Sa Filxhanë Kafe në Ditë Bëjnë Mirë për Shëndetin Tuaj, me Shkencë

0
159
© Fahmi Fakhrudin / Unsplash, © SnapbyThree MY / Unsplash

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje.

Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban ajo është provuar se i ndihmon shëndetit tonë. Por ka pasur ende shumë diskutime rreth asaj se sa kafe është e sigurt për të pirë gjatë një dite.

Ne vendosëm të zbulojmë se sa filxhanë të pijes tonë të dashur janë të mira për trupin tonë. Dhe ne kemi përgatitur një bonus në fund të artikullit për ju.

Sasia e duhur e kafesë vjen me përfitime për zemrën tuaj.

© Nichita Galactionov / Unsplash, © Depositphotos.com

Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është 4 filxhanë në ditë.

Pirësit e kafesë jetojnë më gjatë.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Gjatë viteve, studiuesit kanë vërejtur se pirësit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, lëndimet, sëmundjet e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin.

Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SH.B.A. zbuloi se njerëzit që pinë kafe në baza ditore kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Por mos e teproni.

© Depositphotos

Sidoqoftë, nëse shpesh keni gjysmë duzinë gota ose më shumë, shkalla fillon të lëvizë drejt rrezikut. Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të përgatiten për disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 ekspreseve çdo ditë mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë tuaj jo të shëndetshme.

Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer dhe krem që shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në çështje të mundshme shëndetësore.

Ndërsa është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, duke shtuar ëmbëlsues, krem dhe aromatizues mund të rriten nivelet e sheqerit në gjak.

Si të matni marrjen e kafeinës

© Pratik Gupta / Pexels, © Lukas / Pexels

Kafeja nuk është burimi i vetëm i kafeinës. Mund të gjendet gjithashtu në çaj dhe disa ushqime të tjera. Ju mund të përdorni llogaritës të kafeinës në internet për të kuptuar se sa nga ky stimulues konsumoni çdo ditë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here