13 Këshilla për Kujdesin e Këmbëve që Vetëm një Pedikyriste me Përvojë t’i Jep

0
3297
photoagents / Depositphotos , lovemydesigns / Depositphotos

Është e çuditshme që në shekullin 21 ka kaq shumë paramendime në lidhje me pedikyrin.

Gratë, dhe aq më tepër burrat, shpesh tremben për të shkuar në sallon. Shumë njerëz përpiqen të presin thonjtë e tyre dhe të pastrojnë thembrat në shtëpi në mënyrë që ata të mos turpërohen para mjeshtrit. Dhe gjithashtu kërkojnë avull për këmbët, sepse kanë frikë nga aroma.

Rezulton se profesionistët këshillojnë të mos i bëni të gjitha këto dhe në përgjithësi të trajtoheni me një pedikyr më lehtë.

Ne përpiqemi të hedhim poshtë çdo paragjykim, kështu që vendosëm të gjenim përgjigje për 13 pyetjet më të zjarrta në lidhje me pedikyrin nga mjeshtrat modernë. Ne jemi të sigurt se ato do të ndihmojnë që kjo procedurë të bëhet një ngjarje shumë më pak stresuese.

Cili lloj pedikyri është më i mirë

© AY_PHOTO / Depositphotos , © starush / Depositphotos

Përveç 3 llojeve të zakonshëm të pedikyrëve (klasik, harduer dhe i kombinuar), një lloj i ri i tij tani po fiton popullaritet – pedikyr acid. Ky është trajtimi i këmbëve me kozmetikë të veçantë me acide.

Shumë nuk e pëlqejnë pedikyrin klasik me njomjen e këmbëve në banjë. Mbi të gjitha, lëkura e zbutur dëmtohet lehtë, sepse nuk është shumë e qartë NËSE lëkura e keratinizuar tashmë është hequr. Pajisja, sipas përvojës së mjeshtrave, nuk përballet me të gjitha kallot. Përveç kësaj, të dyja këto varietete, në një mënyrë ose në një tjetër, shkaktojnë mikrotraumë në këmbë. Në përputhje me rrethanat, lëkura ka tendencë të rigjenerohet, dhe shtresa rritet përsëri.

Një pedikyr acid ju lejon të hiqni me efikasitet qelizat e vdekura për një periudhë më të gjatë. Por, sigurisht, kjo metodë ka një pengesë: zakonisht është më e shtrenjtë se llojet e tjera të pedikyrisë. Përveç kësaj, para përdorimit, duhet të studioni me kujdes përbërjen e ilaçit dhe të kontrolloni efektin e tij në zona të vogla të lëkurës në mënyrë që të mos merrni reaksione alergjike dhe pasoja të tjera negative.

Pse nuk duhet të bëni “thembra bebesh”

© Robert Przybysz / Shutterstock , © psodaz / Depositphotos

“Thembrat e foshnjës” janë një ideal i arritshëm, por krejtësisht i panevojshëm. Mjeshtri mund të heqë të gjithë lëkurën e keratinizuar dhe të bëjë këmbë të lëmuara rozë, por më pas ka shumë të ngjarë që ecja t’ju dëmtojë. Prandaj, është më mirë të lini një vrazhdësi të lehtë sesa të hiqni gjithçka.

Ekziston një sinjal i qartë kur duhet ndaluar: sa më shpejt që thembra fillon të ndiejë skedarin. Gjatë gjithë procedurës, duhet të ndjehet sikur po vishni një këpucë të ngushtë.

Si të hiqni siç duhet lëkurën e vdekur

© sablinstanislav / Depositphotos , © sablinstanislav / Depositphotos

Mjeshtrat nuk këshillojnë përdorimin e gurit shtuf në shtëpi. Ata veçanërisht nuk e pëlqejnë ritualin të njohur për të gjithë: shkoni në banjë, avulloni thembrat dhe pastaj fërkoni lëkurën e zbutur me një gur shtufi. Rreziku i prerjes së tepërt është shumë i madh, dhe pas 3 ditësh të merrni këmbë edhe më të ashpra.

Ju nuk duhet të përdorni brisk për heqjen e kallove në shtëpi ose në sallon. Më mirë të përdorni një krem të veçantë ose mjete të tjera për t’i hequr. Pas aplikimit të saj, ju mund të lëmoni lëkurën tashmë të tharë me një skedar: xhami, metali, druri ose plastika me një afishe.

Cila është forma e saktë e thonjve të këmbëve

© streetride71 / Depositphotos , © LSaloni / Depositphotos

Në mënyrë ideale, thonjtë e këmbëve duhet të jenë katrore me qoshe të rrumbullakosura. Pra, buza e lirë duhet të pritet në një vijë të drejtë, dhe pastaj qoshet duhet të vijnë si një rreth i lehtë. Nuk ia vlen të bësh një formë gjysmërrethore në këmbë: kjo është një nga arsyet kryesore për thonjtë e rritur. Në këtë rast, nuk duhet të lini qoshe shumë të mprehta: ato do të kapen pas këpucëve, dhe kjo mund të çojë në dëmtime.

Sa të gjatë duhet të jenë thonjtë tuaj?

© streetride71 / Depositphotos , © LSaloni / Depositphotos

Për të parandaluar rritjen dhe dëmtimin e thonjve, ekspertët këshillojnë që të mos i prisni ato deri në rrënjë. Është më mirë të tërhiqesh fjalë për fjalë 0.5 mm në mes të thoit dhe të ndërtoni një vijë të drejtë nga ky nivel deri në skajet e tij. Kështu që do të ketë më pak rrezik për ta dëmtuar ose për të prerë tepricën së bashku me lëkurën.

Çfarë të bëni me thonjtë e plasaritur

Lënia e thonjve tuaj shumë të gjatë gjithashtu nuk ia vlen: për shkak të kësaj, ata shpesh dëmtohen, dhe çarje gjatësore shfaqen në to. Ndonjëherë thonjtë çahen nga rrënja gjatë gjithë gjatësisë. Nuk mund të bëni asgjë në lidhje me një dëmtim të tillë.

Ndonjëherë çarjet nuk janë aspak në dukje. Këto mund të jenë brazda natyrore që shpesh shfaqen në thonjtë shumë të ngushtë. Mjeshtri i pedikyrit do të vlerësojë gjendjen e thonjve të këmbëve dhe ose do të zgjedhë veshjen korrekte korrigjuese ose do t’ju këshillojë të kontaktoni një podiatër.

A duhet t’i prisni kutikulat?

© microgen / Depositphotos , © vadimphoto1@gmail.com / Depositphotos , © Denisfilm / Deposiphotos

Shumica e ekspertëve bien dakord që kutikula nuk duhet të pritet, por të shtyhet prapa me një shkop metali. Mbi të gjitha, kutikula është një pengesë mbrojtëse natyrore për thonjtë; pa të, një infeksion mund të depërtojë nën to. Mund të shkurtoni vetëm pjesët e mëdha ose zona shumë të rritura që mund të preken dhe lëndohen.

Dhe mjeshtri francez i pedikyrit Bastien Gonzalez ofron disa këshilla: përdorni një furçë dhëmbësh në vend të një shkopi për të shtyrë prapa kutikulat. Flokët e saj të butë butësisht shtyjnë përsëri kutikulën, ndërsa ju jeni të garantuar që të mos shtrëngoni thoin dhe të krijoni gunga të shëmtuara mbi të.

Cila është ngjyra ideale e veshjes

© belchonock / Depositphotos , © anpet2000 / Depositphotos

Dizajni i thonjve është, sigurisht, një çështje shijesh. Por nëse doni të zgjidhni një ngjyrë që patjetër do të duket e favorshme, atëherë mjeshtrat këshillojnë t’i jepni përparësi hijeve të kuqe. Është e domosdoshme të vendosni një bazë nën veshje të ndritshme, përndryshe thonjtë mund të bëhen të verdhë.

Për sa kohë mund të mbani në formë manikyrin tuaj

© robertprzybysz / Depositphotos , © shmeljov / Depositphotos

Sipas mjeshtrit francez të pedikyrit Bastienne Gonzalez, gjëja më e keqe që mund të bëni është të lini manikyrin në thonjtë tuaj për javë apo edhe muaj. “Nën manikyr apo xhel, shtrati i thonjve dobësohet dhe kjo mund të shkaktojë njolla të bardha”, shpjegon Gonzalez.

Mjeshtri këshillon të ndiqni taktikat e “prekjes së ngjyrës” vetëm në raste të veçanta: “Zbatimi i xhelit duhet të trajtohet si një përbërje: hiqeni rregullisht dhe plotësisht atë”.

Pse nuk duhet të rruani këmbët dhe të bëni pedikyr në shtëpi para se të vizitoni mjeshtrin

Ekspertët këshillojnë që të mos i rruani këmbët të paktën 24, dhe mundësisht 48 orë para pedikyrit. Gjatë rruajtjes, mikro-dëmtimet shfaqen në lëkurë, përmes të cilave infeksioni mund të depërtojë.

Gjithashtu, mjeshtrat këshillojnë të braktisni ndrojtjen: të rregulloni thonjtë dhe thembrat në shtëpi, në mënyrë që të mos skuqeni para mjeshtrit të pedikyrisë. Është më mirë të vini në sallon me një gjatësi të madhe dhe këmbë të papërpunuara. Atëherë mjeshtri do të jetë në gjendje të japë formën më të saktë dhe patjetër nuk do të presë tepricën nga thembra.

A duhet të provoni trajtime pedikyrësh të reja?

© dasha11 / Depositphotos , © Maridav / Depositphotos

Procedurat e shumta që sallonet ndonjëherë ofrojnë për klientët e tyre jo vetëm që nuk mund të kenë efekt, por edhe të dëmtojnë. Për shembull, nuk ka asnjë provë për përfitimet e xhelatinës ose maskave të këmbëve me dyll. Edhe pse shumë janë ende të sigurt se i bëjnë thonjtë më të fortë. Për më tepër, edhe llaqet që përmbajnë përbërës forcues mund të dëmtojnë: rrisin fortësinë e thonjve dhe çojnë në faktin se ato do të prishen më shpesh.

Pedikyri madje mund të çojë në shkëputjen e pllakës së thonjve. Fillimisht, kjo procedurë u përdor nga njerëzit me psoriazë: me një problem të tillë, ajo dha një efekt të prekshëm. Nëse nuk ka probleme të tilla, atëherë nuk duhet të rrezikoni.

Pse duhet të vini me mjetet tuaja

© photosergii@gmail.com / Depositphotos

Shumë vajza kanë setin e tyre të mjeteve profesionale me të cilat vijnë në sallon. Sigurisht, mjeshtrit e mirë i mbajnë mjetet e tyre të pastra dhe të dezinfektuara. Sidoqoftë, sipas ekspertëve, rreziku i marrjes së një infeksioni ende mbetet. Pra, grupi juaj i mjeteve duket si një ide vërtet e mirë. Meqë ra fjala, është më mirë të vini për një pedikyr në mëngjes: shansi që salloni të jetë i pastër është më i lartë.

Si të kuptoni nëse mund t’i besoni një mjeshtri pedikyri

Vlerësoni nëse ka licencë ose dokumente që konfirmojnë kualifikimet dhe përvojën e tij. Kontrolloni që të gjithë instrumentet të jenë të dezinfektuar, kërkoni të hiqni skedarët dhe piskatoret e përdorura më parë. Mos hezitoni t’i kërkoni mjeshtrit të lajë duart ose të dezinfektojë mjetet para jush. Është gjithashtu më mirë të hiqni dorë nga banja e këmbëve: siç kujtojmë, mjeshtri mund të presë lëkurën e tepërt nga këmbët me avull, përveç kësaj, janë banjot që shpesh janë vendi më i ndyrë në sallon.

Përveç kësaj, praktikuesit e mirë zakonisht u bëjnë pyetje klientëve të tyre – në lidhje me stilin e tyre të jetës, sportet, llojin e lëkurës në këmbë dhe punët e shtëpisë. Kjo ju ndihmon të zgjidhni opsionin më të mirë të pedikyrisë. Nëse mjeshtri nuk pyet asgjë, mos hezitoni ta tregoni vetë, dhe herën tjetër kërkoni një sallon tjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here