8 Veprime Mëngjesi për të Djegur Dhjamin e Barkut

0
879
© pixabay.com, © pixabay.com

Ndërsa shumë njerëz kujdesen për peshën e tyre, mbipesha e barkut duket se është diçka për t’u shqetësuar veçanërisht.

Në fakt, për shëndetin, çështja nuk është se sa peshoni, por sa dhjamë barku keni. Yndyra e tepërt çon në shumë gjendje serioze si diabeti, sulmet në zemër, depresioni, etj.

Kjo është arsyeja pse ne gjetëm disa truke të lehta për të filluar mëngjesin, të cilat mund të jenë vërtet të dobishme për të hequr qafe dhjamin e barkut.

Mos jini në nxitim.

©Depositphotos.com

Kur nxitoni në mëngjes dhe po përpiqeni të mos vonoheni në punë ose shkollë, mund të ndiheni të stresuar. Hormoni kortizol, i cili është përgjegjës për atë proces, do të rritet në trupin tuaj. Siç tregon hulumtimi, kjo do të çojë në shtim të peshës në barkun tuaj. Kështu që përpiquni të kaloni rutinën tuaj të mëngjesit më me qetësi.

Bëni një mini stërvitje.

© shutterstock.com

Ushtrimi është me të vërtetë një nga mënyrat më të mira për të humbur peshë, dhe duke bërë këtë si gjënë e parë në mëngjes mund të jetë një burim i mirë i energjisë gjithashtu. Për më tepër, shtimi i disa trajnimeve për rezistencë në stërvitjen tuaj në mëngjes mund t’ju ndihmojë të zvogëloni dhjamin e barkut.

Konsumoni proteina dhe fibra për mëngjes.

© pixabay.com

Studimet tregojnë se ngrënia e më shumë proteinave çon në më pak yndyrë në bark. Sigurohuni që të përfshini mish, peshk, vezë dhe fasule në mëngjesin tuaj. Për më tepër, një studim tjetër tregoi se një rritje e marrjes së fibrave gjithashtu ka një efekt pozitiv në djegien e dhjamit të barkut. Farat e lirit, brokoli, avokado, etj. – janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave për t’i përfshirë në vaktet tuaja.

Pini ujë në vend të lëngjeve.

© pixabay.com, © pixabay.com

Të kesh lëng për mëngjes është diçka që është shumë e zakonshme, megjithatë, në të vërtetë nuk është një zakon i shëndetshëm. Lëngjet janë të ngarkuara me fruktozë të lëngshme dhe konsumi ditor i tyre mund të rezultojë në fitimin e dhjamit në bark.

Në të vërtetë, studimet tregojnë se pijet me sheqer çojnë në rritjen e yndyrës në mëlçi. Pra, është shumë më e shëndetshme të plotësoni nevojën tuaj për lëngje me ujë në vend të lëngut.

Pini çaj jeshil.

Edhe pse fillimi i ditës me një filxhan kafe duket si një pjesë integrale e një rutine në mëngjes, zëvendësimi i tij me çaj jeshil mund të jetë një ide e mirë. Përmban kafeinë dhe antioksiduesin epigallocatechin (EGCG). Kërkimet sugjerojnë që EGCG mund të jetë vërtet i dobishëm në humbjen e dhjamit në bark.

Paketoni drekën tuaj.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Duke e bërë këtë ju keni më shumë kontroll në marrjen e kalorive gjatë gjithë ditës. Kur dalim për drekë, mund të konsumojmë shumë më tepër sesa kemi dashur të konsumojmë. Por strategjia e kontrollit të asaj që hamë mund të të ndihmojë shumë në djegien e dhjamit.

Flini më gjatë.

© depositphotos.com

Studimet tregojnë se gjumi jo i mjaftueshëm rezulton në shtim në peshë, e cila mund të përfshijë gjithashtu dhjamë në bark.

Ecni në këmbë ose me biçikletë për në punë.

© unsplash.com, © depositphotos.com

Ushtrimet kardio dihet se janë një mënyrë e mirë për të djegur dhjamin e barkut. Prandaj, konsideroni të merrni biçikletën në vendin tuaj të punës ose në shkollë, në vend që të merrni autobusin ose të shkoni me makinë, për të qenë më të shëndetshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here