7 Mënyra të Shpejta për t’u Dhënë Flokëve Volum dhe Shkëlqim

0
578
©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com,

Ne dëshirojmë të ndajmë disa maska të thjeshta dhe shumë efektive që flokët tuaj do t’i pëlqejnë patjetër.

Gjëja kryesore është që ju të mund t’i përgatisni këto trajtime në më pak se disa minuta, dhe ato nuk do të ndikojnë në portofolin tuaj pothuajse fare.

Përpara se t’ju themi maskat që duhet të aplikoni, një këshillë e shpejtë që mund ta vini në zbatim që nga ky moment është që tharjen e flokëve ta bëni nga rrënja deri tek majat për të shtuar volumin.

Tani mbushni vaskën, ndizni qirinj dhe lejojini vetes një pushim pas një dite të ngarkuar pune.

Maska avokado për të ushqyer flokët tuaj

© pixabay

Ky frut ekzotik nuk është i mirë vetëm si një meze për pjatat meksikane! Ai gjithashtu ka një efekt pozitiv si një maskë flokësh. Ju do të keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

 • 1 avokado e pjekur
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë mjaltë
 • 1 vezë

Kombinoni të gjithë përbërësit derisa përzierja të jetë e qetë. Aplikoni maskën në mënyrë të barabartë mbi flokët tuaj nga rrënjët në funde. Prisni për rreth 20 minuta derisa maska të njomët. Lajini ato me ujë të ngrohtë.

Maska aloe vera për t’i bërë flokët tuaj të lëmuar

© pixabay

Aloe vera njihet si një trajtim i mirë për terapinë dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Sidoqoftë, kjo bimë gjithashtu mund t’i bëjë flokët me shkëlqim dhe të stimulojë rritjen e tyre. Ju do të keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

 • 1 gjethe aloe vera
 • 1 lugë vaj bajame

Pritini gjethen e aloe vera ne mes dhe ndajeni. Përziejeni atë me vaj bajame, aplikojeni përzierjen në flokët tuaj dhe vendosni një kapelë të bërë prej polietileni. Prisni për rreth 20 minuta, dhe pastaj lani maskën me ujë të ngrohtë.

Maska e flokëve me banane për të hequr qafe zbokthin

© pixabay

Bananet janë një nga frutat më ushqyese, dhe ato mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe zbokthin. Ju do të keni nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

 • 1 banane e madhe e freskët
 • 1 lugë mjaltë

Përziejini përbërësit derisa të keni një konsistencë në formë pureje. Aplikoni maskën në flokët tuaj. Lëreni të qëndrojë për rreth 20 minuta derisa maska të zbutet. Pastaj lani maskën larg me ujë të ngrohtë.

Maska e aspirinës për t’i bërë flokët të fortë dhe me shkëlqim

© depositphotos

Mund të duket e çuditshme, por aspirina ka shumë përdorime përveç atyre më të dukshme. Dhe ndër ato është efekti i jashtëzakonshëm në flokë falë përmbajtjes së acidit salicilik. Sidoqoftë, kini kujdes me këtë metodë, pasi aspirina është ende një ilaç dhe mund të shkaktojë dëm nëse përdoret pa kujdes.

Do t’ju duhet:

 • 3-4 tableta të vogla të aspirinës
 • shampo

E gjitha është shumë e thjeshtë: shtypni 2 tableta dhe përzierni ato me shampon tuaj. Pastaj fërkojeni përzierjen në kokën tuaj, dhe lëreni të pushojë për disa minuta. Shpëlajeni përzierjen me ujë të ngrohtë. Pastaj fërkoni pjesën tjetër të aspirinës me vetëm ujë të ngrohtë përsëri në kokën tuaj, dhe lëreni të pushojë për 10 minuta të tjera, pas së cilës shpëlajeni përsëri dhe përsëri.

Maska me vaj kokosi për rritjen e flokëve

© Depositphotos

Vaji i arrës së kokosit dhe vezët janë përbërësit më të mirë depërtues dhe ushqyes për rritjen e flokëve.

Do t’ju duhet:

 • 2 vezë
 • 4 lugë vaj fare rrushi
 • 2 lugë vaj kokosi

Për të arritur rezultatet më të mira, ju rekomandojmë të përdorni këto maska një herë në javë për t’i mbajtur flokët gjithmonë të qetë, të shëndetshëm dhe me shkëlqim.

Shampo sode buke për rigjenerimin e flokëve

© Shutterstock

Ndoshta mënyra më e lehtë por ende super efektive për të rigjallëruar flokët tuaj dhe për t’i bërë ata të rriten si asnjëherë më parë është të krijoni një shampo me sode buke.

Do t’ju duhet:

 • 3 lugë sode buke
 • 9 lugë gjelle ujë

Aplikoni shampon në flokët tuaj nga rrënjët deri në funde. Lëreni të qëndrojë për 1-3 minuta, dhe lajeni mirë. Kjo eshte! Do të shihni rezultatet e para brenda një jave dhe efekti më i mirë arrihet pas një muaji të përdorimit të rregullt.

Ilaç me qepë

Një ilaç natyral i vërtetuar nga shumë.

 • 1 kg mjaltë
 • 3 thelbinj hudhër
 • 3 qepë
 • 4 limona
 • 200 g vaj liri

Qëroni thelbinjtë e hudhrës dhe i përzieni së bashku me limon dhe qepë në blender. Pastaj shtoni farën e lirit dhe mjaltin, dhe përzieni derisa të merrni një përzierje uniforme.

Derdhni përzierjen në një kavanoz, mbylleni dhe mbajeni në frigorifer. Konsumoni një lugë gjelle prej saj 30 minuta para ngrënies 3 herë në ditë. Përzierja funksionon për bukuri, dhe do ju bëjë që flokët tuaj të rriten menjëherë ndërsa ju ndihmojnë gjithashtu të shihni më mirë. Provojeni vetë, dhe do të mahniteni nga rezultatet!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here