10 Gjëra të Zakonshme që e Prishin Pamjen e Banjës Tuaj

0
985
© descontesdefee / depositphotos

Së bashku me kuzhinën, banjo është vulë e banesës. Megjithëse kalojmë shumë më pak kohë atje sesa në dhomat e tjera, një banjo komode dhe funksionale mund të rregullojë humorin tonë për tërë ditën.

Mbi të gjitha, gjëja e parë që bëjmë në mëngjes është të hyjmë atje për të larë fytyrën, dhe para se të shkojmë në shtrat, lajmë dhëmbët po aty.

Ne me të vërtetë e vlerësojmë komoditetin dhe kjo është arsyeja pse, sot, ne kemi përgatitur një artikull në lidhje me gjërat që parandalojnë banjat tona të bëhen një vend i mirë.

Pjatë sapuni me cilësi të dobët

© Valeriy_Lushchikov / depositphotos

Kur i afrohemi lavamanit, i kushtojmë vëmendje pjatës së sapunit pothuajse menjëherë. Ne e përdorim atë çdo ditë, dhe ky artikull po ndikohet vazhdimisht nga uji dhe sapuni. Pra, ekzistojnë shumë arsye për të zgjedhur një pjatë sapuni të bërë me material cilësor.

Ne nuk rekomandojmë përdorimin e plastikës – nuk është një material natyral, dhe gërvishtjet shfaqen shpejt në të. Xhami dhe druri duken elegant, por druri nuk zgjat shumë dhe qelqi ndotet shpejt. Ne rekomandojmë zgjedhjen e një pjate sapuni metali ose qeramike.

Qilim i bërë nga klorur polivinil (PVC)

Këto qilima janë zakonisht shumë të lirë dhe vijnë në rrotulla të gjera, kështu që ju mund t’i prisni ato ashtu si duhet. Dhe ato gjithashtu na kënaqin me një larmi të madhe ngjyrash. Sidoqoftë, PVC nuk thith ujë, periudha e tyre e shërbimit është e shkurtër dhe ata shkojnë pas çmimit të tyre.

Një zgjidhje më e mirë do të ishte blerja e një qilimi pambuku (baza e tyre është e gomuar, dhe ata thithin ujë nga jashtë). Qilimat prej pambuku duken elegant, dhe ato zakonisht janë të lyer me ngjyra të buta pastel. Dhe përveç faktit që thithin dhe avullojnë mirë ujin, janë shumë rezistente ndaj konsumit.

Asnjë mbajtëse letre higjienike

© liudmilachernetska@gmail.com / depositphotos, © VVDude / depositphotos

Ky problem është ndoshta i njohur për shumë prej nesh – ose jemi shumë të zënë për të varur më në fund mbajtësin, ose një nga shokët e shtëpisë tonë vendos vazhdimisht rrotullën e letrës higjienike aty ku është e përshtatshme për ta. Por letra e vendosur në një raft ose në një rezervuar tualeti e bën dhomën të pastër.

Në ndërkohë, zgjedhja për mbajtësit e letrave higjienike është pothuajse e pafund – mbajtëse plastike, metali ose druri; mbajtëse me ose pa kapak; mbajtëse që janë instaluar në një mur ose në dysheme; dhe mbajtëse me gota thithëse (ju mund ta ndryshoni vendndodhjen e tyre). Rrotulla e letrës higjienike nuk do të bëhet e ndotur, e pluhurosur ose e lagur nga uji kur është në mbajtëse dhe ju do të shmangni rrezikun që ajo të bjerë në dysheme.

Një perde e zbehur e dushit

Një perde e konsumuar e dushit nuk e vret thjesht qetësinë në banjë, por gjithashtu mund të lejë një përshtypje vërtet të neveritshme. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të mos harroni të lani atë rregullisht. Nuk është e vështirë të bëhet – për të larë perdet e zakonshme plastike, ekspertët këshillojnë të shtoni një kapak detergjent, sodë buke, disa pika vaj pemë çaji dhe ta vendosni në lavatriçe në mënyrë delikate.

  • Kur zgjidhni një perde, ju këshillojmë që t’i jepni përparësi perdeve me pesha përgjatë buzës së poshtme. Në këtë mënyrë, ato nuk do të përkulen dhe ju nuk do të spërkatni aksidentalisht ujë në dysheme.

Shishe rreth skajeve të vaskës

Mund të jetë e vështirë të vendosni kavanoza dhe shishe të shumta në vendin e tyre. Por edhe kur të ndodhë, rezultati është zakonisht shumë i përkohshëm, dhe së shpejti ata përfundojnë duke u rreshtuar përgjatë skajeve të vaskës përsëri.

Pse? Sepse është e përshtatshme. Por nuk është e bukur. Edhe një tonik i shtrenjtë nga një markë me famë botërore do të humbasë pamjen e tij nëse e vendosni në cep të vaskës me një tufë produktesh të tjera higjienike. Është më mirë të instaloni një raft për të gjitha shishet e nevojshme dhe t’i vendosni ato që përdoren rrallë në një dollap.

Qoshet e vaskës

© olinchuk / depositphotos

Kryqëzimi i murit dhe vaskës është një vend jashtëzakonisht problematik, dhe të gjithë mund ta shohin këtë zonë. Shumë njerëz janë mësuar të përdorin qoshe plastike për të mbrojtur banjën e tyre nga lagështia dhe papastërtitë. Ata janë të lirë dhe shumë të lehtë për t’u përdorur.

Por këto cepa janë të mira vetëm në fillim, sepse me kalimin e kohës, ato ndryshojnë ngjyrën, zhvishen dhe bien. Dhe uji futet në boshllëqe kështu lehtësisht formohen kërpudhat dhe mund të shfaqet një erë e pakëndshme. Një alternativë është të përdorni një zbukurim qeramik (ai gjithashtu vjen në mermer ose granit).

Pllakë tepër e ndritshme

© OxanaS / depositphotos

Kur blini pllaka për banjo, është shumë e lehtë që papritmas zgjidhni një model shumë të gjallë. Për më tepër, zgjedhja në treg është tepër e gjerë, nga lloje të mëdha të stilizuara si mermer te mozaiku acid rozë. Mund të jetë e vështirë të kombinoni një ngjyrë të ndritshme në mure me pjesën tjetër të brendshme të banjës, dhe nganjëherë, bollëku i tepërt i ngjyrave në një dhomë të vogël mund të shkaktojë disa probleme me sytë tuaj. Një këshillë ekspertësh – shikoni për pllaka që imitojnë materiale natyrore, si druri ose guri.

Litarë për tharjen e rrobave

© mikeshots / depositphotos

Litarët e shtrirë nëpër dhomë me tharjen e veshjeve janë një zbukurim i dyshimtë për banjën. Dhe kuptohet që në dhomën më të lagësht të shtëpisë, rrobat thahen shumë më ngadalë. Nëse apartamenti nuk ka një ballkon, një makinë larëse me një funksion tharje, një tharëse automatike të veçantë, ose, nëse për ndonjë arsye kjo nuk është e përshtatshme, një raft tharje mund të bëhet një alternativë. Për fat të mirë, ka shumë racks tharëse në treg që vijnë në madhësi dhe materiale të ndryshme. Për shembull, një prej druri ekonomik duket mjaft elegant.

Pllaka dyshemeje me shkëlqim

Pllaka me shkëlqim në dysheme është larg zgjidhjes më të mirë. Ajo ndotet lehtë dhe njollat shfaqen në të shumë shpejt. Por gjëja më e rëndësishme është që është e rrëshqitshme dhe ta vendosësh nën këmbët e tua nuk është thjesht jo tërheqëse, por është edhe e pasigurt.

Po, shkëlqimi ka aftësinë për të zgjeruar vizualisht dhomën. Por dizajnerët ende këshillojnë të zgjedhin pllaka mat, sepse nuk është e rrëshqitshme dhe duket elegante.

Panele e aksesit plastike 

© vili4545 / depositphotos, © Valerii_Honcharuk / depositphotos

Panelet e aksesit janë bërë kryesisht prej plastike dhe janë lyer me një të bardhë të ndritshme. Për fat të keq, kjo menjëherë e bën panelin të duket në dhomë dhe të tërheqë vëmendjen. Mund të rilyhet, por nuk do të jetë e mundur që të “zhduket” plotësisht. Dhe ngjyra e bardhë e panelit shpesh kthehet në një të verdhë të pakëndshme me kalimin e kohës.

Si e zgjidhni këtë problem? Nëse shikoni përreth, mund të gjeni modele të tjera në dyqanet e ndërtimit. Për shembull, mund të hasni panele që mund të mbulohen me bojë ose që duken si pllaka, me dyer që mbyllen ose rrëshqitëse. Ato nuk duken si ato që jemi mësuar, por janë funksionale dhe duken më neutrale në brendësi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here