11 Këshilla për Ato që Nuk Duan të Kalojnë Gjithë Ditën Duke Pastruar

0
1943
© depositphotos

Ndonjëherë, është e mahnitshme se si disa njerëz arrijnë të mbajnë shtëpitë e tyre pastër në mënyrë të përsosur.

Dhe ata gjithashtu kanë punë por dhe hobi! Ndoshta është për shkak se ata kanë disa këshilla dhe truke të caktuara për t’i ndihmuar?

Është mirë që askush nuk i mban të fshehta këto këshilla dhe se njerëzit janë të lumtur t’i ndajnë ato në internet. Ne vendosëm të zbulojmë se cilat këshilla dhe truke mund të na ndihmojnë vërtet!

Kruajtësja mund të ndihmojë në mbledhjen e qimeve nga qilimat tuaj.

© unidentifies / Reddit

Qilimat mund të bëjnë që çdo vend të duket komod, por ato gjithashtu kanë shumë telashe sepse pluhuri, flokët e kafshëve shtëpiake dhe flokët tanë – të gjitha mblidhen në to. Është vërtet e vështirë të heqësh tërë këtë papastërti me një fshesë të zakonshme me korrent – sepse thjesht nuk është mjaft e fuqishme.

Për fat të mirë, përdoruesit e internetit dinë çfarë të bëjnë – ju vetëm duhet të përdorni një kruajtëse. Thjesht kaloni mbi qilim duke e shtypur pak. Flokët dhe pluhuri do të tërhiqen, dhe ju mund t’i mblidhni ato me një fshesë me korrent.

Topat e tenisit mund të ndihmojnë në heqjen e shenjave të pushit.

© Pinbusters / Youtube

Ju mund të përdorni një top të zakonshëm tenisi për të hequr njollat. Ju as nuk keni nevojë për ndonjë agjent pastrimi për ta bërë atë. Thjesht merrni një top tenisi me ngjyrë të çelët dhe fërkojeni në diçka të ndyrë. Për të hequr shenja më serioze, mund ta vendosni topin në një dorezë lecke duke prerë një X në top. Kjo do t’ju ndihmojë të aplikoni më shumë forcë.

Uthulla mund të pastrojë lavatriçen tuaj.

© Vans World / Youtube

Ju nuk keni nevojë për një detergjent të veçantë për lavatriçe sepse uthulla e zakonshme mund ta bëjë punën mjaft mirë. Për të pastruar një makinë me ngarkesë të lartë, derdhni një litër uthull në rondele ndërsa kryeni ciklin më të gjatë me temperaturën më të nxehtë. Pas 5 minutash, ndaloni makinerinë dhe lëreni të pushojë me tretësirë për 1 orë. Pas kësaj, vazhdoni ciklin dhe prisni që ai të përfundojë.

Për makinat me ngarkesë të përparme, do t’ju duhet më pak uthull – vetëm 3/4 e një filxhani. Vendoseni në bombol me vrimë nxjerrëse. Aktivizoni ciklin e larjes në temperaturën më të nxehtë dhe kur uji të dalë, përdorni një cikël shtesë shpëlarjeje. Ju mund të përdorni sodë buke për të arritur një efekt edhe më të mirë.

Tabletat për lavamanin mund të përdoren ndryshe.

© hinata– / Reddit, © Hanging w/ JK / Youtube

Një nga problemet më të pakëndshme në shtëpi janë bllokimet që ndodhin papritur. Shumica prej nesh nuk ka gjithmonë një agjent anti-bllokues në dorë, kështu që është mirë që ato të mund të zëvendësohen me tableta për pjatalarëse. Ato përmbajnë agjentë shumë të ngjashëm që mund të shpërndajnë yndyrat dhe mbetjet ushqimore.

Thjesht lëreni tabletën të shpërndahet në kullues. Por mos prisni që ajo të heqë bllokimin aq shpejt sa një agjent anti-bllokues. Duhet më shumë kohë. Gjithashtu, tabletat nuk do të heqin flokët.

Tabletat për lavamanin mund të heqin njollat e sapunit edhe në dyert e dushit. Është e thjeshtë: lagni tabletën në ujë të ngrohtë dhe fërkojeni në dyer. Pas kësaj, lani sipërfaqen me ujë. Do të jeni në gjendje të shihni rezultatet në rreth 15 minuta.

Një mënyrë e pazakontë për të hequr mbetjet nga një tigan

© Depositphotos.com, © 5-Minute Crafts / Youtube

Edhe produktet më agresive të pastrimit nuk mund të heqin gjithmonë të gjitha mbetjet dhe nëse e bëni shumë fort, mund të dëmtoni sipërfaqen. Por ka një mënyrë shumë efektive për të hequr mbetjet: hidhni pak vaj në tigan dhe vendoseni brenda furrës për 20 minuta. Mbetja do të shkrihet dhe do të kthehet në një lëng që do të hiqet lehtë kur të ftohet.

Vendosja e një topi me letër kallaji në rondele për të hequr statikën

© Andrea Jean Cleaning / Youtube

Për të hequr statikën nga lavanderia, thjesht vendosni një top prej kallaji në rondele. I njëjti top mund të përdoret për një kohë të gjatë – rreth 6 muaj.

Shirit në lopatë

© Live Free / Youtube

Të gjithë e dimë se sa e vështirë është të fshish gjithë pluhurin mbi dysheme. Ju mund të vendosni shirit ngjitës në buzë të lopatës së pastrimit. Dhe kjo do ta bëjë më të lehtë mbledhjen e të gjithë pluhurit.

Përdorni një rul për të pastruar rrjetën e dritareve.

© iamwhatiam10 / frag-mutti

Shumë nga koha jonë i kushtohet pastrimit të dritareve: pragjeve të dritareve, kornizave dhe xhamave. Kur të keni vetëm pak kohë, mund të hiqni pluhurin dhe insektet nga ekrani duke përdorur një rul garze. Dhe as nuk duhet t’i levizni.

Ju mund të lani shumë gjëra në pjatalarësen tuaj

© Coral / Youtube

Pavarësisht nga emri, nuk janë vetëm enët që mund të lani në një pjatalarëse. Këtu janë disa nga gjërat që mund të lani: një pjatë sapuni, një mbajtëse furçash dhëmbësh, furça dhëmbësh, sfungjer kuzhine, abazhurë plastike, furça grimi, tasi i kafshëve tuaja, raftet e frigoriferit, etj.

Vendosni një tapë shishe në fshesën me korrent

© Depositphotos.com, © 5-Minute Crafts / Youtube

Nëse vendosni një tapë të tillë në një fshesë me korrent, do të jeni në gjendje të pastroni vende shumë të vështira për t’u arritur. Pjesa e sipërme nuk duhet të jetë me të njëjtën madhësi të saktë, thjesht ndizni fshesën me korrent dhe ajo do ta mbajë atë në vend. Ju mund të mblidhni papastërtitë midis tasteve të tastierës tuaj ose qosheve të ngushta të dritares.

Një avullore rrobash nuk është vetëm për rroba.

© But First, Coffee / Youtube

Avulloret e rrobave mund të ndryshojnë plotësisht rregullat e pastrimit të shtëpisë. Ato janë universale: mund të shpëtoni nga yndyrat në furrë, të lani pasqyrat dhe dritaret dhe pluhurin e pastër. Gjithashtu, mund të shkrini shpejt frigoriferin tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here