Cila është Mënyra e Duhur për të Ngrënë 10 Ushqimet Tona të Preferuara

0
1116
© pexels.com

Ekziston një lidhje midis ngjyrave të ndryshme të perimeve dhe përfitimeve shëndetësore që ato ofrojnë.

Perimet e kuqe janë të njohur për vetitë e tyre antioksiduese, ndërsa ato jeshile janë të famshme për të ndihmuar në shëndetin e mirë të syve – dhe perimet e verdha shpesh konsiderohen si një burim i mirë i proteinave.

Por si duhet t’i hamë të gjitha këto ushqime për të maksimizuar përfitimet e tyre ushqyese?

Ne ju inkurajojmë të mësoni se cilat ushqime kanë më shumë minerale dhe vitamina në mënyrë që të mund të informoheni se çfarë të hani dhe çfarë të hidhni tutje.

Banane

Bananet janë një fuqi ushqyese, duke përfshirë vitaminat B dhe C, si dhe magnez dhe kalium. Dhe janë ato gjëra të varfra midis bananes dhe lëvozhgës së saj që duhet të falënderojmë për këtë. Ata quhen “tufa floeme” dhe shpërndajnë ujë dhe lëndë ushqyese në të gjithë frutat. Ata gjithashtu ka të ngjarë të përmbajnë më shumë lloje të fibrave dhe do të bëjnë një shtesë të shkëlqyeshme në dietën tuaj. Prandaj mos i hidhni!

Domatet

© unsplash.com, © shutterstock.com

Zierja e një domate mund të tingëllojë si blasfemi, por domatet e gatuara lëshojnë më shumë një antioksidant që lufton kancerin, likopenin. Ndodh sepse nxehtësia prish muret më të ashpra të qelizave në bimë, duke lejuar trupin tonë të thithë lëndët ushqyese më lehtë. Pjekja e një domate ngadalë ose bërja e një salce do të bëjë punë gjithashtu.

Panxhar dhe rrepë zvicerane

© pexels.com

Jeni absolutisht të saktë nëse i hani këto perime për gjethet e tyre, por edhe rrënjët e tyre janë gjithashtu të ngrënshme. Rrënjët e gatuara sigurojnë një dozë glutamine, një acid i veçantë që ndihmon në shërimin e trupit. Ata gjithashtu kanë shije të mrekullueshme kur janë zbardhur dhe sautuar në vaj ulliri. Kështu që përfitoni maksimalisht nga blerja e perimeve duke ngrënë të gjitha pjesët dhe merrni një grusht më të madh vitaminash.

Patatet

© pexels.com, © pexels.com

Ngrënia e një patate me lëkurën e saj siguron më shumë fibra, vitamina dhe minerale sesa pa të. Ndër to janë vitamina C, disa vitamina B, hekur, kalcium dhe kalium. Kjo lëndë ju jep energji, zvogëlon stresin, ndihmon kockat dhe tretjen tuaj. Mënyra më e mirë për ta mbajtur lëkurën të ngrënshme është të piqni pataten.

Mollë dhe portokalle

© unsplash.com, © pexels.com

Hani këto fruta me lëvore! Lëvoret e mollës përmbajnë antioksidantin, quercetin, i cili bën mrekulli për zemrën dhe trurin tuaj. Lëvoret e portokallit kanë përbërje të quajtur flavones, të cilat zvogëlojnë kolesterolin dhe mbrojnë zemrën.

Vezët

© pexels.com, © pexels.com

Ndërsa vezët bëhen më të tretshme kur gatuhen, nxehtësia e lartë mund të dëmtojë disa nga lëndët ushqyese të tyre. Për shembull, mikrovalimi, skuqja dhe vezët e ziera fort zvogëlon numrin e antioksidantëve të pranishëm dhe oksidon kolesterolin në vezë. Kjo do të thotë që vezët e ziera të pjekura dhe të buta janë më të shëndetshmet për tu ngrënë – ato shfrytëzojnë më së miri proteinat. Këto metoda gjithashtu nuk shtojnë ndonjë kalori shtesë.

Qepa dhe hudhra

© pexels.com

Thërrmimi dhe copëtimi i qepës dhe hudhrës çliron alliinase, një enzimë që ndihmon në krijimin e një lënde ushqyese të quajtur allicinë. Allicina, kur hahet, ndihmon në krijimin e përbërjeve të tjera që na mbrojnë nga sëmundjet. Gjithashtu, qepa dhe hudhra përmbajnë squfur, i cili çiftëzohet mirë me ushqime të pasura me hekur dhe zink, si gjel deti, viçi dhe mëlçi.

Drithërat dhe fasulet

© pexels.com, © depositphotos.com, © shutterstock.com

Përbërjet që ndodhen natyrshëm në drithëra dhe fasule mund t’i bëjnë ato të vështira për t’u tretur. Kur konsumoni fasulet dhe drithërat, ju po zvogëloni sasinë e këtyre përbërjeve, duke i bërë mineralet brenda më të disponueshme dhe tretjen më të lehtë. Gjithashtu ju ndihmon të përthithni më mirë minerale si hekuri, kalciumi dhe zinku, të cilat lirohen nga uji i ngrohtë. Nëse ndonjëherë blini fasule të kuqe, lërini në ujë dhe zieni ato. Përndryshe, ato mund të shkaktojnë të vjella të forta dhe diarre.

Jeshile të ndryshme

© pexels.com, © depositphotos.com

Çdo gjë e gjelbër duhet të hahet e gjallë. Lakrat, brokoli, avokado, spinaqi dhe të gjitha zarzavatet e tjera përmbajnë lëndë ushqyese të tretshme në ujë që janë të ndjeshme ndaj nxehtësisë. Temperaturat e larta dëmtojnë vitaminën C, folatin dhe vitaminat B1 dhe B5, kështu që ju merrni më shumë nga këto kur hani ushqime të gjelbra të papërpunuara. Për shembull, spinaqi i papërpunuar ka 3 herë më shumë vitaminë C sesa spinaqi i gatuar.

  • Nëse thjesht nuk mund të konsumoni brokoli të gjallë, provoni ta gatuani atë në një nxehtësi të ulët pa e ekspozuar në shumë ujë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here