Çfarë Ndodh me Lëkurën tuaj Nëse Hiqni Dorë Plotësisht nga Kafeja

0
1881
© Shutterstock.com

Lëkura dihet se përfiton nga kafeina dhe është një përbërës thelbësor në shumë produkte të kujdesit të lëkurës.

Por një filxhan kafe mund të sigurojë elementë të rëndësishëm gjurmë brenda dhe ato mund të ndikojnë në pamjen tuaj në shumë mënyra befasuese. Shumica prej nesh ka menduar të heqë dorë nga kafeja në një moment të jetës sonë, por rezulton se lëkura juaj ndoshta nuk do t’ju falënderojë që keni hequr dorë nga kjo pije krejtësisht.

Ne hetuam se si lënia e kafeinës mund të ndikojë në lëkurën tuaj.

Mund të keni më shumë çrregullime të lëkurës

© Shutterstock.com

Kafeja ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që përfitojnë nga lëkura juaj. Sipas një studimi, pirja e rregullt e kafesë mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit që mund të shkaktojë puçrra në fytyrë. Ajo gjithashtu mund të zvogëlojë hiperpigmentimin e lëkurës që lidhet me inflamacionin.

Do të jetë më e vështirë të luftoni celulitin

© Shutterstock.com

Antioksidantët në kafe gjithashtu ndihmojnë në zvogëlimin e pamjes “lëvore portokalli”. Kafeina bën që enët e gjakut nën lëkurë të zgjerohen, gjë që përmirëson rrjedhën e përgjithshme të gjakut. Kjo, nga ana tjetër, mund të zvogëlojë shfaqjen e celulitit.

Ju mund të përjetoni më shumë pigmentim

© engin akyurt / Unsplash , © Depositphotos.com

Një filxhan kafe në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga pigmentimi. Shumë elementë gjurmë në kafe, të tilla si acidet klorogjenike, ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së njollave të pigmentimit.

Mund të jetë më e vështirë për të luftuar rosacea

© Shutterstock.com

Rozacea është një gjendje shumë e zakonshme e lëkurës që prek më shumë se 14 milion njerëz vetëm në SH.B.A., mund të shihet si gunga të imta si puçrra që janë në të vërtetë enë të vogla gjaku nën sipërfaqen e lëkurës. Sipas hulumtimit, pirja e disa filxhanëve kafe në ditë mund të parandalojë rosacean. Edhe pirja e vetëm një filxhani ose dy në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga rosacea.

Do të jetë më e vështirë të fshihni qarqet e errëta

© Depositphotos.com , © Sora Shimazaki / Pexels

Kafeja gjithashtu mund të ju ndihmojë të harroni ato rrathë të errët kokëfortë. Kafeina ndikon në enët e gjakut që kontribuojnë në rrathët e errët, duke i bërë ato më pak të dukshme.

Lëkura juaj mund të plaket më shpejt

Ndërsa është e vërtetë që pirja e shumë kafeje mund të dehidratojë lëkurën tuaj, ajo gjithashtu mund ta mbrojë atë nga dëmtimi i diellit. Një grup studiuesish anketuan më shumë se 100 gra dhe zbuluan se njerëzit që pinë kafe kanë shumë më pak të ngjarë të zhvillojnë njolla dielli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here