6 Vende të Ndryshme ku Vizita në Parukeri Nuk është Ashtu Siç e Mendoni

0
3630
© AlinaRosanova / depositphotos , © ToriChyanChannel / youtube

Kur lëmë takimin me parukieren, ne tashmë e dimë se si do të rezultojë: ne do t’i shpjegojmë asaj se çfarë lloj prerje flokësh duam, do të ulemi në karrige dhe rezultati do të jetë (në shumicën e rasteve) në përputhje me pritshmëritë tona.

Por renditja e zakonshme e gjërave në vendet e tjera mund të jetë krejtësisht e ndryshme.

Për shembull, sallonet e flokëve vietnameze sigurisht që do të ofrojnë pastrim të veshëve, dhe në Japoni, veshët do të mbulohen me mbrojtje të projektuara posaçërisht për këtë qëllim.

Ne hodhëm një vështrim në këtë temë dhe, pasi kemi zbuluar shumë fakte befasuese në lidhje me sallonet e flokëve në të gjithë botën, ne kemi vendosur t’i kushtojmë një artikull!

Në Kinë

© veloliza / depositphotos , © Hans_Ploem / reddit

Në Xiamen, Kinë, pelerinat e veshura në sallonet e flokëve kanë dritare të posaçme në mënyrë që klienti të mund të përdorë telefonin e tij celular ndërsa kujdesen për të. © Hans_Ploem / Reddit

Në sallonet e flokeve të kinezëve, si rregull, shampoja dhe masazhi i kokës janë falas: kostoja e tyre tashmë përfshihet në çmimin e përgjithshëm të shërbimit. Ky proces është mjaft i gjatë dhe shumë relaksues, por pa frikë: nuk po përpiqen të rrisin rezultatin tuaj. Çmimi i shërbimeve të floktarëve varet drejtpërdrejt nga kualifikimi i tij: nëse zgjidhni prerjen më të lirë të flokëve, atëherë ajo do të kryhet nga një floktar më pak me përvojë. Shumica e floktarëve janë burra, ka relativisht pak zonja në këtë fushë. Gratë e reja të punësuara në parukeritë kineze shpesh zënë postin e recepsionistes. Vetë parukierët nuk i lajnë me shampo klientët; si rregull, kjo bëhet ose nga kursantët ose nga ndihmësit e floktarëve.

Jo të gjithë berberët do të pranojnë të kujdesen për një të huaj: nuk dëshirojnë të jenë përgjegjës për një prerje flokësh të dështuar për shkak të pengesës gjuhësore dhe një keqkuptimi me klientin e huaj.

Në Japoni

Kur lani me shampo në sallonet japoneze të flokëve, një peshqir i hollë vendoset në fytyrën e klientit. Roli i tij është shumë i thjeshtë: për të mbrojtur fytyrën nga pikat e ujit, të cilat mund të prishin makijazhin.

Disa sallone flokësh në Tokio mund t’ju ofrojnë një iPad për ta mbajtur, në vend të revistave të zakonshme.

Tharësja e flokëve përdoret pas prerjes dhe larjes me shampo dhe gjithashtu ofron përfitime për lëkurën e fytyrës: ajri që dërgon përmban kolagjen. Brenda ka një fishek kolagjeni të lëvizshëm dhe mund të zgjedhësh nga tre mënyra: “ajri i ftohtë”, “ajri i nxehtë” dhe “lëkura”.

© ToriChyanChannel / youtube
  • Dhe kur ngjyrosni flokët, në veshët e klientit vihen kapakë të veçantë, gjë që shmang njollosjen e lëkurës me produktin.

Në Vietnam

© FashionStock.com / shutterstock , © mazzzur / depositphotos

Çuditërisht, nuk keni pse të shkoni shumë larg për të gjetur një berber në Vietnam – shërbimet më të lira të rruajtjes dhe prerjes së flokëve mund të ofrohen menjëherë në rrugë. Natyrisht, ngjyrosja ose larja komplekse nuk do të bëhet jashtë, por një prerje flokësh e thjeshtë është gjithmonë e mundur.

Çmimet për shërbimet e floktarëve në Vietnam janë shumë të ulëta. Për shembull, për zotërinjtë, rruajtja, prerja dhe pastrimi i fytyrës do të kushtojë vetëm 4 euro.

Sigurimi i pastrimit të veshëve me mjete speciale është shumë i zakonshëm. Edhe pse ky trajtim mund të duket i dhimbshëm për të huajt, popullata lokale është e gatshme të presë në radhë për ta përballuar atë. Të gjithë parukierët pa përjashtim e ofrojnë atë, si ata në sallone si dhe ata që punojnë në rrugë.

Në Indi

© Matt Javit / youtube

Në Indi, sallonet e flokëve janë më shumë sesa thjesht një sallon për të bërë një prerje flokësh ose një manikyr. Krijimet lokale luajnë një rol të rëndësishëm në jetën shoqërore. Mos u habitni nëse shihni një person të moshuar të ulur në një kolltuk duke parë një lojë në TV, ose të rinj që shkojnë andej-këtej të cilët nuk kanë nevojë për prerje flokësh, por vetëm për të biseduar me njëri-tjetrin ose me punonjësit. Është traditë!

Parukierët indianë janë ekspertë në këtë fushë. Në institucionet e vogla të kategorisë së çmimit mesatar, mund të mos shihni, në duart e tyre ose në tryezat e tyre të shërbimit, një numër të madh gërshërësh të të gjitha formave dhe madhësive. Por mos gjykoni shumë shpejt, ata janë virtuozë të vërtetë dhe pak material që kanë, ata e zotërojnë atë deri në përsosmëri.

Në Korenë e Jugut

© Asya Shatova / youtube

Ndërsa parukeri është i zënë me prerjen apo kujdesin tuaj për flokët, sallonet ofrojnë një jastëk që mund ta vendosni në prehër për ta bërë më të lehtë përdorimin e telefonit tuaj celular. Ose thjesht për ta përqafuar.

Në nepal

© Карина Шандыга / youtube

Në Nepal, nëse kërkoni një rruajtje tradicionale nga një floktar i lirë, do të kujdeseni me një brisk rroje dhe shërbimi do të jetë i shpejtë dhe efikas. Menjëherë pas rruajtjes, para se të vendosni kolonjën, lëkura fërkohet me gur alum, për të parandaluar acarimin e lëkurës.

Pas prerjes së flokëve, patjetër që do të bëni masazh të kokës dhe qafës. Është e mundur që të jetë pak i fuqishëm, prandaj është më mirë të njoftoni floktarin paraprakisht nëse nuk e dëshironi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here