8 Kombinime Natyrale për t’i Thënë Lamtumirë Zbokthit

0
3376
©Depositphotos.com

Zbokthi shaqet kur qelizat e lëkurës rriten dhe vdesin shumë shpejt në skalpin tuaj, gjë që shkakton tharjen dhe kruarjen e kokës.

Ne kemi përgatitur një listë të 8 përbërësve natyrorë për t’ju ndihmuar t’i thoni lamtumirë zbokthit tuaj shumë shpejt.

Aplikoni uthull molle

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Uthulla e mollës (ACV) thuhet se është një nga mjetet juridike më të mira natyrore për të trajtuar zbokthin e rëndë. Këtu janë hapat që duhet të ndiqni për ta përgatitur në mënyrë që ta aplikoni atë në flokët tuaj:

 • Shtoni pjesë të barabarta uthulle dhe uji dhe lëreni mënjanë.
 • Pas larjes me shampo, aplikojeni atë në flokët tuaj të lagur.
 • Masazhoni flokët butësisht.
 • Lëreni të thahet për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Përdorni çaj jeshil dhe vaj mente

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com,©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Çaji jeshil dhe vaji i mentes përmbajnë antioksidantë dhe veti anti-mikrobike që ndihmojnë që koka juaj të bëhet më e shëndetshme dhe t’i bëjë flokët tuaj më pak të thatë ose të irrituar. Ja se si ta përdorni:

 • Kombinoni çajin jeshil, vajin e mentes dhe uthullën e bardhë.
 • Masazhoni skalpin tuaj me të për rreth 5 minuta.
 • Shpëlajini flokët me një shampo dhe zbutës pa sulfate.

Aplikoni aloe vera

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Aloe vera besohet të jetë një trajtim efektiv për dermatitin seborrheik, gjendja që shkakton zbokthin. Aloe zvogëlon kruajtjen dhe skalitjen. Ja se si të aplikoni aloe vera:

 • Përdorni një thikë të mprehtë për të prerë një gjethe aloe.
 • Mbajeni gjethen me anën e prerë drejtuar poshtë dhe lejoni që lëngu i verdhë të dalë.
 • Lëreni në një filxhan.
 • Pritini shtresën e sipërme të fletës.
 • Shkurtoni skajet e gjethes.
 • Përdorni një thikë ose një lugë për të gërvishtur xhelin në shtresën e mbetur të gjethes së bimës.
 • Vendosni xhelin butësisht në kokën tuaj dhe në flokët tuaj.
 • Lëreni të qëndrojë për 30 minuta deri në 1 orë.
 • Pastaj përdorni shampo për të shpëlarë xhelin.

Shënim: Xheli aloe vera i blerë në dyqan gjithashtu funksionon.

Bëni një masazh me vaj kokosi dhe vajit të pemës së çajit

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Vaji i kokosit lufton kërpudhat që mund të ndihmojnë në heqjen e zbokthit. Vendosni vajin e kokosit në mënyrën e mëposhtme:

 • Përzieni 10 pika vaj të pemës së çajit me 5 lugë vaj kokosi.
 • Vendoseni këtë përzierje në lëkurën e kokës dhe lëreni brenda natës.
 • Shpëlajeni atë në mëngjes.

Përdorni lëng limoni.

©Depositphotos.com

Lëngu i limonit ka acide që shkatërrojnë kërpudhat që po shkaktojnë zbokthin tuaj. Një mënyrë e mirë për të aplikuar lëng limoni në flokët tuaj është duke bërë sa më poshtë:

 • Vendosni 2 lugë lëng limoni në lëkurën e kokës dhe masazhojeni.
 • Lëreni për një minutë.
 • Pastaj, përzieni 1 lugë çaji me lëng limoni dhe 1 filxhan ujë.
 • Shpëlajini flokët me këtë përzierje.

Shënim: Për rezultate më të mira ju gjithmonë mund të përsërisni hapat e mëposhtëm para dushit tuaj të përditshëm.

Përdorni lëvoren e portokallit

©Depositphotos.com

Lëkura e portokallit besohet të përmbajë kalcium, vitaminë A, magnez dhe fibra dietike të cilat janë të mira për një trup të shëndetshëm. Duhet të përgatitet në mënyrën vijuese nëse dëshironi që të funksionojë:

 • Merrni lëvoren e portokallit dhe shtrydhni lëng limoni mbi të.
 • Shtojeni atë në një procesor ushqimi dhe përziejeni atë derisa të shndërrohet në një pastë.
 • Vendoseni pastën në lëkurën e kokës dhe lëreni të thahet për rreth 30 minuta.
 • Pas kësaj, lani flokët me një shampo kundër zbokthit.

Përdorni sodë buke

©Depositphotos.com

Soda e bukës ka veti antifungale që mund të jenë të dobishme në trajtimin e zbokthit. Vendosni sodë buke në flokët tuaj në mënyrën e mëposhtme:

 • Vendoseni atë direkt në flokët tuaj të lagur.
 • Masazhojeni në lëkurën e kokës.
 • Lëreni të qëndrojë përreth 1-2 minuta.
 • Lani flokët me shampo.

Përdorni vaj ulliri

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Vaji i ullirit është shumë i mirë për të hequr përkohësisht zbokthin nga flokët tuaj. Si ta bëni atë:

 • Vendosni pak vaj ulliri në zona;
 • Pas një ore, përdorni një krehër ose furçë në zonën e prekur.

Shënim: Mundohuni të mos përdorni shumë vaj ulliri përndryshe flokët tuaj do të bëhen të yndyrshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here