12 Bimë Ballkoni që Nuk Janë aq të Padëmshme sa Duken

0
120
© Depositphotos.com , © Wikimedia Commons

Dekorimi elegant i kopshtit ose ballkonit tuaj me bimë nuk është i vështirë me një pasuri përzgjedhjesh moderne në dyqane.

Por, për fat të keq, prodhuesit jo gjithmonë paralajmërojnë se duhet të jenë shumë të kujdesshëm kur punoni me disa ngjyra të njohura. Dhe madje vlen të heqni dorë plotësisht prej tyre.

Ne kemi përpiluar një listë të cilën duhet të kontrolloni para se të zgjidhni bukuritë që lulëzojnë. Në fund të fundit, ato mund të jenë të rrezikshme për lëkurën, frymëmarrjen, shkaktojnë helmim, veçanërisht nëse fëmijët ose kafshët ndërveprojnë me ta.

Hydrangea me gjethe të mëdha

Hydrangea është një nga bimët më spektakolare, ajo ndryshon ngjyrën në varësi të përbërjes së tokës. Kujdesi për të nuk është shumë i vështirë – një kopshtar rishtar mund ta përballojë atë. Por, për fat të keq, një nga varietetet e saj mund të jetë i dëmshëm – hydrangea me gjethe të mëdha është shumë toksike.

Është kjo shumëllojshmëri që përmban komponime të rrezikshme – glikozide cianogjene. Nëse një gjethe ose tufë lulesh futen në mukozën e gojës, atëherë pas një kohe do të shfaqen simptoma të helmimit: përzierje, të vjella, diarre. Sigurisht, është e vështirë të imagjinohet që një i rritur të futet në një situatë të tillë, por nëse ka fëmijë ose kafshë në shtëpi, kjo ka shumë të ngjarë.

Kjo lulebore mund të zëvendësohet me varietete jo toksike. Për shembull, ju mund të mbillni një çaj ose hydrangea të dhëmbëzuar pa frikë. Bimët janë shumë të ngjashme në dukje, kështu që ia vlen të sqarohet emri i varietetit.

Rododendron


Një kaçubë e lulëzuar e harlisur mund të bëhet një dekorim i vërtetë i kopshtit, por është e rëndësishme të dini se ajo përmban helmin andromedotoksin, i cili mund të shkaktojë ndërprerje të rrezikshme në funksionimin e trupit, madje deri në vdekje. Gjethet ose tufat e luleve të bllokuara në stomak mund të shkaktojnë helmim.

Rododendron nuk rekomandohet të mbillet në vendet ku bletët mbledhin nektar, në mënyrë që helmi të mos shfaqet në përbërjen e mjaltit natyral ose që insektet të mos vdesin.

Snowberry


Një kaçubë me fruta të bardha ose rozë që ngjiten në degë deri në dimër shpesh i tërheq fëmijët. Sidoqoftë, “manaferrat” e kësaj bime janë të pasigurta: ato përmbajnë alkaloide, të cilat mund të shkaktojnë helmim tek foshnjat nëse hanë shumë prej tyre (fëmijët mund ta bëjnë këtë ndërsa luajnë).

Delphinium

© Depositphotos.com

Delphiniumi delikat, ose larkspuri, një bimë popullore në shtretërit e luleve, gjithashtu përmban alkaloide. Më shumë substanca toksike gjenden në rrënjët e një bime të re dhe në gjethe. Edhe nektari i mbledhur nga këto lule është helmues, dhe bleta, pasi e mbledh, mund të sëmuret dhe të vdesë.

Kozaku i dëllinjës

© Depositphotos.com

Nga të gjitha llojet e dëllinjës, Kozakët që konsiderohen më toksikët. Vaji esencial Sabinol e bën këtë bimë. Për të mbrojtur veten, është më mirë të punoni me kaçubën me doreza dhe të shmangni ndeshjen e lëngut të bimës në mukozë.

Calla


Zambakët shumëngjyrësh calla, ose zantedeschia, përmbajnë oksalat kalciumi, i cili shpërndahet në të gjithë bimën. Nëse e kontaktoni bimën shumë afër, mund të ndjeni simptomat e helmimit: përzierje, të vjella, diarre. Në kontakt me mukozën e gojës, mund të shkaktojë ënjtje të gjuhës dhe fytit.

Clematis


Clematis përmban protoanemonin, i cili konsiderohet i rrezikshme për njerëzit. Gjatë mirëmbajtjes normale nuk do të ndihet, por nëse i fërkoni gjethet në duart e tyre, mund të shfaqet kollë, lotim i syve. Nëse clematis përfundon në stomak, mund të shkaktojë edhe gjakderdhje të brendshme.

Begonia gjithnjë e lulëzuar

© Depositphotos.com

Është e nevojshme të punoni me begonian me kujdes dhe gjithmonë me doreza, pasi kjo bimë në dukje e padëmshme mund të shkaktojë dëmtime. Begonia e ka këtë aftësi falë acidit të kripës oksalike.

Foxglove ngjyrë vjollce


Ky lloj i bimës konsiderohet më i zakonshmi dhe më i rrezikshmi. Substancat toksike përmbahen në gjethe, dhe kur lulëzojnë, bima lëshon spore, të cilat, nëse thithen, mund të shkaktojnë dëm serioz për shëndetin. Helmimi nga kjo bimë mund të shfaqet edhe pas disa ditësh.

Kokrra të kuqe

© Depositphotos.com

Kjo bimë e rrallë shpesh mbillet si një zbukurim. Sidoqoftë, pothuajse të gjitha pjesët e saj janë helmuese. Nëse përfundon në stomak, bima shkakton forma të rënda helmimi, është e rrezikshme si për njerëzit ashtu edhe për kafshët.

Krokusi i vjeshtës

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Krokusi i vjeshtës është shumë i ngjashëm me krokusin që shfaqet në shtretërit e luleve dhe parcelat në pranverë. Por nëse në pranverë është plotësisht i padëmshëm, atëherë krokusi në vjeshtë është helmues – kur punoni me të, patjetër që duhet të përdorni doreza. Nëse nuk hyni në detaje, mund t’u shpjegoni fëmijëve se “crocus” është i padëmshëm në pranverë dhe helmues në vjeshtë.

Rrushi i vajzërisë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Rrushi i vajzërisë mund të klasifikohet si bimë zbukuruese. Ajo rritet shpejt dhe duket veçanërisht mirë në vjeshtë: gjethet janë të ngjyrosura në të gjitha nuancat e kuqe. Por frutat e saj, të cilat piqen në vjeshtë, nuk duhet të hahen kurrë, pasi përmbajtja e lartë e acidit oksalik i bën të rrezikshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here