10 Mënyra për të Forcuar Lëkurën Tuaj pas Humbjes së Peshës ose pas Shtatzënisë

0
515
©Depositphotos.com

Gratë që ushtrohen të paktën 2.5 orë në javë gjatë shtatzënisë kanë më shumë mundësi të rikthehen shpejt në peshën e tyre normale.

Por ndonjëherë kjo nuk është e mjaftueshme për të parë lëkurën tuaj të fortë përsëri. Duke ndjekur këshillat e ekspertëve si pjesë e një plani, ju keni një shans më të mirë që lëkura juaj të kthehet në normalitet dhe të forcohet përsëri.

Ne respektojmë çdo lloj forme të trupit dhe dëshirojmë të ndajmë disa këshilla profesionale me ju se si të shtrëngoni lëkurën e barkut.

Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të freskët.

©Depositphotos.com

Besojeni ose jo, ju duhet të filloni me cilësinë dhe sasinë tuaj të gjumit sepse ndikon në shëndetin tuaj dhe lëkurën tuaj. Ekzistojnë 4 gjërat kryesore që duhet të dini:

 • Dhoma juaj e gjumit duhet të jetë sa më e errët.
 • Dhoma juaj e gjumit duhet të jetë e freskët. Temperatura më e mirë është 18.3 ° C.
 • Nëse ndiheni të ftohtë, është më mirë të përdorni më shumë batanije sesa të bëni që ngrohësi të punojë më shumë.
 • Jo vakte të mëdha brenda 2 orëve para gjumit.
 • Asnjë pajisje elektronike ndërsa jeni shtrirë në shtrat.

Përdorni kremra me retinoide.

©Depositphotos.com

Kremrat fiksues mund të ndihmojnë që lëkura juaj të duket më e re, por mos harroni se duhet t’i aplikoni ato vazhdimisht për ta bërë efektin kumulativ. Mjekët sugjerojnë përdorimin e një krem retinoid për të forcuar lëkurën. Derivatet e saj përfshijnë Vitaminën A, e cila rrit pjekjen dhe qarkullimin e qelizave të lëkurës.

Ecni për 20 minuta çdo ditë ose kryeni ushtrime forcë.

©Depositphotos.com

Qëndrimi aktiv është i mirë për gjendjen tuaj shpirtërore dhe mirëqenien e përgjithshme. Ai nxit metabolizmin tuaj dhe ngop qelizat tuaja me oksigjen. Si rezultat, cilësia e lëkurës tuaj bëhet më e mirë. Mjekët rekomandojnë të ecni çdo ditë për 20 minuta, në rast se ju mungon trajnimi.

Në të njëjtën kohë, ushtrimet e synuara të barkut nuk do t’ju ndihmojnë domosdoshmërisht të shtrëngoni lëkurën tuaj, por ato do t’ju ndihmojnë të zhvilloni më shumë muskuj.

Bëni një masazh me vaj bajame.

©Depositphotos.com

Përveç qetësimit të lëkurës së thatë, vaji i bajames mund të përmirësojë tonin e lëkurës. Përdoreni atë për një masazh barku për të dyfishuar efektin. Ju gjithashtu mund të përdorni kremra shtrëngues gjatë kësaj procedure. Një studim tregoi se një masazh i rregullt me një mjet masazhi lëkundës të operuar me dorë kishte efekte pozitive.

Si ta bëni masazhin:

 • Shtrihuni në shpinë dhe ngrohni duart. Vendosni vajin ose kremin.
 • Përdorni pëllëmbën e dorës tuaj për të masazhuar tërë stomakun tuaj në drejtim të akrepave të orës disa herë.
 • Pastaj masazhoni vijën qendrore të barkut tuaj. Filloni me sternumin tuaj dhe përfundoni në kockën tuaj pubike.
 • Bëni të njëjtat lëvizje në të majtë dhe pastaj në anën e djathtë të barkut.
 • Vazhdoni të bëni masazh me presion të butë dhe rrethohuni nga kërthiza në drejtim të akrepave të orës.
 • Vazhdoni të bëni masazh deri në 20 minuta.

Bëni një mbështjellje të lëkurës

©Depositphotos.com

Nëse përdorni një mbështjellës trupi në shtëpi, sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë, veçanërisht gjatë ushtrimeve fizike. Ndiqni të gjitha udhëzimet dhe mos përdorni mbështjellësin për më shumë se sa është menduar. Mund të aplikoni mbështjellës për 30-90 minuta së bashku me kremra ose locione për fiksimin e tij.

Kontrolloni kolesterolin dhe kortizolin.

©Depositphotos.com

Siç thamë, për të luftuar një problem të lirë të lëkurës duhet të bëni gjithçka si pjesë e një plani holistik. Është gjithmonë më mirë të kontrolloni nivelin e kolesterolit sepse kur ngadalësohet, pengesa lipidike fillon të prishet dhe lëkura humbet lagështinë më shpejt. Lëkura juaj duhet të qëndrojë e hidratuar në mënyrë që të bëhet më e fortë.

Gjithashtu, kushtojini vëmendje nivelit tuaj të kortizolit sepse mund të tregojë sa jeni të stresuar. Ka prova që nivelet e larta të kortizolit mund të shkaktojnë një hollim dhe dobësim të lëkurës.

Hani një porcion me proteina në ditë.

©Depositphotos.com

Ekspertët rekomandojnë të hani 2 porcione fruta, 2 porcione perime dhe 0.75 g proteina për kilogram të peshës trupore në ditë. Një pjesë e proteinave duhet të futet në pëllëmbën e dorës tuaj, e cila është afërsisht një racion.

Praktikoni pastrim me kafe

©Depositphotos.com

Specialistët sugjerojnë që masazhet me pastrim kafeje mund të ndihmojnë në kullimin limfatik dhe të shtrijnë indet e lëkurës në mënyrë që lëkura juaj të bëhet më elastike dhe të përmirësojë pamjen e celulitit. Nëse e kombinoni me retinol dhe karnitinë, kafeina shton trashësinë e shtresës së sipërme të lëkurës.

Asnjëherë mos përzieni me llumin e kafesë të përdorur për pastrimin tuaj sepse ato tashmë janë dëmtuar. Dhe sigurohuni që të vendosni një kafe tradicionale. Pastroni 1-2 herë në javë në varësi të llojit të lëkurës.

Kushtojini vëmendje ngjyrës së urinës suaj.

©Depositphotos.com

Pini rreth 15.5 gota (3.7 litra) lëngje në ditë për burrat dhe rreth 11.5 gota (2.7 litra) lëngje në ditë për gratë. Dhe pas përdorimit të tualetit mos harroni të kontrolloni ngjyrën e urinës tuaj. Normalisht duhet të jetë e verdhë e zbehtë gjatë gjithë ditës. Nëse është e verdhë e errët, atëherë duhet të pini më shumë ujë.

Mos përdorni dieta të rrepta.

©Depositphotos.com

Duke torturuar veten me dieta të rrepta nuk do të jeni në gjendje të bëni që lëkura juaj të forcohet përsëri. Trupi ka nevojë për ushqim, përfshirë yndyrnat e shëndetshme. Ekspertët thonë se dietat e tilla si të hani vetëm karota dhe selino për 30 ditë, ose të ndiqni një dietë çaji të përbërë nga 800 kalori në ditë, etj mund të jenë të dëmshme për lëkurën tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here