këmbë në shtratin tuaj, sigurohuni që të lani rregullisht çarçafët dhe gjithmonë të ruani shëndetin dhe higjienën e tyre.

Lëkurë e kokës që kruhet

©Depositphotos.com

Mbulesat e ngrohta dhe të lagura të jastëkëve mund të jenë një shtëpi e shkëlqyeshme për kërpudhat e njohura si dermatofitet. Këto kërpudha shkaktojnë të kruara në kokë dhe njolla prej tyre të njohura ndryshe si krimbi i kokës.

Ndërsa mund të kërkoni lehtësisht trajtim nga profesionistë të mjekësisë, parandalimi është thelbësor. Për të zvogëluar shanset për të pasur një ndjesi irrituese në kokën tuaj, sigurohuni që të lani jastëkët, çarçafët dhe mbulesat.

Infektimi rozë i syve

©Depositphotos.com

Nëse keni pasur konjuktivit, i njohur gjithashtu si syri rozë, çarçafët tuaj mund ta rrezikojnë këtë. Kjo është për shkak të baktereve të pranishme në shtrat, veçanërisht në jastëkë. Nëse ju ose dikush që ndan një shtrat me ju ka pasur një episod të konjuktivitit, lani çarçafët dhe rrobat e shtratit me ujë të nxehtë për të zvogëluar shanset e ri-infektimit.

Tani që e dini se çfarë ndodh nëse nuk lani çarçafët tuaj, mund të pyesni veten se sa shpesh duhet ta bëni. Për të vrarë mikrobet, përdorni ujë të nxehtë për të larë çarçafët tuaj. Bëni këtë të paktën një herë në javë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here