Si të Përgatisni Brumë Picash në Shtëpi dhe të Shijoni një Picë nga Duart Tuaja

0
162
©Depositphotos.com ©Depositphotos.com

Kjo pjatë italiane është shumë e popullarizuar në të gjithë botën dhe njerëzit duan të krijojnë versionet e tyre në shtëpi. Brumi i përsosur është sekreti i çdo pize të mrekullueshme dhe ne duam t’ju tregojmë se si ta bëni tuajin.

Përbërësit

©Depositphotos.com

Përbërësit:

  • 2 lugë sheqer
  • ¼ filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër dhe pak më shumë për tasin; dhe pak për të larë brumin
  • ½ filxhan me ujë të ngrohtë
  • 4 gota miell gruri
  • 2 lugë çaji maja aktive të thatë
  • 2 lugë çaji kripë

Hapat që duhet të ndiqni:

Përzieni ujin dhe majanë

©Depositphotos.com

Vendosni ½ filxhan ujë të ngrohtë në një tas dhe spërkatni majanë sipër. Pastaj prisni derisa të bëhet me shkumë (kohë e cila duhet të jetë rreth 5 minuta).

Shtoni sheqer, vaj, kripë dhe miell në përzierjen e majave

©Depositphotos.com

Pasi ta lini përzierjen të qëndrojë për 5 minuta, filloni të trazoni përbërësit e mësipërm me përzierjen e majasë derisa të formohet një brumë ngjitës.

Kalojeni brumin në tasin e lyer me vaj

©Depositphotos.com

Vendoseni brumin ngjitës në një enë të lyer më parë dhe lyejeni pjesën e sipërme të brumit në të njëjtën mënyrë me vajin.

Mbulojeni dhe prisni rreth një orë

©Depositphotos.com

Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe lëreni mënjanë. Merrni kohë për të pritur derisa brumi të rritet pothuajse sa dyfishi i madhësisë së saj. Kjo duhet të zgjasë rreth 1 orë.

Shtoni miell në një sipërfaqe të sheshtë dhe gatuani përzierjen

©Depositphotos.com

Pasi të keni pritur 1 orë, brumi duhet të jetë sa dyfishi i madhësisë së tij origjinale. Hidheni atë në një sipërfaqe të miellosur më parë dhe gatuani atë butësisht 1 ose 2 herë.

Priteni atë në copa më të vogla

©Depositphotos.com

Me këtë recetë, ju mund të bëni më shumë se një pizza në të njëjtën kohë. Thjesht duhet të prisni brumin në copa më të vogla me thikë.

Shtrijeni brumin me gishta

©Depositphotos.com

Renditeni brumin në një sipërfaqe të vajisur dhe shtypeni me gishta derisa të marrë formën e dëshiruar.

Vendosni përbërësit tuaj, futeni në furrë dhe kaq!

Brumi është gati! Tani mund të shtoni përbërësit tuaj të preferuar, të prisni që të gatuhet në furrë në 200ºC për 30 minuta dhe të shijoni picën tuaj të shijshme të bërë në shtëpi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here