10 Këshilla për një Banjë me Aromë të Këndshme pa Përdorur Deodorant

0
112
© lofilolo / Ddepositphotos , © AndreyPopov / Depositphotos

Mbajtja e shtëpisë pastër është një detyrë e ndërlikuar, por duhet theksuar gjithashtu se disa dhoma në shtëpi është mjaft e vështirë për t’i mbajtur të pastra siç duam.

Banjo, për shembull, është vendi i tmerrshëm për shumicën e anëtarëve të familjes, por me disa truke të thjeshta mund të bëhet një vend i këndshëm dhe aromatik.

Ne kemi zgjedhur 10 këshilla se si të veprojmë që banja jonë të mbajë erë të mirë.

Mbani peshqirët të thatë

© kung_mangkorn / Depositphotos , © Amaviael / Depositphotos

Mbajtja e peshqirëve të lagur është një ide e keqe, jo vetëm në banjë, por edhe në çdo dhomë të shtëpisë. Rekomandohet që t’i thani pasi t’i përdorni – idealisht në diell – dhe t’i varni përsëri në banjë kur të jenë tharë plotësisht.

Përveç kësaj, është shumë e rëndësishme t’i ndryshoni ato rregullisht dhe të shmangni lakimin e tyre në tel.

Përdorni aciditetin e limonit

© travellinjess / Depositphotos , © TPOphoto / Depositphotos

Limoni ka veti të veçanta pastruese. Përveç se lë një aromë të këndshme dhe neutralizon aromat e këqija, është një pastrues natyral i fuqishëm falë acidit të tij citrik. Këshillohet që ta aplikoni në të gjithë vendin pasi të përdorni detergjentin tuaj të zakonshëm; duke ndjekur këtë këshillë, efekti i tij do të zgjasë më shumë në sipërfaqe.

Aromatizim me vajra

© deyangeorgiev2 / Depositphotos , © duskbabe / Depositphotos

Vajrat aromatikë janë aleatë të shkëlqyeshëm për aromatimin e shtëpisë dhe e njëjta gjë vlen edhe për banjën. Në këtë dhomë, rekomandohet të zhytni një pambuk në vaj bebesh – ose atë lloj vaji që keni zgjedhur – dhe planifikoni ta vendosni në disa pika: në koshin e plehrave përpara se të vendosni qesen e plehrave.  Në këtë mënyrë sa herë që do ta hapni, mjedisi do të jetë aromatik; një vend tjetër mund të jetë në kutinë e letrës higjienike, brenda enës së furçës së dhëmbëve, etj.

Përzini ujë dhe zbutës rrobash

© StudioLightAndShade / Depositphotos , © belchonock / Depositphotos

Një këshillë që përshqirët që përdoren vazhdimisht të mbajnë erë të mirë, është të spërkatni në to një përzierje uji dhe zbutësi pëlhure. Në këtë mënyrë ata gjithmonë do të lëshojnë një aromë të këndshme, edhe pse janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj erërave të këqija.

Zgjidhni bikarbonat

© Thamkc / Depositphotos , © Pe3check / Depositphotos

Bikarbonati është një përbërës tjetër me shumë virtyte, pasi dihet që largon edhe aromat më të këqija. Idealja do të ishte ta përdorni në rutinën tuaj shtëpiake dhe ta përzieni me ujë të nxehtë, ta derdhni në sipërfaqe dhe ta lini të qëndrojë për ca kohë para shpëlarjes. Pastaj mund ta përfundoni me këshillën e mësipërme # 2.

Parfumoni furçën e tualetit

© HayDmitriy / Depositphotos , © belchonock / Depositphotos

Kjo është një nga këshillat më të mira që përdoren në hotele për të aromatizuar furçën e tualetit. Po, e lexuat mirë. Është e këshillueshme që të pastroni furçën dhe të shtoni disa pika vaj esencial në të, i cili gradualisht do të avullojë dhe do të japë një erë të këndshme.

Përdorni sapunë aromatikë

© ruzanna / Depositphotos , © belchonock / Depositphotos

Është shumë e rëndësishme të zgjidhni sapunët e duhur sipas aromës së tyre. Është e qartë se aroma që ata japin do të ndikojë në erën e dhomës. Pra, nëse doni një hapësirë me një aromë të këndshme, preferoni sapunët me aromë, veçanërisht nëse ato do të ekspozohen, si në lavaman, për shembull.

Shtoni detergjent në shkarkuesin e tualetit

Përveç produkteve të tregtuara për aromën e ujit të shkarkuesit të tualetit, ju mund të shtoni pak detergjent – me një aromë të këndshme, natyrisht – në ujin që do të lirohet kur shtypni butonin. Një erë e mirë do të përhapet në të gjithë dhomën pas çdo përdorimi të tualetit.

Bëni deodorantët tuaj

Prej disa kohësh, aromatizuesit shtëpiak kanë qenë në modë dhe shumë njerëz kanë vendosur të përdornin këto produkte për lehtësinë dhe ekonominë e tyre. Bërja e deodorantit tuaj është me të vërtetë shumë e lehtë, gjithçka që ju nevojitet është një shishe e bukur, shkopinj, ujë, alkool dhe vaji juaj i preferuar. Nëse nuk e dini akoma se cili është vaji juaj i preferuar, ja cilët janë ata më të kërkuarat për parfumosjen e dhomave në shtëpi:

  • Livando
  • Pemë çaji
  • Eukalipt
  • Mente
  • Portokall

Ajrosni ambientin çdo ditë

© iriana88w / Depositphotos , © OceanProd / Depositphotos

Përtej të gjitha këshillave të përmendura, më e lehta është të ajrosni banjën. Ventilimi i hapësirës do të lejojë që aromat e këqija të qarkullojnë dhe të zhduken, pasi këshillohet të hapni dritaret për 20 deri në 30 minuta në ditë.

Jo vetëm që ajri do të jetë më i mirë, por edhe bakteret dhe viruset e grumbulluara që nga ventilimi i fundit do të jenë në gjendje të largohen nga mjedisi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here