12 Këshilla nga e Kaluara që Janë Akoma të Dobishme Sot

0
216
© The New York Public Library Digital Collections

Gjyshërit tanë ishin superheronj të vërtetë. Ata dinin t’i zgjidhnin problemet e përditshme, si parashikimi i motit dhe trajtimi i punëve shtëpiake, pa pasur nevojë për teknologji moderne ose duke kërkuar në internet përgjigje.

Ndërsa gjeneratat e reja mund të jenë mjaft skeptikë në lidhje me metodat që njerëzit përdorën në të kaluarën, disa prej truke janë kaq të zgjuara saqë mund të na japin një shtysë për shumë teknika moderne.

Ne kemi zbuluar 12 hile të thjeshta por efektive të jetës që u përcollën brez pas brezi që mund të thjeshtojnë jetën tonë dhe të na kursejnë kohë të çmuar. Dhe ne do të dëshironim ta ndajmë këtë njohuri me ju!

© The New York Public Library Digital Collections

Nëse diçka ju ka rënë në sy dhe nuk mund ta hiqni atë, ka një ilaç të thjeshtë për të lehtësuar dhimbjen dhe për të hequr grimcën. E tërë ajo që ju nevojitet është vaj kastori dhe një furçë e pastër boje me një fund të theksuar. Aplikoni pak vaj në furçë dhe hidhni vajin në cep të syrit tuaj (ju lutemi diskutoni ilaçin me okulistin tuaj dhe përdorni vajin e pluhurit që ata rekomandojnë). Kini kujdes – ilaçi duhet të bjerë vetë, kështu që mos e mbani furçën në syrin tuaj!

© The New York Public Library Digital Collections

Ashklat mund të jenë vërtet të dhimbshme dhe të vështira për t’u hequr, por ekziston një mashtrim i vjetër për t’i nxjerrë ato pa ndonjë siklet. Merrni një shishe me grykë të gjërë dhe derdhni ujë të nxehtë në të. Uji duhet të mbulojë buzën. Shtypni butësisht shishën në zonën e prekur. Do të krijojë një efekt vakumi që do të zbresë mishin dhe avulli i nxehtë do të ndihmojë në heqjen e ashklës.

© The New York Public Library Digital Collections

Mbledhja e copave të qelqit të thyer me një fshesë me korrent është mënyra më e shpejtë, por jo gjithmonë më efektivja për pastrimin e rrëmujave. Gjyshet tona do të sugjeronin të përdorni një leckë të butë dhe të lagur. Ndihmon të vini deri edhe copat më të vogla dhe thjesht mund ta hidhni leckën pasi ta përdorni, duke minimizuar shanset për të prerë veten me copa xhami.

Nëse gjeni një njollë në mbulesën tuaj të preferuar, ekziston një mënyrë për ta hequr atë pa përdorur kimikate. Merrni një lëvozhgë limoni, vendosni pak kripë mbi të dhe fërkojeni njollën me të derisa të zhduket. Kripa vepron si një pastrues i butë ndërsa limoni ndihmon për të hequr qafe yndyrat dhe shton një erë të këndshme.

© The New York Public Library Digital Collections

Buka e pjekur vjen erë të shijshme por mund të jetë një sfidë e vërtetë për ta prerë atë në feta të holla. Për fat të mirë, ka një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të zgjidhur këtë problem. Vendosni një thikë në ujë të nxehtë për të ngrohur tehun dhe më pas e fshijeni shpejt atë dhe pritni bukën në feta me të. Përsëriteni përsëri nëse thika është ftohur.

© The New York Public Library Digital Collections

Nëse keni nevojë të vloni një vezë, por vini re që është plasaritur pak, ekziston një mënyrë e sigurt për të parandaluar që përmbajtjet e saj të ziejnë. Thjesht shtoni pak uthull në ujë dhe gatuajeni vezën si zakonisht. Kjo metodë jo vetëm që ruan vezët e plasaritura, por gjithashtu i bën ato të zhvishen shumë më lehtë.

© The New York Public Library Digital Collections

Disa pjesë të rrobave shumëngjyrëshe mund të humbasin ngjyrat e tyre dhe të zbehen pas larjes. Për të mos lejuar që kjo të ndodhë, merrni një filxhan kripë dhe shpërndajeni në 1 litër ujë. Lërini rrobat tuaja të zhyten në këtë përbërje gjatë natës, pastaj lani rrobat si zakonisht. Kripa vendos ngjyrën në pëlhurë dhe ndalon ngjyrosjen nga gjakderdhja.

Nëse këpucët tuaja prej lëkure po bëjnë tinguj, provoni t’i lyeni ato. Hiqni shtrojat dhe vendosni një shtresë të hollë të vajit të arrës së kokosit brenda këpucëve. Lëreni lëkurën të njomur me vajin dhe vendosni shtrojat sërish. Nëse tingulli vjen nga shtroja juaj, nxirreni jashtë dhe vendosni pak pudër bebesh brenda këpucëve.

© The New York Public Library Digital Collections

Nëse jeni duke bërë kampe ose thjesht po bëni shëtitje herët në mëngjes, lehtë mund të parashikoni motin për ditën. Shikoni qiellin dhe gjeni renë më të largët dhe të vogël. Atëherë shikojeni për ca kohë: nëse vëreni se reja bëhet më e madhe, dita ka të ngjarë të jetë me re dhe me shi. Por nëse reja do të bëhet gradualisht më e vogël, dita ka të ngjarë të jetë me diell.

Nëse humbni dhe telefonit tuaj i mbaron bateria, ju lehtë mund t’i shikoni udhëzimet kardinal me ndihmën e orës suaj. Largojeni, vendoseni atë horizontalisht dhe drejtojeni orën në diell. Pika në mes të një linje imagjinare nga ora dymbëdhjetë dhe ora aktuale tregon drejtimin për në jug. Për shembull, nëse është ora 8, jugu do të jetë në pozicionin e orës 10.

© The New York Public Library Digital Collections, © The New York Public Library Digital Collections

Nëse duhet të transportoni lule të prera, por nuk keni ndonjë pajisje të veçantë për t’i mbajtur ato të freskëta, provoni këtë truk të thjeshtë. Merrni një patate të papërpunuar, bëni një vrimë të vogël dhe futni fundin e kërcellit të lules në të. Në këtë mënyrë, lulet nuk do të veniten shumë shpejt dhe mund të ruhen deri në një javë apo edhe më shumë.

Nëse pavarësisht nga të gjitha masat paraprake, lulet e prera zbehen, mos u shqetësoni, ka një mënyrë për t’i ringjallur ato. Merrni vetëm një vazo me ujë të nxehtë dhe vendosni rrënjën në të. Prisni derisa uji të ftohet. Pastaj pretni skajet dhe i vendosni në ujë të ftohtë. Do t’i bëjë që lulet të duken më të gjalla dhe të freskëta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here