7 Arsye për të Filluar Mbledhjen e Lëvoreve të Mbetura të Portokallit

0
259
©Depositphotos.com

Më shumë se 80% e prodhimit botëror të portokallit përdoret për të bërë lëng portokalli. Shumicën e kohës kur hani një portokall, e gjithë vëmendja shkon tek mishi i mbushur me lëng, dhe shpesh përfundojmë duke i hedhur lëkurat.

Por ato mund të kenë disa përdorime, kështu që mbase duhet të mendojmë dy herë para se t’i hedhim ato.

Ne besojmë në qëndrueshmëri dhe gjetjen e qëllimit për gjëra që fillimisht nuk mendojmë se na duhen, kështu që këtu do të gjeni 7 përdorime për lëkurat e mbetura të portokallit.

Ata mund të zbardhin dhëmbët tuaj.

©Depositphotos.com

Kur mendojmë se çfarë do të thotë të kesh një buzëqeshje të shkëlqyeshme, mendimi ynë i parë është zakonisht “bardhësi”. Lëvoret e portokallit përmbajnë një përbërje natyrore të quajtur acid citrik që shpesh i shtohet pastës zbardhuese të dhëmbëve dhe kjo mund të ndihmojë që dhëmbët tuaj të jenë të bardhë si rruaza.

Bëni një pastrues shtëpiak natyral.

© Depositphotos.com

Bërja e pastruesit tuaj prej lëkurës së portokallit është një mënyrë e thjeshtë për të zvogëluar mbeturinat dhe për të kursyer para në të njëjtën kohë. Mund ta përdorni për të pastruar dritare, sobë, pjata, etj.

Uthulla e zakonshme përmban acid acetik që vepron për të shpërndarë ato njolla të keqija, dhe acidi nga lëkura e portokallit vepron si tretës.

Si ta bëni atë:

 • Hidhni pak uthull në një shishe.
 • Shtoni lëkurat e portokallit.
 • Mbajeni atë në frigorifer për disa javë dhe shkundeni atë herë pas here.
 • Kur të përfundojë koha, vendoseni në një shishe spërkatëse për ta përdorur me lehtësi në sipërfaqe të ndryshme.

Kthejini ato në qirinj.

© Depositphotos.com, © Shutterstock.com

Nëse ju pëlqen aroma e agrumeve, një mënyrë e shkëlqyeshme për ta bërë vendin tuaj të mbajë erë të mahnitshme është të përdorni ato lëvore portokalli të mbetura dhe t’i ktheni ato në një qiri të vogël të lezetshëm.

Si ta bëni:

 • Prisni portokallin në gjysmë dhe hiqni / hani përmbajtjen e tij, por lini kërcellin në vend.
 • Mbushni portokallin bosh me vajin tuaj të preferuar të gatimit.
 • Përdorni kërcellin si një fitil normal.

Grijini

© Depositphotos.com, © Shutterstock.com

Nëse doni të shtoni atë aromë të veçantë portokalli në një recetë dhe të keni disa lëvore rezervë portokalli, një mënyrë e bukur për ta bërë këtë është duke i grirë ato të gjalla. Përveç që shton një aromë të këndshme, gjithashtu përmban një ton ushqyesish dhe përfitime shëndetësore.

Përdorni ato si një ilaç kundër ilaçeve.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com, © Shutterstock.com

Një tjetër këshillë e dobishme për të përdorur lëvozhgat tuaja të mbetura është të bëni një ilaç kundër ilaçeve. Përbërja, limoneni, përdoret zakonisht në produktet për të sprapsur insektet.

Si ta bëni atë:

 • Thani disa lëvore portokalli.
 • Mbushni një shishe me ujë me ujë.
 • Shtoni lëvoret e thata të portokallit në të.
 • Spërkateni sa herë që keni nevojë!

Bëni një pastrues me lëvozhgë portokalli.

© Shutterstock.com

Bërja e pastruesit tuaj vetjak ju jep mundësinë ta personalizoni saktësisht si të doni, madje mund t’ju kursejë ca para. Pastruesi i lëkurës mund të ketë shumë përfitime, por kini kujdes të mos e teproni – disa herë në javë është më se e mjaftueshme.

Si ta bëni atë:

 • Në një tas, përzieni sheqerin dhe lëkurat e portokallit.
 • Hidhni vajin tuaj të preferuar (si jojoba, kokosi, argan, etj.) Dhe përzieni.
 • Vendoseni atë përzierje në lëkurën tuaj për të shtresuar butësisht.

Përdorni ato si deodorant këpucësh.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Është e qartë se askush nuk e shijon erën e këmbëve, edhe pse është normale dhe shumë e zakonshme. Një tjetër përdorim i shkëlqyeshëm për lëvozhgat tuaja të portokallit është t’i vendosni ato në secilën këpucë gjatë natës dhe të shijoni aromën e freskët të agrumeve në mëngjes ndërsa vishni këpucët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here