7 Gjëra që Ndodhin në Trupin Tuaj Nëse Filloni të Hani Qepë më Shpesh

0
637
©shutterstock,©shutterstock

Ajo që ju bën të vuani vetëm sa ju bën më të fortë, dhe një qepë ndoshta do jua tregojë këtë.

Të pasura me vitamina dhe lëndë ushqyese që përmirësojnë shëndetin tuaj nga koka tek këmbët, qepët në fakt janë një superushqim që do të bëjë mrekulli për ju nëse i konsumoni çdo ditë.

Ne kemi gjetur 7 ndryshime që do të ndodhin në trupin tuaj nëse filloni të përfshini qepët në dietën tuaj ditore.

Ato mund të përmirësojnë dendësinë e kockave tuaja

©Depositphotos.com

Çuditërisht, disa studime kanë zbuluar se konsumimi i qepëve mund të ketë një efekt pozitiv në dendësinë e kockave. Ngrënia e një qepë në ditë për një muaj rrit dendësinë e kockave me 5% në krahasim me ata që nuk e bëjnë.

Ato mund të ulin nivelet e kolesterolit dhe të mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme

© depositphotos.com

Me një përmbajtje të lartë të vetive anti-inflamatore, qepët zvogëlojnë kolesterolin e keq që është i pranishëm në trupin tuaj. Një nivel i ulët kolesteroli ul gjithashtu rrezikun tuaj për sëmundje kardiovaskulare dhe, nga ana tjetër, mban zemrën tuaj të shëndetshme.

Ato mund të lehtësojnë tretjen

© depositphotos.com , © Pixabay.com

Qepët janë plot me fibra që përshpejton siç duhet tretjen në trupin tuaj. Përveç kësaj, ajo gjithashtu rrit prodhimin e “baktereve të mira” në zorrët tuaja, gjë që lehtëson procesin e tretjes.

Ato mund të zvogëlojnë dëmtimin e qelizave dhe të shtojnë antioksidantët

© depositphotos.com , © depositphotos.com

Qepët kanë 25 lloje të ndryshme të antioksidantëve që janë të mirë për trupin tonë. Antioksidantët jo vetëm që na mbajnë larg nga sëmundje të caktuara, por ata gjithashtu parandalojnë dëmtimin e qelizave.

Ato mund të përmirësojnë shikimin tuaj dhe shëndetin tuaj oral

© depositphotos.com , © depositphotos.com
  • Qepët vrasin bakteret e këqija në gojën tuaj dhe përmirësojnë higjienën tuaj orale.
  • Karakteristikat e tyre antimikrobike gjithashtu mund të forcojnë dhëmbët tuaj. Ato gjithashtu përmbajnë “quercetin”, një substancë që lufton kataraktin dhe i mban sytë të shëndetshëm.

Ato mund t’ju ndihmojnë të flini mirë

© depositphotos.com , © depositphotos.com

Hulumtimi i kryer nga Universiteti i Kolorados sugjeron që konsumimi i qepëve mund të përmirësojë cilësinë e gjumit. Fibrat dietike të pranishme në to promovojnë shëndet të mirë të zorrëve dhe gjithashtu lehtësojnë stresin.

Ato mund të luftojnë plakjen dhe të përmirësojnë lëkurën tuaj

© depositphotos.com , © depositphotos.com

Të pasura me vitamina A, C dhe E, qepët mund t’ju ndihmojnë të arrini lëkurën me shkëlqim dhe të përsosur që dëshironi. Ato gjithashtu zvogëlojnë puçrrat dhe, sipas një studimi, aplikimi në plagë i xhelit të nxjerrë nga qepët mund t’i lehtësojë ato.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here