8 Mënyra për të Dalluar Nëse Keni Aromë të Keqe të Gojës

0
349
© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ju shpesh mund të pyesni veten se si mban erë fryma juaj, por nuk mund ta dalloni gjithmonë nëse keni apo jo erë të keqe të gojës.

Kjo është diçka që patjetër duhet t’i kushtoni vëmendje dhe ka disa mënyra për të vlerësuar manualisht nëse është koha të lani dhëmbët.

Në qoftë se nuk po flasim për halitosis, e cila është era e keqe e keqe e gojës dhe duhet t’ju dërgojë direkt tek dentisti ose mjeku. Përpiquni të lëpini pjesën e brendshme të kyçit tuaj, për shembull, dhe nuhateni atë më pas. Kjo duhet t’ju japë një ide se si frymon fryma juaj.

Ne kujdesemi për ju dhe dëshirojmë t’ju tregojë 8 mënyra që mund të tregojnë se fryma juaj nuk është aq e freskët sa një copë çamçakëzi me mente.

Bëni pjesën e brendshme të kyçit tuaj dhe nuhateni.

© Stone / Getty Images, © depositphotos.com

Pasi të lëpini pjesën e brendshme të kyçit, prisni për 5 deri në 10 sekonda dhe më pas nuhateni. Kjo duhet t’ju japë një kuptim të saktë sesi mban erë fryma juaj. Nëse ndieni një erë të keqe, kjo mund të jetë për shkak të veshjes së squfurit nga gjuha juaj.

Drejtoni një gisht afër bazës së gjuhës tuaj.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Bëni në mënyrë që gishti juaj të prekë pjesën e pasme të gojës. Ndonjëherë, gurët e mbuluar nga bakteret mund të shfaqen në bajamet në pjesën e pasme të fytit tuaj dhe ata mund të jenë përgjegjës për erën e keqe. Pas tharjes së pështymës, nuhatni gishtin tuaj.

Merrni frymë në një gotë të pastër.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Merrni një gotë të pastër dhe merrni frymë brenda saj. Më pas, vendosni të njëjtën gotë rreth hundës dhe merrni frymë. Era që ndjeni duhet t’ju ndihmojë të vlerësoni frymën tuaj. Mund të përdorni edhe një qese plastike pa erë. Mundohuni të gjeni një në kuzhinën tuaj. Nxirrni thellë brenda saj dhe më pas nuhatni.

Fshijeni sipërfaqen e gjuhës tuaj me një copë garzë.

© 5-Minute Crafts GIRLY / Youtube

Shikoni garzë. A ka një shtresë si ngjyrë të verdhë? Kjo do të thotë që ka edhe erë dhe shkaktohet nga një nivel i lartë i prodhimit të sulfurit. Ju gjithashtu mund ta provoni këtë me një ind.

Përdorni një lugë.

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Merrni një lugë dhe gërvishtni pjesën e prapme të gjuhës me të. Lëreni të thahet pak dhe më pas e nuhasni. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni për veshjen që keni hequr nga sipërfaqja e gjuhës suaj.

Përdorni një kruajtëse gjuhe.

© depositphotos.com

Gërvishtuni nga pjesa e prapme e gjuhës tuaj, dhe nëse vini re se veshja në gjuhën tuaj është e bardhë, atëherë kjo do të thotë që shumë mbeturina nga ushqimi, bakteret ose qelizat e vdekura janë mbledhur atje. Ju duhet të pastroni gjuhën tuaj rregullisht. Nëse ende nuk kalon brenda disa javësh, duhet të kontrolloni me mjekun tuaj. Një gjuhë rozë, e qartë është një tregues i shëndetit të mirë oral.

Përdorni fillin dentar.

© depositphotos.com

Zgjidhni fillin pa erë për këtë provë në mënyrë që të mos ndikojë në rezultat. Pastroni me fill midis dhëmbëve – saktësisht siç bëni gjatë rutinës suaj ditore – dhe nuhateni atë më pas. Kjo duhet të zbulojë erën tuaj. Era e keqe e gojës mund të burojë edhe nga ushqimi i ngulitur në mes të dhëmbëve.

Kryeni një test të veçantë te dentisti.

Nëse nuk ndiheni rehat me frymën tuaj ose edhe nëse shkoni vetëm për një kontroll rutinë, kërkoni ndihmë nga dentisti juaj. Ai mund të kryejë një test halimetër, i cili përcakton nivelin e përbërjes së squfurit të paqëndrueshëm (VSC) në gojën tuaj. Niveli i lartë nënkupton një rritje të tepërt të baktereve, qoftë nga zorrët ose nga goja.

Dentisti juaj gjithashtu mund të kryejë një test organoleptik, ku ai teston frymën tuaj përmes një kashte plastike.

Shkaqet e erës së keqe të gojës

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Era e keqe e gojës mund të ndodhë për shumë arsye, nga higjiena e dobët orale te sëmundja e mishit të dhëmbëve dhe prishja e dhëmbëve. Mos përdorimi i furçës së duhur të dhëmbëve ose mosndryshimi i saj çdo 3 deri në 4 muaj mund të rrisë shanset tuaja për të zhvilluar halitosis. Në disa raste të rralla, era e keqe e gojës mund të tregojë disa kushte themelore shëndetësore, prandaj shkoni të vizitoni një mjek nëse kjo vazhdon.

Ushqimi është gjithashtu i rëndësishëm. Nëse ndiqni një dietë me proteina të larta dhe me pak karbohidrate, mund të përjetoni të ashtuquajturën “frymë deveje”. Kjo ndodh sepse trupi juaj është në një gjendje ketoze, një gjendje metabolike ku trupi juaj prish ketonet në vend të glukozës.

Mit: Fryrja në një dorë të mbledhur nuk funksionon

Në të vërtetë nuk mund të kuptoni nëse keni erë të keqe të gojës duke marrë frymë në duart tuaja, që është një gjest shumë i popullarizuar. Arsyeja është se aroma e keqe e gojës vjen nga gazrat e prodhuar në pjesën e pasme të gjuhës tuaj, dhe kur flasim, aroma jonë buron nga atje. Nuk ndodh kështu kur fryjmë në duar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here