6 Gatime të Shijshme Vetëm me Patate

0
145

Patatet janë një ushqim i gjithanshëm, dhe ju mund të jeni shumë krijuese me to. Recetat variojnë nga krijimet e shpejta të gatuara në mikrovalë deri te pjatat e pjekura për orë të tëra.

Ne po ju njohim me 6 mënyra të shijshme për të gatuar patate të cikat mund t’i provoni në shtëpitë tuaja.

Patate krokante

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • ½ kg patate të vogla të prera në gjysmë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 1 lugë çaji pluhur hudhër
 • 1 lugë çaji erëza italiane
 • 1 lugë çaji erëza cajun (opsionale)
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Pak limon
 • Majdanoz i copëtuar si zbukurim

Gatimi:

 • Kombinoni patatet me vaj ulliri, pluhur hudhre, erëza italiane dhe erëza Cajun në një tas të madh. Spërkatni kripë dhe piper.
 • Vendosni patatet për tiganisje dhe gatuajini në 200ºC për 10 minuta.
 • Pas këtyre 10 minutave, tundeni tiganin për t’i trazuar derisa patatet të marrin një ngjyrë të artë. Duhet të zgjasë edhe 8-10 minuta.
 • Sapo të mbarojnë, vendosni patatet në një pjatë dhe shtrydhni pak lëng limoni mbi to.
 • Zbukuroni pjatën me majdanoz para se ta shërbeni.

Pure patatesh

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 kg patate (rreth 4 patate të mëdha)
 • Kripë
 • pak gjalpë plus 2 lugë të tjera për zbukurim
 • ½ filxhan qumësht
 • ½ filxhan krem kosi
 • Piper i zi

Gatimi:

 • Qëroni patatet.
 • Vendosni patatet në një tenxhere të madhe dhe mbulojini me ujë. Shtoni një majë luge kripë.
 • Lërini të ziejnë derisa të zbuten, gjë që duhet të zgjasë rreth 16 deri në 18 minuta.
 • I kullojmë dhe i vendosim përsëri në tenxhere.
 • I shtypim.
 • Ndërkohë, shkrini gjalpin dhe qumështin në një tenxhere të vogël derisa të nxehen.
 • Hidhni përzierjen e gjalpit dhe qumështit mbi purenë e patateve dhe përzieni derisa gjithçka të bëhet kremoze.
 • Shtoni salcën e thartë dhe përzieni derisa të përzihet me pjesën tjetër.
 • Shtoni kripë dhe piper.
 • Vendosni të gjithë përzierjen në një enë shërbyese dhe mbulojeni me 2 lugë gjalpë.
 • Spërkatni edhe më shumë spec.

Patatet e skuqura në tigan

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • ½ kg patate të vogla, të lara dhe të pastra
 • 1 lugë gjelle vaj perimesh
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1 lugë rozmarinë sapo të prerë
 • 1 lugë çaji pluhur hudhër (opsionale)
 • 1 lugë çaji pluhur djegës (opsionale)
 • Kripë
 • Piper i zi

Gatimi:

 • Prisni patatet në feta të trasha 4 mm.
 • Ngrohni pak vaj perimesh dhe vaj ulliri në një tigan të madh në nxehtësi mesatare-të lartë.
 • Shtoni patatet në tigan dhe spërkatni me rozmarinë, kripë dhe piper.
 • Gatuajini derisa të marrin një ngjyrë të artë dhe të freskët në pjesën e poshtme. Duhet të zgjasë 4 deri në 5 minuta.
 • Përziejini dhe gatuajini në anën tjetër derisa të marrin një ngjyrë të artë, gjë që duhet të zgjasë edhe 4 deri në 5 minuta.
 • Shtoni pluhur hudhre dhe pluhur djegës dhe vazhdoni gatimin, duke e trazuar herë pas here, derisa patatet të zbuten nga brenda dhe të marrin ngjyrë kafe të artë nga jashtë.
 • Duhet të zgjasë edhe 2 minuta të tjera.
 • Shërbejini të nxehta.

Patate të pjekura

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 4 patate të kuqe, të lara
 • Vaj ulliri ekstra i virgjer
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Gjalpë
 • Salcë kosi

Gatimi:

 • Ngrohim furrën në 180ºC.
 • Grijini patatet.
 • Spërkatni me pak vaj ulliri dhe bujarisht me kripë dhe piper.
 • Vendosini ato në një tavë pjekjeje.
 • Piqini ato derisa të shpohen lehtë me një pirun, gjë e cila duhet të zgjasë një orë deri në një orë e gjysmë.
 • Sapo të mbarojnë, shtoni gjalpë ose salcë kosi.

Patate të gatuara në mikrovalë

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 4 patate të kuqe, të lara
 • Vaj ulliri ekstra i virgjer
 • Kripë
 • Piper i zi

Gatimi:

 • Lani patatet dhe thajini plotësisht.
 • Vendosini në një pjatë të sigurt në mikrovalë për rreth 7 minuta, duke i kthyer.
 • Nëse nuk mund ta shponi një patate me pirun pas 7 minutash, vazhdoni ta mikrovaloni derisa të zbutet.
 • Kur të mbarojnë, lërini të qëndrojnë për 2 minuta.
 • Prisni patatet në gjysmë.
 • Spërkatni kripë, piper dhe gjalpë.

Patate në skarë

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 4 patate russet, të prera
 • 2 lugë çaji pluhur hudhër
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji piper i zi i sapo bluar
 • ½ filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 2 lugë barishte të copëtuara rishtas (të tilla si majdanozi)

Gatimi:

 • Vloni një tenxhere me ujë dhe sigurohuni që uji të jetë i kripur mirë.
 • Shtoni patatet dhe gatuajini deri në al dente, gjë që duhet të zgjasë 5 deri në 7 minuta.
 • I kullojmë dhe i lëmë të ftohen pak.
 • Vendoseni skarën në nxehtësi mesatare-të lartë.
 • Në një tas të madh, bashkoni pluhurin e hudhrës, kripën dhe specin. Pastaj trazoni përzierjen dhe shtoni vajin e ullirit.
 • Vendosni patatet në përzierje dhe përzieni butësisht.
 • Hiqini ato nga vaji.
 • Grijini patatet, duke i kthyer vetëm një herë derisa të marrin një ngjyrë të artë.
 • Shtoni bimë në përzierjen e vajit që keni bërë më parë.
 • Trazoni patatet.
 • Shërbejeni ato.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here