Pse Flokët Tuaj Ngatërrohen Lehtë dhe si t’i Rregulloni Ato

0
41
© Ksenia Chernaya / Pexels , © Vinicius Wiesehofer / Pexels

Ah flokët! Ne kujdesemi për ta, luftojmë kundër natyrës së tyre, u ndryshojmë ngjyrën dhe strukturën, i duam dhe i urrejmë gjithashtu.

Dhe të gjithë kemi një gjë të përbashkët: nyjet e papritura dhe të paqëndrueshme, të cilat na shfaqen në kokë si me magji.

Ekziston një kategori njerëzish për të cilët ngatërrimi i flokëve është një luftë e përditshme dhe kalvari i torturave të krehjes.

Ne do të shpjegojmë pse flokët ngatërrohen dhe çfarë mund të bëni për të parandaluar që kjo të ndodhë përsëri.

Fillimi: si formohen nyjet?

© shutterstock.com

Ne kemi qenë në gjendje të identifikojmë disa faktorë natyrorë që favorizojnë shfaqjen e nyjeve. Për shembull, humbja e flokëve. Ky është një proces i natyrshëm në të cilin fijet tona të flokëve rinovohen dhe, duke bërë këtë, disa fije shkëputen.

Nëse flokët janë të shëndetshëm dhe të butë, ata do të bien pa shkaktuar dëmtime dhe ne nuk do të vërejmë praninë e tyre rastësore në një triko, krehër ose jastëk. Asgje serioze.

Por nëse flokët janë të thatë ose të dëmtuar, kutikulat ka të ngjarë të mos jenë të sheshta. Prandaj, ndërsa bien, ata do të ngatërrohen me fije të tjera dhe do të formojnë nyjë. Një shkak tjetër mund të jetë fërkimi i përsëritur, si jastëku ku flemë…

Llojet e flokëve që janë të prirur për ngatërrim

Ndërsa mënyra se si kujdesemi për flokët tonë është shumë e rëndësishme, ndonjëherë gjenetika përfshihet për të komplikuar çështjet.

Disa studime kanë treguar se problemi i vërtetë është trashësia e flokëve, pasi fijet e imëta të flokëve janë më të favorshme për të krijuar nyje. Pavarësisht nëse flokët tuaj janë të drejtë apo të valëzuar, duhet të dini trashësinë e tyre. Sa më të hollë të jenë, aq më shumë ka gjasa që të ngatërrohen.

Faktorët që ndikojnë në krijimin e nyjeve

© studiograndouest / depositphotos

Flokët shumë të gjatë, të cilët ka kaluar shumë kohë pa u prerë majat, bëjnë që nyjet të zgjidhen me shumë vështirësi. Nëse u mungon kujdesi, ka më shumë të ngjarë të hasin në këtë lloj problemi.

Përveç kësaj, flokët që janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj nxehtësisë si tharëse flokësh ose pjastër, ose ndaj produkteve si llak flokësh dhe xhel, priren të ngatërrohen më lehtë. Ekspozimi në diell dhe çngjyrosja gjithashtu mund të ndikojnë negativisht.

Pra, nëse nuk ju pëlqen vërtet gjendja e flokëve tuaj, duhet të merrni parasysh këto detaje për ta bërë më të lehtë rutinën e flokëve.

Ne nuk i shkatërrojmë mirë

© CITAlliance / depositphotos , © AndrewLozovyi / depositphotos

Ne i përdorim furçat e flokëve gjatë gjithë jetës sonë, përse do të na duheshin akoma udhëzime? Por, aq e thjeshtë sa tingëllon, për flokët e thatë rekomandohet të ndiqni një sërë këshillash të përshtatshme. Për shembull, zgjidh fijet në seksione dhe mos i krihni duke filluar nga rrënja. Shkatërrimi i nyjeve duhet të fillojë në mes të flokëve ose më afër majave, pastaj gradualisht ecni lart.

Nëse ndërsa shkatërroni nyjet në flokët tuaj, furça ose krehri juaj ngec, në vend që ta tërheqni, është më mirë ta hiqni dhe të filloni me butësi dhe durim.

Kujdesi gjatë natës është i rëndësishëm

© ersler / depositphotos , © ersler / depositphotos

Për flokët, jastëkët e mëndafshit ose të satenit krijojnë më pak fërkime sesa ato të pambukut. Përveç kësaj, ato kanë përfitime për lëkurën, siç janë parandalimi i rrudhave. Mund të provoni gjithashtu të vendosni një copë mëndafshi në flokët tuaj ose t’i mblidhni ato para se të flini.

Shmangni gjumin me flokë të lagur, nëse nuk jeni gati të shihni rezultatet në pasqyrë të nesërmen.

Mos i fërkoni flokët me një peshqir

© AllaSerebrina / depositphotos , © AllaSerebrina / depositphotos

Para se të pyesni veten: “Pra, si do t’i thaj flokët pas dushit?”, Kini kujdes që fërkimi me forcë i flokëve mund të dëmtojë kutikulat, duke rritur mundësinë e formimit të nyjeve.

Një mënyrë më e mirë për të tharë flokët është t’i mbështillni me një peshqir mikrofibre ose bluzë pambuku. Pëlhura thith lagështinë pa qenë e nevojshme ta fërkoni atë në flokët tuaj.

Përdorni produkte të përshtatshme dhe kujdesuni për gjatësinë

© cottonbro / Pexels , © Polina Tankilevitch / Pexels

Ndonjëherë ne jemi më shumë të shqetësuara për pamjen sesa shëndetin aktual të flokëve tanë. Papritmas, ne përdorim produkte ose pajisje që i bëjnë ato të bukura, sigurisht, por që në realitet nuk e ndihmojnë mirëqenien e flokëve. Mos harroni të kujdeseni për majat dhe të vizitoni rregullisht floktaren.

Për më tepër, përdorni kremra dhe zbutës të përshtatshëm për llojin tuaj të flokëve dhe shmangni përdorimin e tepërt të pjastrës ose tharëses së flokëve. Mos hezitoni të konsultoheni me një profesionist për t’ju këshilluar për produktin më të përshtatshëm për nevojat tuaja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here