9 Këshilla Inteligjente për të Rënë në Gjumë Shpejt Kur Vërtet Keni Nevojë

0
297
©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Dihet se gjumi është një mënyrë ideale për të zgjidhur pothuajse çdo problem.

Për shembull, çfarë mendoni se do t’ju thonë mjekët ose mbretëreshat e bukurisë kur u thoni se nuk dini si të merreni me kilet e tepërta, ose që thjesht dëshironi të keni një jetë më të shëndetshme? Të gjithë do t’ju udhëzojnë se duhet të flini mirë.

Sidoqoftë, nuk është aq e thjeshtë sa tingëllon. Nëse shkoni në shtrat pa mundur të mbyllni sytë tërë natën, pështilleni pa e ditur kurrë se cila anë është ana juaj më e mirë, ose mendimet ju pushtojnë mendjen kur duhet të flini të qetë, atëherë ky artikull është bërë për ju.

Sot ne kemi përpiluar 9 këshilla për këdo që vuan nga pagjumësia!

Çoheni dhe bëheni gati të shkoni në punë

© Depositphotos , © Depositphotos

Sigurisht, kjo vlen në mënyrë figurative. Pavarësisht nga thjeshtësia e këtij truku, nuk është më pak efektiv: nëse nuk jeni të përgjumur, imagjinoni që ora juaj e alarmit ka tingëlluar dhe dielli po shkëlqen në dritare. Riprodhoni mendërisht veprimet tuaja të mëngjesit: ngriheni, shkoni në tualet, laheni, hani mëngjesin tuaj, visheni, lani dhëmbët, largoheni nga shtëpia …

Pas vetëm disa minutash imagjinimi, do të ndjeni lehtësisht një dembelizëm të caktuar, i cili është ai që duhet për të fjetur.

Mbuloni vrimën e djathtë të hundës

© Depositphotos , © Depositphotos

Kjo këshillë nuk rekomandohet për njerëzit me presion të ulët të gjakut, por shpjegimi i saj ka shumë kuptim: nëse bllokoni vrimën e hundës së djathtë ndërsa shtriheni në anën tuaj të majtë, presioni juaj i gjakut do të ulet. Siç mund ta dini tashmë, kur presioni i gjakut zvogëlohet, dëshira për të fjetur rritet. Mos e mbani frymën, merrni frymë ngadalë, të qetë dhe thellë.

“Flutura”

© Depositphotos

Pozicioni i fluturës është një pozë yoga në të cilën nuk do të keni nevojë të bëni shumë përpjekje ose të mendoni për mënyrën e duhur në të cilën duhet të vendosni këmbët. Kjo do të relaksojë si trupin ashtu edhe mendjen tuaj. Ju do të ndjeni se si i gjithë trupi juaj çliron “ngarkesën” e tij nga ijet tuaja.

Përveç kësaj, pozicioni i fluturës balancon presionin e gjakut dhe lehtëson gratë me dhimbje të periodave. Një ushtrim i tillë mund të bëhet edhe kur jeni shtrirë në shtrat.

Dhe mund të jetë shumë e dobishme për të fjetur që të çliroheni nga ngarkesat e mëdha fizike para se të flini.

Dëgjimi i muzikës binaurale

© Depositphotos , © Depositphotos

Paraardhësit tanë rrihnin daullet me ritëm, duke e ditur se kjo shkakton diçka të veçantë në trurin dhe mendjen tonë: mund të japë një atmosferë përgatitje për luftë, ose përkundrazi, të qetësojë shpirtrat.

Muzika binaurale është më e vështirë të krijohet sepse ritmi i tyre gjithmonë përmban një herë të tretë, e cila nuk perceptohet nga veshi, por nga truri. Muzika Binaurale e krijuar për të fjetur me të vërtetë ndihmon për t’u çlodhur.

Kjo është arsyeja pse para se të flini, në vend që të përpiqeni të vendosni diçka të re në listën tuaj të dëgjimit, provoni të dëgjoni muzikë relaksuese.

Shtoni triptofan dhe magnez në darkën tuaj

© Pixabay , © Pixabay

Duket e komplikuar e thënë kështu, por në fakt, është shumë e thjeshtë! Triptofani është një aminoacid i cili shndërrohet në serotoninë, një hormon që jo vetëm shoqërohet me humor të mirë, por edhe për t’u çlodhur.

Produktet që përmbajnë triptofan:

 • havjar i zi dhe i kuq
 • djathë
 • arra dhe bishtajore
 • Mish i bardhë
 • peshk
 • qumësht dhe produkte qumështi

Ndërkohë magnezi, përveç përfitimeve të shumta, është në gjendje të relaksojë sistemin nervor, të ekuilibrojë presionin e gjakut, të parandalojë dhimbjet e kokës dhe të ndihmojë në gjumin e shpejtë.

Produktet që përmbajnë magnez:

 • spinaq
 • barëra aromatike, sidomos majdanozi
 • panxhari
 • bajame, lajthi, kikirikë
 • produktet e detit

Është e rëndësishme të theksohet se pavarësisht nga rëndësia e madhe e darkës, është më mirë të shmangni ngopjen e stomakut në mbrëmje, pasi kjo do të veprojë keq, vaktet e rënda mund të çojnë në pagjumësi.

Merrni frymë me diafragmë

© Depositphotos , © Depositphotos

Teknika e frymëmarrjes së diafragmës është shumë e thjeshtë, por kërkon një praktikë. Relaksohuni dhe merrni frymë ngadalë dhe thellë, por jo duke fryrë gjoksin siç bëjmë zakonisht. Për ta bërë këtë, merrni frymë ngadalë përmes hundës tuaj, dhe lëreni ajrin të hyjë thellë në pjesën e poshtme të stomakut tuaj: vendosni një dorë në stomak dhe ndjejeni se si fryhet ndërsa mbushet me ajër.

Kjo teknikë përdoret në meditim për një arsye të mirë: ju lejon të relaksoheni dhe të zvogëloni tensionin.

Shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit kanë shpjeguar pse nuk ka kuptim të përpiqesh të numërosh dele për të fjetur. Sipas rezultateve të studimit të tyre, njerëzit që “numëruan dele” qëndruan zgjuar më gjatë.

Hidhini një sy ditës tuaj

© Depositphotos , © Depositphotos

Nëse mendimet po vërshojnë në mendjen tuaj dhe nuk mund të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj, ose ndonjë gjë tjetër, atëherë mos e lini veten të hutuar. Thjesht rishikoni ditën tuaj, mendërisht, duke filluar nga fundi. Ky ushtrim jo vetëm që do t’ju ndihmojë të qetësoheni, por edhe të shqyrtoni ngjarjet më të rëndësishme të ditës tuaj.

Gjithçka në vendin e vet

© Depositphotos , © Depositphotos

Psikologët kanë konfirmuar prej kohësh se në çdo vend të jetës duhet të ketë një vend për gjumë të rehatshëm, një vend ku dikush nuk bën asgjë tjetër përveç gjumit. Gjithashtu, në këtë dhomë (ose cep) gjithçka duhet të jetë në rregull që të mos duhet të mendoni për perde të ndyra ose pluhur në tryezë, por thjesht të flini sa më mirë.

 Zhytuni në krahët e njëri-tjetrit

© Depositphotos , © Depositphotos

Kontakti i ngrohtë trupor me personin që doni gjithashtu mund të bëjë që të flini shpejt. Sidomos nëse ky përqafim bëhet gjithnjë e më intensiv dhe devijon nga diçka tjetër: trupi juaj do të çlirojë endorfinë, e cila do t’ju çojë në relaksim të thellë. Për më tepër, kjo do të zvogëlojë nivelin e kortizolit i cili është grumbulluar në trupin tuaj gjatë gjithë ditës për shkak të stresit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here