11 Këshilla të Gabuara për Flokët që Nuk i Lejojnë të Rriten Bukur

0
28
©shutterstock

Ne i kushtojmë shumë vëmendje shëndetit të flokëve dhe shpenzojmë shumë para që flokët tanë të duken të trashë, të harlisur dhe me shkëlqim.

Sidoqoftë, ndonjëherë mund të jetë e vështirë të kuptohet se cilat produkte të kujdesit për flokët ia vlen të blihen dhe cilat këshilla vlen të ndiqen.

Ne zbuluam se cilat këshilla të njohura për kujdesin e flokëve duhet të ndaloni të besoni.

Shumë flokë të humbur është gjithmonë keq.

© depositphotos

Çdo ditë rreth 150-200 qime bien nga koka jonë. Sidoqoftë, dy herë në vit, zakonisht në pranverë dhe në vjeshtë, flokët tanë kalojnë një fazë të quajtur telogen (e njohur edhe si faza e pushimit të gjëndrës së flokëve). Gjatë kësaj faze, ajo nuk po rritet më dhe thjesht qëndron në kokat tona. Kjo është arsyeja pse qimet bien në sasi kaq të mëdha. Pastaj qimet e reja (faza e anagenit) fillojnë të shfaqen në gjëndrat e flokëve të zbrazura.

Por nëse humbja e ndjeshme e flokëve ndodh më shumë se dy herë në vit dhe për më shumë se një muaj, patjetër që duhet të konsideroni të vizitoni një mjek.

Ka produkte që mund t’i bëjnë flokët tuaj të rriten më shpejt

Edhe ilaçet më të fuqishme hormonale nuk mund t’i detyrojnë qelizat të ndahen me një shpejtësi më të lartë, prandaj asnjë produkt kozmetik nuk mund t’i bëjë flokët tuaj të rriten më shpejt. Shpejtësia e rritjes është një tipar gjenetik dhe zakonisht është 1 cm në muaj.

Të dyja, si shampoja dhe zbutësi duhet të aplikohen në të gjithë gjatësinë e flokëve.

© depositphotos

Në fakt, shampoja është një produkt për pastrimin jo të flokëve, por të kokës, dhe kjo është arsyeja pse duhet të aplikohet në rrënjë. Mbetjet e shkumës dhe shamponit që janë në flokë gjatë shpëlarjes do të jenë të mjaftueshme për të pastruar tërë gjatësinë e flokëve.

Sidoqoftë, është anasjelltas me kondicionerin: duhet ta aplikoni vetëm në vetë flokët. Rrënjët e flokëve janë natyrshëm më të shëndetshëm dhe bëhen me vaj shumë më shpejt, dhe kështu që efekti hidratues i një kondicioneri nuk është i nevojshëm.

Tharja me erë dëmton flokët.

Në fakt, tharëse flokësh, si dhe kaçurrela të ndryshme, ndikojnë negativisht vetëm në “flokët e zhveshur” – flokët që nuk mbrohen nga asnjë produkt stilimi. Nëse përdorni produkte të veçantë kozmetikë për modelimin e flokëve, të tilla si një shkumë flokësh ose një lloj mbrojtjeje termike, nuk keni nevojë të shqetësoheni për shëndetin e flokëve tuaj.

Sa më shumë të prisni flokët, aq më shpejt ato rriten.

© depositphotos

Meqenëse flokët rriten nga rrënjët dhe jo nga skajet, prerja e flokëve nuk ndikon në asnjë mënyrë në shpejtësinë e rritjes. Përveç kësaj, në kundërshtim me besimin popullor, rruajtja e kokës nuk ndikon në dendësinë e flokëve pasi që numri i gjëndrave të flokëve është një tipar gjenetik.

Nëse i shkurtoni flokët fëmijës tuaj para se ai/ajo të mbushë një vjeç, flokët do t’u bëhen më të trashë.

© depositphotos

Është e vërtetë që flokët e një foshnje duken më shumë si push dhe shpesh janë pa pigment. Nëse prisni flokët e një fëmije, flokët do të fillojnë të rriten me një strukturë që i ngjan asaj të flokëve “të rritur”. Prej këtu vjen iluzioni se flokët e një foshnje bëhen më të trashë. Në fakt, flokët më të trashë dhe më të dendur gjithsesi do të fillojnë të rriten në kokën e një fëmije, pavarësisht nëse i keni prerë flokët e fëmijës apo jo.

Drejtimi me keratinë është i mirë për flokët tuaj.

© depositphotos

Sigurisht, përbërja e formulës për ndreqjen e keratinës është përmirësuar me kalimin e viteve. Fillimisht, ai përmbante formaldehid, i përdorur në autopsi. Sot formula për drejtimin e keratinës përmban të njëjtat elemente që u përdorën nga nënat tona për tundje kimike, dhe ato shkatërrojnë strukturën e flokëve. Prandaj, drejtimi i keratinës nuk është një procedurë e shëndetshme për t’u kujdesur për flokët tuaj, por një procedurë kozmetike për t’i dhënë flokëve tuaj tërheqje vizuale.

Vajzat bjonde kanë më pak flokë sesa brunet.

©Depositphotos.com

Në fakt, shkencëtarët kanë zbuluar se biondet kanë më shumë flokë sesa brunet dhe flokët e kuq. Sidoqoftë, flokët e tyre janë shumë më të hollë. Kjo është arsyeja pse biondet natyrale rrallë mund të mburren me flokët e tyre të trashë dhe të dendur, ndërsa flokët e kuq gjithmonë shkaktojnë psherëtima të zilisë. Ndërkohë, flokët e kuq kanë sasinë më të vogël të flokëve, por janë më të trashë dhe më të fortë, dhe këto cilësi u japin atyre një pamje kaq të shëndetshme.

Mbajtja e përhershme e flokëve bisht ose simite provokon humbjen e flokëve.

© depositphotos

Vetëm nëse shtrëngoni flokët aq shumë sa që koka juaj fillon të ndiejë dhimbje. Vetë modeli i flokëve nuk do të shkaktojë humbje të flokëve. Për më tepër, një bisht i pastër do të mbrojë flokët tuaj nga dëmtimet e mundshme.

Zbokthi është ngjitës.

©Depositphotos.com

Zbokthi është një shenjë e punës shtesë të gjëndrave tuaja dhjamore, për shkak të së cilës shfaqet një sasi shtesë e grimcave të lëkurës së shtresuar. Kjo është arsyeja pse nuk mund të “infektoheni” me zbokthin duke provuar kapakun e një personi tjetër ose duke marrë hua krehjen e tij. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që duhet harruar rregullat e higjienës personale.

Flokët e burrave ndryshojnë nga flokët e grave.

© depositphotos

Struktura anatomike e flokëve të burrave dhe grave është identike. Dallimi qëndron në mënyrën e trajtimit të flokëve. Flokët e grave bëhen më të holla për shkak të stilit të vazhdueshëm, ngjyrosjes dhe eksperimenteve të ndryshme në sallonet e flokëve. Burrat, nga ana e tyre, janë më konservatorë kur bëhet fjalë për kujdesin dhe stilimin e flokëve dhe flokëve të tyre, prandaj flokët e tyre shpesh qëndrojnë më të dendur dhe të shëndetshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here