11 Këshilla Bukurie për t’i Dhënë Vetes Versionin më të Mirë të Mundshëm

0
90
©Depositphotos.com

Trupi ynë përmban më shumë mikrobe – baktere, viruse, kërpudha – sesa yje në Rrugën e Qumështit, të cilët po punojnë për të mbajtur trupin tonë të shëndetshëm.

Kur mikrobet e mira sulmohen, ne duhet t’i forcojmë ato, për shembull, duke përmirësuar sistemin tonë imunitar me vaj kokosi ose duke hequr grumbullimin e mikrobeve të këqija që shkaktojnë kërpudhat e këmbëve me uthull.

Në mënyrë që ju të qëndroni në krye të lojës tuaj, ne po ndajmë 11 këshilla profesionale për ju që të shtoni në koleksionin tuaj të kujdesit për trupin. Ndërsa në sipërfaqe ato mund të duken pak, pas inspektimit të mëtejshëm, ato përmbajnë sekrete bukurie dhe shëndetësore që bëjnë mrekulli për trupin tuaj.

Shtoni këtë këshillë koreane të bukurisë së fytyrës për ta bërë lëkurën tuaj të duket e mrekullueshme.

©Depositphotos.com

Trupi ynë përmban më shumë mikrobe – baktere, viruse, kërpudha – sesa yje në Rrugën e Qumështit, të cilët po punojnë për të mbajtur trupin tonë të shëndetshëm. Kur mikrobet e mira sulmohen, ne duhet t’i forcojmë ato, për shembull, duke përmirësuar sistemin tonë imunitar me vaj kokosi ose duke hequr grumbullimin e mikrobeve të këqija që shkaktojnë kërpudhat e këmbëve me uthull.

Në mënyrë që ju të qëndroni në krye të lojës tuaj, ne po ndajmë 11 këshilla profesionale për ju që të shtoni në koleksionin tuaj të kujdesit për trupin. Ndërsa në sipërfaqe ato mund të duken pak, pas inspektimit të mëtejshëm, ato përmbajnë sekrete bukurie dhe shëndetësore që bëjnë mrekulli për trupin tuaj.

Shtoni këtë këshillë koreane të bukurisë së fytyrës për ta bërë lëkurën tuaj të duket e mrekullueshme.

©Depositphotos.com

Kjo këshillë befasuese do të ndalojë përvojën e pakëndshme të pickimit të mushkonjave që kruhen. Edhe pse nuk është një parandalues ​​kundër kafshimit, do të zvogëlojë shqetësimin pasi të kafshohen.

Thjesht duke aplikuar një deodorant anti-djersë rrotullues në zonën e kafshimit, ënjtja dhe dhimbja do të ulen brenda pak kohe. Kloruri i aluminit në deodorant do të zvogëlojë ënjtjen dhe do të lehtësojë dhimbjen e këtyre kafshimeve irrituese.

Shpëtoni nga era e këmbëve me një banjë me ujë dhe uthull.

©Depositphotos.com

Era e këmbës është diçka që është shumë e zakonshme, veçanërisht në mot të nxehtë. Është simptomatike e baktereve dhe kërpudhave të këmbëve, të cilat lulëzojnë në kushte të ngrohta dhe të lagështa. Një mënyrë e thjeshtë për të trajtuar erën është të zhytni këmbët në një pjesë të uthullës, 2 pjesë tretësirë ​​uji për 20 minuta. Kjo duhet të ketë efektive në zvogëlimin e baktereve që janë duke shkaktuar erë.

Në varësi të nivelit të aromës, mund të zhyteni sa aq shpesh sa një herë në ditë ose aq rrallë sa një herë në javë për të mbajtur këmbët tuaja të freskëta dhe të dezinfektuara. Sidoqoftë, nëse keni ndonjë plagë të hapur ose prerje në këmbë, atëherë nuk ju këshillohet t’i zhytni ato në një tretësirë ​​uthulle.

Përdorni këtë sodë buke të butë dhe pastrues për shenjat e mbetura të nxirjes.

©Depositphotos.com

Gjatë atyre muajve kur ju mund të dëshironi të rrisni nxirjen tuaj në shtëpi me një produkt nxirjeje, ne kemi një këshillë të lehtë për të hequr çdo gabim. Kur ndodhin mospërputhje dhe vija, soda e bukës mund të ndihmojë pa shkaktuar ndonjë acarim të lëkurës.

Thjesht përzieni ujë dhe sodë buke në një pastë të trashë dhe vendoseni duke fërkuar në lëvizje rrethore në zonat që dëshironi të lehtësoni ose hiqni. Për shkak se vetë-nxirësit ngjyrosin shtresat e jashtme të lëkurës, ky eksfoliator do të pastrojë shenjat duke hequr këto qeliza të lëkurës me shtresë sipërfaqësore.

Provoni të përdorni këtë krem ​​hidratues dhe xhel flokësh liri jo vaj, jo ngjitës.

©Depositphotos.com

Të gjithë kemi ato ditë të këqija të flokëve kur pavarësisht se çfarë bëjmë, flokët tanë duken të lodhur dhe thjesht nuk i kontrollojmë dot. Ky xhel natyral është i përsosur për t’ju dhënë flokë të fortë të shëndetshëm, ndërsa hidratoni lëkurën e kokës.

Duke qenë e pasur me lëndë ushqyese si vitamina B, magnez dhe acide yndyrore Omega 3, xheli i farave të lirit bën mrekulli për t’u dhënë forma të vërteta kaçurrelave, dhe për të luftuar thatësinë dhe skajet e ndara.

Thjesht zieni farat në ujë deri në 10 minuta para se të ndani farat nga xheli me një sitë. Nëse e shihni se është shumë e trashë për të situr, shtoni më shumë ujë të nxehtë në tigan. Vendosni xhel në flokët tuaj të lagur pas dushit dhe masazhojeni në kokën tuaj për ta lagur atë. Ëhtë një trajtim i shkëlqyeshëm i flokëve për të gjitha llojet e flokëve, duke u dhënë shkëlqim dhe vëllim.

Provoni të pini çaj të freskët xhenxhefili pas ushtrimeve për të lehtësuar dhimbjet e muskujve të nesërmen.

©Depositphotos.com

Të gjithë e kemi provuar zgjimin me muskuj të dhimshëm pas një stërvitje, megjithatë kjo këshillë e shëndetshme do të ndihmojë në dhimbjen, falë cilësive anti-inflamatore të xhenxhefilit. Kjo do të thotë se do të lehtësojë dhimbjen e muskujve të lidhur me stërvitjen, ndërsa i jep trupit tuaj një shtytje të shëndetshme.

E vetmja gjë që duhet të bëni është të zieni rrënjën e grirë të xhenxhefilit në sobë për 10-15 minuta pas stërvitjes për të lehtësuar dhimbjen e ditës tjetër. Pini 2-3 filxhanë për të ndjerë përfitimet e plota thjesht duke shtuar më shumë ujë dhe duke zier përsëri xhenxhefilin.

Zbardhni thonjtë tuaj duke përdorur vaj esencial rigoni natyral

©Depositphotos.com

Është normale që thonjtë të bëhen të verdhë herë pas here, shkaku më i zakonshëm është një infeksion bakterial. Për të ndihmuar në zbardhjen e thonjve tuaj, rekomandohet të vendosni vaj rigoni mbi to.

Për shkak të vetive antimikrobike të vajit të rigonit, dihet se shkatërron dhe ndalon rritjen e infeksioneve bakteriale mikrobike, të cilat shkaktojnë zverdhje. Vendosni vajin esencial dy herë në ditë, një herë në mëngjes dhe një herë tjetër para gjumit.

Shtoni vaj kokosi në kafenë tuaj të mëngjesit për përfitime të shumta shëndetësore.

©Depositphotos.com

Kjo këshillë e shpejtë dhe e lehtë do t’ju ndihmojë të rrini të shëndetshëm ndërsa ju jep një nxitje energjie në mëngjes. Thjesht shtoni një lugë çaji vaj kokosi në kafenë tuaj të mëngjesit për të stabilizuar nivelet e sheqerit në gjak që nga fillimi i ditës tuaj, si dhe për t’i dhënë një rritje sistemit tuaj imunitar.

Vaji i kokosit është i akredituar me shumë përfitime shëndetësore nga promovimi i flokëve dhe lëkurës së shëndetshme deri te balancimi i niveleve të presionit të gjakut. Kështu që herën tjetër që do të kërkoni të arrini sheqerin, provoni pak vaj kokosi!

Konsumoni më shumë lëndë ushqyese me fruta dhe perime të freskëta të ngrira.

©Depositphotos.com

Është thelbësore për ne që të konsumojmë lëndët ushqyese të rekomanduara nga vaktet tona për të mbajtur një trup të shëndetshëm dhe të fortë. Çuditërisht, frutat dhe perimet e ngrira është zbuluar se kanë një përmbajtje më të lartë ushqyese sesa pritej, pasi vitaminat ‘bllokohen’ në to kur ngrihen.

Ndryshe nga frutat dhe perimet e freskëta të cilat janë transportuar nga fusha në dyqan për disa ditë ose javë, frutat dhe perimet e ngrira kanë përmbajtjen ushqyese të produkteve të sapo mbledhura. Një përfitim tjetër është afati i ruajtjes së produkteve të ngrira.

Provoni të përdorni këto objekte shtëpiake të përditshme për një masazh trupi.

©Depositphotos.com

3 gjërat e mëposhtme shtëpiake mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni dhimbjet tuaja pa lënë rehatinë e shtëpisë tuaj apo edhe tryezën tuaj. Një hapës petash mund të përdoret për të lehtësuar dhimbjet e muskujve në këmbët tuaja, veçanërisht kofshët tuaja, thjesht duke e rrotulluar atë përgjatë muskulit për ta liruar dhe për të rritur rrjedhjen e gjakut në zonë.

Një tjetër objekt i dobishëm është një top tenisi, i cili mund të ndihmojë në masazhet e këmbëve duke e vendosur atë në harkun e këmbës tuaj ndërsa e tund atë ngadalë me presion të aplikuar.

Është një gjë e shkëlqyeshme për ta bërë në tryezën tonë sepse as nuk keni nevojë të lëvizni nga vendi. Ju gjithashtu mund të provoni ta rrokullisni topin e tenisit nëpër shpinë ose gjoks duke qëndruar në këmbë pranë një muri për të arritur muskujt që janë, ndoshta, më të vështirë për tu arritur vetë.

Së treti, 2 topat e tenisit në një çorape janë një masazhues i mirë për shpinën për të ndihmuar në zvogëlimin e dhimbjeve. Thjesht vendosni secilën top në të dy anët e shtyllës kurrizore dhe butësisht rrotullojeni lart e poshtë shpinës, ose mbajeni në vend me karrigen tuaj ndërsa jeni ulur në tryezën tuaj për të lehtësuar dhimbjen e muskujve.

Vendosni locion në shpinë

©Depositphotos.com

Të gjithë e kemi atë pikë në mes të shpinës që thjesht nuk mund ta arrijmë vetë, pavarësisht sa shtrihemi. Mos kini frikë, ne kemi një zgjidhje për këtë shqetësim kur bëhet fjalë për aplikimin e locioneve dhe kremrave.

Pse të mos provoni të përdorni një rul të pastër bojë për të shpërndarë në mënyrë të barabartë kremrat tuaj thjesht duke aplikuar pak mbi rul dhe duke e përhapur atë nëpër shpatullat tuaja dhe mesin e shpinës. Kjo do t’ju japë një mbulim më të barabartë sesa me dorë.

A keni ndonjë këshillë për kujdesin e trupit që ju ndihmon, pa marrë parasysh sa të çuditshme mund të tingëllojnë ato? Do të dëshironim t’i dëgjonim. Thjesht na tregoni në komentet më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here