Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Kur Hani Shumë Mish

0
1572
© depositphotos.com

Edhe pse mishi është një pjesë e rëndësishme e dietës së dikujt, ngrënia e tepërt e tij mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të ndërprisni ato biftekët e shijshëm nga dreka juaj plotësisht, por është mirë të informoheni se çfarë mund të bëjë një konsum i tepërt i mishit në trupin tuaj.

Ne kujdesemi për shëndetin tuaj dhe të nxjerrim në pah 11 rreziqe që mund të hasni nëse kënaqeni me shumë proteina. Kontrolloni edhe bonusin për të parë se sa i madh duhet të jetë një biftek.

Mund të krijoni gurë në veshka.

Proteinat me bazë shtazore kanë shumë përbërje të quajtura purina. Këto ndahen në acid urik, dhe nëse keni shumë nga ky acid, mund të krijoni gurë në veshka. Ju mund ta shmangni këtë duke kufizuar konsumin e mishit, dhe gjithashtu duke pirë shumë ujë.

Ju mund të dehidroheni.

© shutterstock.com

Për shkak të një tepricë të atij acidi urik për të cilin folëm më lart, ju mund të ndjeheni më të etur se zakonisht. Veshkat tuaja kanë nevojë për ujë për të holluar çdo mbetje toksike, prandaj sigurohuni që të keni ujë me vete në çdo kohë, kudo që të jeni.

Ju mund të bëheni kaps.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ushqimi me bazë mishin ka shumë proteina, por jo shumë fibra. Ju normalisht do t’i merrni këto fibra nga frutat, perimet ose drithërat, prandaj sigurohuni që të përfshini të gjitha këto kategori ushqimesh në dietën tuaj. Kapsllëku dhe lëvizjet e dhimbshme të zorrëve mund të jenë disa nga shenjat e para që marrja e fibrave tuaja është shumë e ulët.

Mund të keni dhimbje koke.

© depositphotos.com

Mungesa e hidratimit gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke. Ajo bën që gjaku të jetë më i trashë, që do të thotë që një rrjedhje e reduktuar e oksigjenit arrin në tru. Nga ana tjetër, disa produkte me bazë mishi si sallami përmbajnë nitrate, të cilat mund të rrisin rrjedhjen e gjakut në tru.

Mund të keni probleme me zemrën.

© shutterstock.com

Sa më shumë fibra të keni në dietën tuaj, aq më e mbrojtur është zemra juaj. Nëse hani kryesisht mish, atëherë nuk keni një nivel të lartë të fibrave. Mishi i kuq, veçanërisht, mund të dëmtojë zemrën tuaj. Mund të trefishojë rreziqet tuaja të problemeve të lidhura me zemrën dhe përmban shumë yndyrna të ngopura. Yndyrnat e ngopura rrisin nivelin e kolesterolit të keq (LDL).

Ju mund të sëmureni më shpesh.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Yndyrat e ngopura të pranishme në mishin e kuq dhe mishin e përpunuar nuk përmbajnë antioksidantë të nevojshëm për trupin për të mposhtur ndonjë inflamacion të mundshëm. Më së shumti do t’i gjeni ato antioksidantë në fruta dhe perime, prandaj është kaq e rëndësishme të keni një dietë “shumëngjyrëshe”. Ngjyrat e disa frutave janë pigmente të grupeve të caktuara të antioksidantëve.

Mund të keni erë të keqe të gojës.

© https://www.myupchar.com/en /Wikimedia Commons, © CC BY-SA 4.0

Një dietë e përbërë nga proteina dhe yndyrë shumë e lartë, por që nuk ka karbohidrate, mund të bëjë që trupi të prodhojë ketone. Ketonet çlirohen përmes frymëmarrjes dhe ato mbajnë erë si aceton. Kjo është arsyeja pse, nëse keni ndjekur ndonjëherë një dietë të tillë, mund të keni përjetuar probleme me frymëmarrjen. Kështu që sigurohuni që të përfshini disa karbohidrate në dietën tuaj.

Ju mund të keni probleme me flokët dhe lëkurën.

© depositphotos.com, © shutterstock.com

Produktet e mishit rrallë kanë ndonjë vitaminë C. Vitamina C luan një rol vendimtar në formimin e kolagjenit, një proteinë që e bën lëkurën tuaj, flokët, thonjtë, kockat dhe më shumë, të duken shumë më mirë. Nëse vëreni ndryshime të pakëndshme në flokët dhe lëkurën tuaj, atëherë mund t’ju duhet të rishikoni dietën tuaj dhe të ndërprisni ngrënien e mishit.

Mund të keni kocka të dobëta.

© depositphotos.com

Sasi të larta të proteinave mund të rrisin humbjen urinare të kalciumit. Dhe kalciumi është absolutisht i nevojshëm për kockat e shëndetshme. Trupi juaj nuk prodhon kalcium. E merr atë vetëm përmes ushqimit që hani, ose nga suplementet. Nëse nuk ka mjaftueshëm, atëherë kockat tuaja mund të dobësohen.

Ju mund të ndjeheni më të lodhur.

© depositphotos.com

Ushqimet që përmbajnë mish janë shumë më të vështirë për tu tretur nga sistemi ynë i tretjes sesa çdo perime ose frutë që hani. Kjo është arsyeja pse duhet shumë më shumë përpjekje që trupi juaj të tretë një biftek dhe kjo është arsyeja pse ju mund të ndiheni pak të plogësht pasi të keni ngrënë diçka të rëndë.

Ju mund të kontribuoni në ndryshimin e klimës.

© oAloha/Reddit, © blackbird9184/Reddit

Zgjedhja e një dite pa konsumuar mish mund të ketë një përfitim jo vetëm për trupin tuaj, por edhe për mjedisin gjithashtu. Ju mund të luani një rol të rëndësishëm në zvogëlimin e gazrave serë, sepse më pak tokë dhe më pak bagëti do të përdoren si rezultat. Imagjinoni sikur të gjithë të zgjidhnim ta bënim këtë.

BONUS: Pjesa e mjaftueshme e biftekut

© depositphotos.com, © depositphotos.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here