10 Fakte që Ju Ndihmojnë t’i Kuptoni më Mirë Bebet

0
27
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ardhja e një fëmije mund të ndryshojë jetën e të gjithëve në një familje. Ato janë krijesa të bukura që na ndriçojnë jetën, por prania e tyre gjithashtu mund të na shoqërojë me disa dyshime dhe frika.

Njohja se si funksionon trupi i tyre dhe të dish se çfarë të presësh në secilën fazë të zhvillimit të tyre (specialistët pediatrikë mund të jenë ndihmë e madhe në këtë) mund të na ndihmojnë të përjetojmë muajt e tyre të parë në mënyrë e duhur.

Ne dimë disa gjëra rreth tyre nga miqtë ose gjyshërit, por edhe nëse nuk është fëmija i parë që mbajmë në krahë, bebet nuk pushojnë kurrë së na befasuari.

Ne kemi hetuar disa fakte pak të njohura për foshnjat e porsalindura që mendojmë se mund t’i ndihmojnë kujdestarët e tyre t’i kuptojnë më mirë (disa prej të cilave mund t’ju ​​habisin).

Ata do t’i humbasin flokët me të cilët kanë lindur.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Nëse prindërit ose kujdestarët fillojnë të vërejnë se fëmija i tyre fillon të humbasë flokët gjatë 6 muajve të parë pas lindjes, ata nuk duhet të shqetësohen. Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, është normale që kjo të ndodhë gjatë kësaj periudhe. Procesi mund të lidhet me ndryshimet natyrore hormonale dhe me fërkimin e shkaktuar nga foshnja e shtrirë në shpinë – mbani mend se ky është pozicioni më i zakonshëm për foshnjat dhe, përveç kësaj, kështu duhet të flenë.

Sipas specialistëve, flokët e rinj do të rriten midis periudhës 6 dhe 12 muajsh. Deri atëherë, e vogla do të ketë flokë “të rinovuar” që madje mund të duken pak më ndryshe nga ajo që keni parë për herë të parë kur kanë lindur.

Por nëse keni ndonjë dyshim në lidhje me rritjen e flokëve të fëmijës suaj ose nëse vëreni ndonjë gjë të çuditshme, si skuqje të tepërt duhet të konsultoheni me pediatrin tuaj.

Ata teshtijnë shumë më shpesh sesa të rriturit për të mbajtur hundët të pastra.

© Depositphotos.com

Kur foshnjat janë të sapolindur, është e zakonshme që ata të teshtijnë shpesh. Nuk dihet saktësisht sa herë në ditë do ta bëjnë, por mund të thuash që e bëjnë shumë. Mos u shqetësoni, kjo është diçka që është e shëndetshme – është një refleks për të voglin që u lejon atyre të pastrojnë vrimat e hundës dhe të mbrohen nga mikrobet.

Tani, nëse përveç teshtitjes ato paraqesin disa nga këto simptoma: vështirësi në frymëmarrje, ethe ose mungesë oreksi, sekrecione të hundës ose kollë, duhet t’i çoni tek pediatri i tyre.

Ata kanë më shumë kocka sesa një i rritur.

© bball4ever1986 / Reddit

Po, megjithëse trupat e tyre janë padyshim shumë më të vegjël se tanët, foshnjat kanë afërsisht 300 kocka, dhe të rriturit kanë 206. Ajo që ndodh është se kockat e fëmijëve janë të buta dhe fleksibël (të bëra nga një material i quajtur kërc) dhe, gjatë rritjes, disa prej tyre bashkohen së bashku dhe me ndihmën e kalciumit, duke formësuar skeletin e një të rrituri. Ky proces mund të përfundojë deri në moshën 18 vjeç për gratë dhe 21 për burrat.

Ata marrin frymë më shpejt se të rriturit dhe ndonjëherë ndalojnë së marruri frymë për disa sekonda (mos u trembni)

© Depositphotos.com

Ndërsa një i rritur merr mes 12 dhe 20 herë frymë në minutë, një i porsalindur mund të marrë midis 30 dhe 60 frymë në minutë. Kur flini, kjo bëhet pak më ngadalë, rreth 30 deri në 40 frymë çdo 60 sekonda. Ndërsa rriten, frymëmarrja e tyre do të ngadalësohet.

Por ajo që mund të mahnisë më shumë kujdestarët e tyre është se ata mund të pushojnë ose të ndalojnë frymëmarrjen për më pak se 10 sekonda. Prindërit nuk duhet të alarmohen, por duhet të pyesin mjekun e tyre për një shpjegim të modeleve të frymëmarrjes së të voglit të tyre dhe shenjave se çfarë mund të jetë problem, si vështirësia në marrjen dhe nxjerrjen e frymës, vrimat e hundës të zgjeruara, ose kur frymëmarrja ndalon për më shumë se 20 sekonda, ndër të tjera.

Ata do të humbin peshë gjatë ditëve të para të jetës.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Sigurisht, çdo foshnjë është unike dhe jo të gjithë lindin me peshë të njëjtë, por specialistët sugjerojnë që një foshnjë e shëndetshme mund të peshojë midis 2.4 dhe 4.5 kg në lindje. Ajo që mund të jetë e çuditshme për prindërit, veçanërisht prindërit për herë të parë, është se më vonë, në vend që të shtojnë peshë, ata humbin peshë.

Por nuk ka nevojë të shqetësoheni, është normale që ata të humbin mes 7% dhe 10% të peshës trupore gjatë ditëve të para të jetës. Pastaj ata do të fillojnë të fitojnë peshë rreth 2 javë ose më shumë pas lindjes.

Buzëqeshja e tyre e parë (e vërtetë) shfaqet rreth moshës 2 muajsh.

© AFDparsons / Reddit

Kur shohin buzëqeshjen e tyre të porsalindur, shumë prindër mund të mendojnë se ata janë përgjegjës për krijimin e këtij gjesti lumturie tek fëmija i tyre. Ne nuk duam te ju zhgënjejmë, por buzëqeshjet e para që perceptohen tek të vegjlit janë reflekset që mund të motivohen nga stimuj të brendshëm si gazi.

E ashtuquajtura “buzëqeshje e parë shoqërore”, ajo që është e qëllimshme dhe që fëmija bën për të bashkëvepruar me prindërit e tyre dhe njerëzit e tjerë, ndodh në fund të muajit të dytë, afërsisht. Prandaj mos harroni të konsultoheni me pediatrin tuaj për këtë ngjarje për të qenë të vëmendshëm në fillimin e një prej formave më të bukura të komunikimit që do të përjetoni.

Ngjyra e syve të tyre do të ndryshojë.

© bigthunderguy / Reddit

Ndërsa gjyshërit, hallat, xhaxhallarët dhe baballarët duan të përfshihen në diskutime të gjata duke pretenduar se i porsalinduri “ka sy si unë”, natyra ka plane të tjera. Ngjyra përfundimtare e syve që do të ketë vogëlushi nuk do të dihet deri, të paktën, në vitin e parë të moshës.

Ju mund të keni dëgjuar se melanina rregullon ngjyrën e lëkurës sonë. Sidoqoftë, një fakt më pak i njohur është se në varësi të sasisë së melaninës të sekretuar gjatë vitit të parë pas lindjes, ngjyra e syve tuaj mund të ndryshojë. Nëse trupi juaj prodhon një sasi të vogël, sytë tuaj do të jenë blu. Nëse prodhoni pak më shumë, ato do të jenë të jeshilë ose të kaltër. Me sasi më të mëdha do të keni sy kafe – e cila është, deri tani, ngjyra më e zakonshme.

Ndjesia e tyre e nuhatjes është një lloj radari që i ndihmon ata të njohin dhe të marrin qumështin e gjirit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mandy Moore (@mandymooremm)


Të sapolindurit kanë një ndjenjë të nuhatjes shumë të zhvilluar dhe ata mund të njohin absolutisht erën e nënës së tyre. Jo vetëm kaq, por kur ushqehen me gji, ata së shpejti do të njohin erën e qumështit të nënës së tyre dhe do ta dallojnë atë nga ajo e nënave të tjera. Siç rezultoi, ndjenja e nuhatjes së foshnjës vepron si një “radar” që i ndihmon ata të marrin ushqimin e tyre.

Ata e njohin muzikën që dëgjuan në barkun e nënës së tyre.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Sipas një studimi të kryer nga studiuesit finlandezë në vitin 2013, foshnjat mund të njohin muzikën që kanë dëgjuar në barkun e nënës së tyre për disa muaj pas lindjes. Përveç këtij fakti kurioz, disa specialistë i ftojnë nënat të dëgjojnë muzikë herë pas here gjatë tremujorit të tretë të shtatzënisë sepse mund të jetë një stimul pozitiv për trurin e foshnjës.

Ata rekomandojnë që ajo të jetë e butë dhe relaksuese, si muzika klasike ose ninullat, ose ndonjë muzikë tjetër që relakson dhe e bën nënën të lumtur. Këshillohet që të shmangni: volumin e lartë, vendosjen e kufjeve në bark dhe vende të zhurmshme.

Karakteristikat dhe era e tyre fizike ngjallin butësi tek të rriturit si një mekanizëm mbijetese.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Chiara Ferragni ✨ (@chiaraferragni)


Foshnjat kanë karakteristika si pamja, era, buzëqeshja, faqet, lëkura e tyre dhe lista vazhdon që ngjall butësi te shumica prej nesh. Në një studim të kryer në vitin 2016 nga studiuesit në Universitetin e Oksfordit, u zbulua se të vegjlit janë “dizajnuar” kështu si pjesë e një mekanizmi mbijetese pasi këto gjëra që i bëjnë ata të adhurueshëm kanë për qëllim të zgjojnë instinktin e kujdesit të të rriturve për t’u siguruar atyre mbrojtjen që ata nuk mund t’i japin ende vetes.

Mos harroni se informacioni i dhënë në këtë artikull është vetëm për qëllime informative – gjithmonë duhet të sqaroni çdo dyshim që mund të keni për shëndetin e foshnjës tuaj me mjekun tuaj të besuar.

Pavarësisht nëse jeni një prind i ri apo me përvojë, ne do të donim të dinim se cilat nga këto fakte nuk i njihnit dhe u habitët më shumë. A ka ndonjë tjetër që njihni dhe mendoni se mund të na surprizoni…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here