10 Gabimet e Zakonshme që Bëjmë Kur Planifikojmë Dhomën e Fëmijëve

0
38
©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Nëse jeni duke pritur një fëmijë, jeni duke lëvizur ose thjesht dëshironi një ndryshim, ndoshta jeni shumë të shqetësuar për të dekoruar një dhomë për një fëmijë.

Nëse dëshironi që kjo dhomë të jetë jo vetëm elegante, por edhe praktike, dhe gjithashtu e përshtatshme në mënyrë ideale për nevojat e foshnjës, ka disa pika për t’u marrë parasysh.

Pa e harruar këtë, ne kemi mbledhur 10 gabimet më të zakonshme që bëjnë prindërit kur planifikojnë të rregullojnë dhomën e gjumit të fëmijëve.

Blini një krevat fëmijësh

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Shumë prindër e konsiderojnë një krevat fëmijësh si një blerje të detyrueshme. Në fillim, mund të përdoret si djep, pastaj mund të shndërrohet në një vend gjumi për një fëmijë pak më të madh – në këtë mënyrë prindërit presin të kursejnë pak.

Sidoqoftë, gjithashtu duhet të kihet parasysh se ky opsion është më i shtrenjtë dhe merr më shumë hapësirë. Përveç kësaj, të vegjëlit së shpejti do të kenë nevojë për një shtrat të ri gjithsesi, që do të thotë se gjithsesi do të duhet të paguajnë dy herë.

Një alternativë e mirë në këtë rast është një shtrat i zakonshëm me ​​shkallë të lëvizshme. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një shtrat në dysheme për t’u dhënë fëmijëve më shumë liri, veçanërisht kur ata fillojnë të lëvizin vetë. Sigurisht, ju duhet të merrni masa paraprake për të parandaluar rënien.

Nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme sigurisë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Duhet të keni parasysh edhe detajet më të vogla për ta bërë dhomën sa më të sigurt për foshnjën. Mbani në mend se fëmijët shpesh keqpërdorin gjëra dhe kjo mund të jetë e rrezikshme.

Për shembull, një fëmijë mund të ngatërrohet ose të tërheqë tela ose perde. Mobiljet e lira dhe qilimat që parandalojnë rrëshqitjen në dysheme mund të shkaktojnë rënie dhe mavijosje. Dyert dhe dritaret gjithashtu duhet të kalojnë kontrolle sigurie në mënyrë që fëmijët të mos lëndohen ose të mbyllen aksidentalisht në dhomë.

Bëni vetëm një burim drite në dhomë

© Depositphotos.com

Ndriçimi është çelësi për mobilimin e çdo hapësire jetese, dhe dhoma e bebes nuk bën përjashtim. Mos harroni se drita mund të jetë pjesë e dekorit. Gjithashtu, mos harroni për një dritë nate ose një llambë të vogël, e cila do të shërbejë jo vetëm si dekorim, por edhe për të qetësuar fëmijët që kanë frikë nga errësira. Përveç kësaj, foshnjat do të kenë nevojë për ndriçim të mirë aty ku luajnë ose bëjnë mësime.

Zgjidhni një qilim vetëm sepse është i bukur

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Këto ditë qilimat vijnë në një larmi të madhe të formave dhe ngjyrave, dhe janë bërë nga shumë materiale të ndryshme në mënyrë që të përshtaten në mënyrë perfekte në çdo dhomë. Kur zgjidhni një qilim për një dhomë fëmije, është e rëndësishme të llogarisni saktë madhësinë. Mendoni për faktin se qilimi jo vetëm që mund të kënaqë syrin, por edhe të kryejë një funksion specifik. Kërkoni një produkt që është i lehtë për t’u pastruar dhe larë.

Harroni për të mbrojtur muret

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kur dekoroni një dhomë, mos harroni se muret duhet të bëhen jo vetëm të bukura, por edhe të mbrojtura nga impulset krijuese të fëmijës tuaj. Bojë vinyl, letër -muri që lahet, panelet e murit janë të përshtatshme pasi ato mund të përballojnë çdo eksperiment të fëmijëve, pas së cilës ato mund të lahen lehtësisht. Përndryshe, do të duhet të shpenzoni para për të rregulluar gjithçka.

Dekoroni një dhomë në një motiv, duke përdorur shumë ngjyra

Ndërsa rriten, dhe kjo ndonjëherë ndodh me shpejtësinë e rrufesë, fëmijët rriten nga rrobat, dhe shijet e tyre gjithashtu ndryshojnë. Kjo është arsyeja pse, kur zgjidhni letër -muri ose bojë, nuk duhet të udhëhiqeni vetëm nga preferencat e tyre. Gjithashtu, mos dekoroni një dhomë të tërë në një temë ose të zgjidhni artikuj të brendshëm të një ngjyre të veçantë të ndritshme.

Është më mirë t’i bëni muret neutrale dhe të shtoni thekse me ngjyra të ndritshme, për shembull, një mbulesë krevati në një shtrat ose divan, piktura që mund të zëvendësohen lehtësisht ndërsa fëmija rritet dhe preferencat e tij ndryshojnë.

Mendoni dobët për hapësirën e ruajtjes

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Përveç rrobave, fëmijët kanë edhe shumë gjëra të tjera që i përdorin rregullisht: libra, lodra, shkrimi. Kjo është arsyeja pse në dhomë duhet të ketë dollapë, shporta, rafte në mënyrë që gjithçka të jetë në vendin e vet. Në këtë rast, fëmija do të mësohet të sistemojë që në moshë të re.

Ne nuk duhet të harrojmë se fëmijët kanë nevojë për rroba të reja shumë shpesh, sepse ata rriten, dhe nëse në fillim duket se ka shumë hapësirë ​​në dollap, kjo së shpejti do të ndryshojë. Është e rëndësishme që kabineti të përshtatet me këto ndryshime.

Ruani gjërat aty ku fëmija nuk mund t’i marrë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse dëshironi që fëmija juaj ta dojë dhomën e tij, është e rëndësishme ta bëni atë të rehatshme jo vetëm për veten, por edhe për të. Fëmija duhet të lëvizë nëpër dhomë pa pengesa. Sipas metodës Montessori, e cila thekson zhvillimin e krijimtarisë dhe pavarësisë së fëmijëve, është ideale që lodrat dhe librat e tyre të jenë gjithmonë të arritshme. Kjo do të thotë, për fëmijët e moshës 6 vjeç e poshtë, ju duhet t’i vendosni gjërat në një lartësi të ulët në mënyrë që ata të mund t’i arrijnë lehtë ato.

Nuk lini vend për kreativitet dhe shije personale

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Prindërit janë gjithmonë të lumtur të hartojnë dhomën e fëmijëve, por ata nuk duhet të harrojnë se ata po e bëjnë këtë kryesisht për fëmijët. Prandaj, nevojave dhe shijeve të tyre duhet t’u jepet përparësi.

Ju lehtë mund të krijoni hapësirë ​​për lojëra dhe argëtim për fëmijët duke vendosur objekte interesante në dhomë, të tilla si, yje ose një dërrasë me pllaka. Në këtë mënyrë të vegjlit mund të zhvillojnë imagjinatën dhe kreativitetin e tyre dhe gjithmonë do të ndihen rehat në dhomën e tyre. Në çerdhe, fëmija do të kalojë shumë kohë, kështu që është shumë e rëndësishme që ai të ketë vend për kreativitet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here