7 Këshilla për ta Bërë Banjën Xixë pa Lodhje dhe pa Humbje Kohe

0
8466
©Depositiphotos.com

Pastrimi i banjës suaj nuk është detyra më emocionuese në botë, por njohja e teknikave të duhura mund ta përshpejtojë ndjeshëm procesin. Ne gjetëm 7 mënyra të pazakonta për të hequr papastërtitë, ndryshkun dhe llojet e tjera të njollave në banjën tuaj.

Hiqni ndryshkun me salcën e domates

© 5-Minute Crafts / Facebook
 1. Lyejeni pak salcë domate në sipërfaqen e ndryshkur. Kjo hile funksionon më mirë me njollat e vogla të ndryshkut.
 2. Fërkojeni mirë sipërfaqen me një sfungjer për të hequr ndryshkun.
 3. Merrni një leckë të butë dhe hiqni salcën e domates së mbetur.
 4. Sapo keni mbaruar! Është koha për të krahasuar rezultatet.

Pastroni rubinetin me limon

© 5-Minute Crafts GIRLY / YouTube
 1. Nëse papastërtitë nuk bien lehtë kur përpiqeni t’i sfungjeroni, mos përdorni gërryes të ashpër për të shmangur prishjen e rubinetit.
 2. Merrni gjysmë limoni dhe fërkoni çezmën me të. Sigurohuni që limoni që përdorni është lëng dhe fërkoni çezmën me lëng të mjaftueshëm.
 3. Merrni një leckë të butë ose peshqir letre dhe fshini çdo papastërti dhe çdo lëng limoni të mbetur.
 4. Shijoni rezultatin!

Shpëtoni nga njollat e errëta nga cepat e vaskës

© 5-Minute Crafts / Facebook
 • Hidhni 1 lugë çaji sodë buke në një enë qelqi.
 • Shtoni pak zbardhues. Zbardhuesi duhet të mbulojë plotësisht sodën e bukës. Kini kujdes që të mos lejoni që zbardhuesi të prekë në lëkurën tuaj. Është më mirë të vishni doreza gome.
 • Merrni jastëk pambuku dhe zhyteni në tretësirë.
 • Vendosni jastëkët e pambukut të lagur në sipërfaqen e ndotur. Është më mirë që së pari të provoni këtë hile në një vend që nuk është shumë i dukshëm për të parë se si materiali do të reagojë ndaj zgjidhjes, për çdo rast.
 • Fërkoni papastërtitë me pambuk.
 • Shpëlajeni solucionin me ujë dhe fshijeni sipërfaqen me një leckë të butë.
© 5-Minute Crafts / Facebook
 • Shijoni rezultatin!

Parandalon mjegullimin e pasqyrës së banjës

© 5-Minute Crafts / Facebook
 1. Pastroni pasqyrën nga lagështia e tepërt.
 2. Vendosni pak shkumë rroje në pasqyrë.
 3. Shpërndani në mënyrë të barabartë në sipërfaqe dhe lëreni për një minutë.
 4. Pastroni shkumën me një leckë të butë dhe shijoni rezultatin.

Pastroni kokën e dushit me uthull

© 5-Minute Crafts / Facebook
 • Merrni kokën e dushit dhe vendoseni në një qese plastike të mbushur me uthull.
 • Mbylleni mirë çantën.
 • Prisni 20 minuta.
 • Hiqeni qesen me uthull, shpëlani kokën e dushit me ujë dhe shijoni rezultatin.

Përdorni një përzierje sapuni dhe Sprite për të pastruar tualetin

© 5-Minute Crafts / YouTube
 1. Merrni një sapun dhe grijeni atë. Sasia e sapunit që ju nevojitet varet nga sasia e përzierjes pastruese që ju nevojitet.
 2. Vendosni sapunin e integruar në një tas dhe hidhni pak Sprite. Sprite duhet të mbulojë sapunin plotësisht.
 3. Përzieni mirë përbërësit.
 4. Derdhni përzierjen në një shishe spërkatëse dhe vendoseni në tualet.
 5. Prisni pak, pastroni tualetin me një furçë nëse është e nevojshme, dhe shpërlajeni për të hequr papastërtitë.

Bëni pllakat e bardha më të ndritshme me lëng limoni

© 5-Minute Crafts / Facebook
 1. Merrni gjysmën e limonit dhe vendosni pak sodë buke.
 2. Fërkojeni pllakën mirë me limonin dhe sodën e bukës.
 3. Shpëlajeni përzierjen dhe hiqni papastërtitë me ujë.
 4. Shijoni rezultatin!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here