10 Gjëra që Zbulojnë një Sallon Bukurie të Mirë dhe të Mos Ngecni tek Amatoret

0
310
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ne të gjithë herë pas here vizitojmë sallone bukurie për të prerë skajet e ndara të flokëve, për të bërë një manikyr ose për të sistemuar vetullat.

Thonë se bukuria kërkon sakrifica, por nuk duhet të jetë diçka që kërcënon shëndetin dhe sigurinë tonë, prandaj duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur zgjidhni një sallon dhe një stilist.

Dhe nuk ka të bëjë vetëm me pastërtinë e sallonit dhe profesionalizmin e punonjësve të tij.

Ne vendosëm t’ju tregojmë për flamujt e kuq që nënkuptojnë se nuk duhet të ktheheni atë në sallon për të ruajtur gjendjen tuaj të mirë shpirtërore dhe shëndetin tuaj.

Profesionisti përdor mjete dhe materiale me një përdorim dhe jo të sterilizuara.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ndonjëherë do të arrini në një sallon bukurie dhe do të shihni një stilist flokësh që ju afrohet me një krehër vetullash del nga xhepi i tyre, e cili tashmë është përdorur për klientët e tjerë. Kjo është e papërshtatshme për një sallon të mirë pasi mjetet jo të disponueshme gjithmonë duhet të dezinfektohen ose sterilizohen para përdorimit.

Në mënyrë ideale, një specialist duhet të hapë një paketë me mjete të dezinfektuara para jush. Treguesit shumëngjyrësh nuk i lejojnë ata t’ju mashtrojnë.

Stilisti i vetullave nuk ju kërkon të buzëqeshni.

Për të gjetur formën e duhur të vetullave për ju, një artist i mirë duhet të marrë parasysh specifikat individuale të fytyrës tuaj. Për këtë, ata do të përpiqen të bëjnë një bisedë me ju dhe t’ju bëjnë të buzëqeshni. Nëse gjatë bisedës, vetulla juaj e djathtë ngrihet, për shembull, një profesionist nuk do ta ngrejë atë gjatë procedurës.

Parukierja nuk ju masazhon kokën gjatë larjes.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Masazhimi i kokës gjatë larjes është një praktikë standarde në shumë sallone bukurie. Ai stimulon qarkullimin e gjakut dhe nxit rritjen e flokëve. Gjithashtu siguron eksfolim të butë në mënyrë që qelizat e vdekura të lëkurës të mos grumbullohen, duke çuar në zbokth. Nëse stilisti i flokëve nuk ju masazhon lëkurën e kokës, është një flamur i kuq që tregon se shërbimi në këtë sallon është larg të qenit i plotë.

Furçat e grimit ruhen në gota.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Furçat e një artisti të mirë nuk ruhen kurrë në sipërfaqe të hapura, por përkundrazi, në vende të veçanta. Përndryshe, ata do të mbledhin pluhur. Çdo furçë përdoret vetëm për të aplikuar kozmetikë tek një klient dhe dezinfektohet plotësisht para përdorimit të mëtejshëm.

Produktet kozmetike dhe lustrimet me xhel nuk kanë datat kur janë hapur.

©Depositphotos.com

Çdo produkt kozmetik ka datën e tij të skadimit pas hapjes së paketës. Mesatarisht, buzëkuqi mund të ruhet për 1 vit; rimeli, nga 3 deri në 6 muaj; dhe boja për vetulla, për 3 muaj. Manikyri xhel gjithashtu ka standardet e veta. Disa prej tyre bëhen të papërdorshme 1 vit pas hapjes së shishes.

Është e vështirë për ekspertët e bukurisë të mbajnë mend kur secili produkt u hap, kjo është arsyeja pse ngjitësit me datën e hapjes do t’i garantojnë një klienti se ata nuk ishin të pajisur me një produkt të skaduar.

Peshqirët e pastër ruhen në rafte të hapura.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Sallonet e bukurisë që kujdesen për reputacionin e tyre i kushtojnë vëmendje të madhe mënyrës se si ruhen peshqirët e tyre. Vetëm tekstilet e mbështjellura individualisht mund të mbahen në rafte të hapura, përndryshe, ato do të bëhen me pluhur dhe përdorimi i tyre do të jetë johigjienik. Peshqirët e larë dhe të lodhur nuk duhet të jenë në një sallon bukurie me cilësi të mirë.

Profesionisti i bukurisë shpërqendrohet nga telefoni i tyre gjatë punës.

© Depositphotos.com

Një profesionist që shpërqendrohet vazhdimisht nga telefoni i tij gjatë gjithë kohës mund të krijojë një përshtypje të keqe, veçanërisht nëse flasin për tema private ose shkruajnë një mesazh me njërën dorë, duke u përpjekur të stilojë flokët tuaj ose të rregullojnë vetullat me dorën tjetër.

Nëse një estetist vendos të përgjigjet në telefon gjatë një procedure, është e rëndësishme që ata të lajnë duart para se të prekin fytyrën tuaj. Dhe, natyrisht, askush nuk do ta vlerësonte të ulej në një sallon ku punonjësit flasin me njëri -tjetrin, duke diskutuar jetën e tyre private dhe klientët e tyre.

U ula në karrigen e një parukerie. Papritur, telefoni i tyre bie dhe ajo i përgjigjet telefonit, “Përshëndetje e dashur,” dhe fillon të bëjë thashetheme. Ajo më vuri pelerinë me njërën dorë dhe filloi të më lyente flokët. Më vonë, kur erdha në shtëpi, pashë një njollë ngjyre në bluzën time. Pas kësaj, unë menjëherë filloj të shikoj tek stilistët e tjerë nëse ai që po shoh do të shpërqendrohet ndonjëherë nga telefoni i tyre.

Një kozmetolog i cili e ka tepruar me procedurat kozmetike për veten e tyre.

© Depositphotos.com

Ekspertët thonë se një bollëk mbushësish në fytyrën e një estetisti duhet të paralajmërojë klientin. Buzët tepër të mëdha, për shembull, mund të tregojnë se mjeshtri ka një deformim profesional, që do të thotë se ata mund të jenë të njëanshëm ndaj paraqitjes së klientëve të tyre dhe të japin rezultate të ngjashme në fytyrat e tyre.

Një profesionist bukurie me thonj të gjatë

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Thonjtë e gjatë në një parukeri, artist grimi, mjeshtër të vetullave ose teknik të thonjve mund të shkaktojnë shqetësime për një klient, duke i gërvishtur ato potencialisht. Nëse një parukier, për shembull, punon pa doreza, thonjtë e tyre mund të kapen në flokë, duke ju lënë të dëshironi të shkoni te dikush tjetër.

Një televizor që është shumë i zhurmshëm

© Depositphotos.com, © Davay pojenimsya / 1 channel

Ne shkojmë në sallone bukurie për t’u çlodhur, dhe muzika me zë të lartë ose televizorët me njerëz që bërtasin në ekran nuk kontribuojnë në këtë. Kjo është arsyeja pse nëse salloni që vizitoni luan gjithmonë shfaqje televizive ose kanale lajmesh me zë të lartë, dhe nëse stafi injoron kërkesat e klientëve për të ulur volumin, është koha që të filloni të kërkoni një vend tjetër.

Artisti nuk ju pyet nëse ju pëlqen ajo që kanë bërë.

© Depositphotos.com

Pas përfundimit të procedurës, artisti gjithmonë duhet të pyesë nëse jeni të kënaqur me rezultatin. Është e rëndësishme që një profesionist të marrë reagime pavarësisht nëse është i mirë apo i keq. Nëse mendoni se ata duan t’ju heqin qafe menjëherë dhe nuk kujdesen për ndjenjat tuaja, më mirë kërkoni një sallon më të orientuar drejt klientit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here