Çfarë Ndodhë me Trupin Tuaj Nëse Pini Shumë Ujë

0
810
©Depositphotos.com

Duket sikur shumë njerëz kanë filluar të mbajnë një shishe ujë me vete kudo që të shkojnë dhe kjo është një mënyrë e mirë për të qëndruar të hidratuar.

Uji na ndihmon të transportojmë lëndët ushqyese të trupit, të krijojmë pështymë, të ruajmë temperaturën e trupit etj. Sidoqoftë, pirja e tepërt (si më shumë se një litër në orë) në fakt mund të krijojë probleme shëndetësore që mund të bëjnë të kundërtën, dhe duhet të jeni të vetëdijshëm për to.

Ne ngelëm të shtangur kur mësuam për efektet e këqija të pirjes së tepërt të ujit dhe dëshirojmë të ndajmë gjetjet tona me të gjithë ju.

Barku juaj mund të fryhet.

©Depositphotos.com

Një nga problemet më të zakonshme të stomakut që njerëzit përjetojnë, veçanërisht gratë, është fryrja e barkut. Pirja e tepërt e ujit mund t’ju bëjë të ndiheni sikur keni ngrënë një vakt të tërë dhe t’ju bëjë të ndiheni të fryrë. Plus, nëse e pini ujin shpejt, ka shumë të ngjarë që kjo mund t’ju japë ndjesinë e ngopjes. Për fat të mirë kjo është vetëm një çështje e përkohshme.

Duart dhe këmbët tuaja mund të fryhen.

©Depositphotos.com

Kur pini një sasi të madhe uji të kombinuar me ngrënien e ushqimit shumë të kripur, mund të shkaktojë mbajtjen e ujit, i njohur gjithashtu si edemë. Kjo është kur nivelet e natriumit në trupin tonë janë shumë të larta dhe uji i pijshëm mund të shkaktojë ënjtje, veçanërisht në ekstremitetet e poshtme. E njëjta gjë mund të ndodhë edhe me duart tona.

Në fazat e mëvonshme, dhe meqenëse edema është një gjendje e trurit që ndikon në rrjedhën e trurit, ajo gjithashtu mund të shkaktojë një mosfunksionim në sistemin nervor qendror.

Ju mund të përjetoni të përziera.

©Depositphotos.com

Kur konsumojmë shumë ujë, qelizat në trurin tonë mund të fillojnë të fryhen. Kjo rrit presionin në kafkë. 2 nga simptomat që mund të shfaqen si një shenjë se kemi pasur shumë ujë janë të përziera dhe të vjella.

Ju mund të keni simptoma të dehidrimit të tepërt.

©Depositphotos.com

Shpesh nuk jemi në gjendje të dallojmë lehtësisht simptomat e pirjes së shumë ujit, veçanërisht në fazat e hershme. Një nga shenjat më të zakonshme që mund të përjetoni është një dhimbje koke. Gjithashtu, mund të ndjeni të përziera, hutim dhe të çorientim.

Disa simptoma më serioze të marrjes së tepërt të ujit mund të jenë shikimi i dyfishtë, vështirësia në frymëmarrje, presioni i lartë i gjakut dhe përgjumja.

Muskujt tuaj ngushtohen lehtë.

©Depositphotos.com

Për ruajtjen e shëndetshme të gjakut, funksionit të muskujve dhe rrahjeve të zemrës kemi nevojë për elektrolite. Sidoqoftë, pirja e tepërt e ujit ul numrin e elektroliteve në trupat tanë. Kur këto nivele janë të ulëta, mund të kemi spazma muskulore dhe ngërçe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here