12 Rutina Shtëpiake që Duken të Padëmshme, por në Fakt na Gllabërojnë Paratë

0
843
©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Autori Robert Kiyosaki, shkroi disa fjalë të mrekullueshme: “Ne jemi skllevër të rutinave tona. Ndryshoni rutinat tuaja dhe jeta juaj do të ndryshojë.”

Por në të vërtetë, sa shpesh njerëzit shpenzojnë para për diçka që nuk u duhet vërtet, ose thjesht nuk i mbajnë shënimet e shpenzimeve të tyre.

Ne menduam shumë për citatin e Kiyosaki dhe vendosëm të gjejmë rutina të përditshme që na bëjnë të humbim para aty ku mund të kursejmë. Ne tashmë e dimë se duhet të paguajmë fatura në kohë dhe të shkojmë në restorante më rrallë, kështu që ne u përqëndruam në gjërat më të dukshme që shpesh kushtojnë një qindarkë.

Blini shumë kimikate shtëpiake

©Depositphotos.com

Ne shikuam etiketat e produkteve të pastrimit në dyqan dhe kuptuam se shumë prej tyre kanë formulime shumë të ngjashme. Pra, pse të paguani më shumë kur mund të kufizoheni në disa produkte të provuara për lloje të ndryshme sipërfaqesh?

Në disa raste, kimikatet shtëpiake në përgjithësi zëvendësohen në mënyrë të përkryer me produkte të lira dhe miqësore me mjedisin si uthulla dhe sode.

Përdorni peceta “speciale” për pastrim

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Të gjitha pecetat e copës punojnë sipas të njëjtit parim: fijet mbajnë lagështi, papastërtia mblidhet në boshllëqet midis fibrave. Ju duhet të shikoni vetëm strukturën e pëlhurës, dhe jo efektet wow të shkruara me printim të ndritshëm në paketimin e produktit. Ju nuk do të humbni asgjë nëse blini peceta të zakonshme pastrimi ose pritni gjëra të panevojshme në mënyrën e vjetër. Lecka të mira afatgjata bëhen nga rroba me dy shtresa.

  • Kam vetëm dy gjëra në çantën time: një leckë sfungjeri për fshirjen e pluhurit dhe disa pëlhura pambuku për sipërfaqet e qelqit. Sepse asnjë mikrofibër nuk mund të krahasohet me to. © laputyaka / Pikabu

Aplikoni kozmetikë pa masë

© Depositphotos , © Depositphotos

Disa produkte të kujdesit të lëkurës, siç janë serumet, tonikët pastrues dhe kremrat e akneve, mund të jenë të dëmshme nëse përdoren pa pushim. Por edhe nëse gjithçka shkon mirë, përdorimi i tepërt nuk do ta bëjë atë më efektiv. Për fytyrën dhe dekoltenë, 1/4 lugë çaji është e mjaftueshme.

Përdorimi i tepërt i shkumës së rruajtjes do të mbarojë nga kanaçe më shpejt. Meqë ra fjala, gratë duhet të kenë parasysh: në një afat të gjatë, një epilator bëhet më fitimprurës sesa një brisk.

Lini pajisjet në gjendje gatishmërie

© Depositphotos

Një pajisje që e keni fikur, por nuk e keni shkëputur nga priza, vazhdon të konsumojë energji elektrike. Kjo është veçanërisht e vërtetë për pajisjet me elementë të ndriçuar: TV, DVD-player, furrë me mikrovalë, etj. Konsumi i një pajisjeje, natyrisht, është i vogël, por ka shumë prej tyre në apartament. Të paktën para se të largoheni nga shtëpia për një kohë të gjatë, patjetër që ia vlen të fikni pajisjet.

  • Në një apartament jo-rezidencial ekziston një kompjuter i fikur i lidhur me rrjetin. Natyrisht, ju duhet të paguani për dritën. Kam vënë re se rreth 5 kW / orë merret në një muaj. E hoqa spinën nga priza – konsumi me zero. 

Rimbushni pa menduar për koleksionin e pajisjeve shtëpiake

© stainlesstitanium / Imgur

Furrat e gatimitt, prodhuesit e bukës, tiganët, pajisjet e skarës, gjeneratorët e avullit, fshesat me korrent dhe shumë pajisje të tjera kushtojnë shumë, por ato jo gjithmonë paguhen. Shpesh ne marrim një risi të shtrenjtë pasi shikojmë reklama ose dëgjojmë këshillat e dikujt, dhe pastaj pajisjet thjesht mbledhin pluhur në dollap.

Riparoni diçka që prishet vazhdimisht

Para se të çoni pajisjet e prishura në qendrën e shërbimit, është më mirë të llogarisni nëse nuk është më e lirë të blini një të re. Nëse gjysma e jetës së shërbimit ka kaluar, dhe kostoja e riparimeve është më shumë se 50% e çmimit të një produkti të ri, është e padobishme të riparoni pajisjet.

  • Makina larëse e vjetër më dëmtoi xhepin. Duhej të ndryshohej, pastaj njësia e kontrollit, pastaj filtrat. Pasi vendosa një shumë të mirë për pjesën tjetër, mora një kalkulator. Riparimi mori të njëjtën sasi sa blerja e saj. Cilësia e larjes u përkeqësua, më duhej të vendosja 2 shpëlarje secila në mënyrë që asnjë njollë të mos mbetej në rroba. Në dreq me kursime të tilla! I dhashë lavatriçen e vjetër dhe bleva një të re, e cila ka shërbyer me besnikëri për 4 vjet.

Mbushja e frigoriferit me ushqim

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Çështja nuk është që ushqimi prishet, sepse ata nuk kanë kohë për t’u ngrënë. Në një qelizë të mbipopulluar, qarkullimi normal i ajrit ndërpritet dhe ushqimi ftohet më keq. Dhe me një raft të mbushur fort, ngarkesa në kompresor rritet, gjë që bën që frigoriferi të konsumojë më shumë energji elektrike.

Blerja e produkteve jashtë sezonit

© Depositphotos

Perimet dhe frutat nga sezonaliteti i natyrshëm, ndikon jo vetëm në shijen e tyre, por edhe në koston. Me siguri ju vetë keni vënë re se në dimër disa mallra shiten me çmim më të lartë, por në verë ato kushtojnë shumë më pak. Blerja dhe ngrirja e ushqimit gjatë sezonit me çmim të ulët mund t’ju ndihmojë të shmangni mbeturinat e panevojshme.

  • Në përgjithësi, përpiqem të mos blej tranguj dhe domate në dimër, megjithëse jetoj në jug. Sepse është e shtrenjtë, dhe ata kanë shije si bari. © Zsasz / Pikabu

Ndizni ngrohjen në maksimum

© Depositphotos , © Depositphotos

Nuk është aspak e nevojshme të shtoni vazhdimisht nxehtësi në shtëpi nga se do të ftoheni, sepse ftohja e moderuar është e mirë për shëndetin. Natën, nuk ka kuptim të vendosni temperaturën shumë më të lartë se 18 ° C – ky është niveli optimal për një gjumë të rehatshëm.

Një mënyrë e mirë për të mos paguar shumë për ngrohje është instalimi i rregullatorëve të veçantë në radiatorë. Në disa raste, kursimet mund të jenë deri në 40%.

  • Të gjitha bateritë në apartamentin tim janë të pajisura me termostate. Shumë komode. Hapa dritaren, e ajrosa, u hapën termostatet – është përsëri ngrohtë.© aleksspb / Pikabu

Instaloni koka dhe rubinete të fuqishme dushi

© publicdomainpictures / Pixabay , © Semevent / Pixabay

Për shkak të modeleve të vjetra dhe jo-eKonomike të kutive të ujitjes, ne humbim 19 litra ujë në një minutë në dush. Por me bashkëngjitje speciale për kursimin e ujit, shifra mund të përgjysmohet. Nëse bëni dush për 5 minuta çdo mëngjes, do të kurseni 350 litra në vetëm në një javë. Dhe për çezmat ka aeratorë të veçantë, me të cilët konsumi i ujit zvogëlohet me 2-3 herë.

Përpiqeni për pastërti të përsosur

Makina larëse mund të prishë pëlhurën dhe të shkurtojë jetën e veshjes, dhe çdo pastrim krijon fërkime që prishin fijet. Sidoqoftë, shumë gra vazhdojnë të lajnë rrobat e tyre tashmë të pastra, të lajnë perdet dhe të pastrojnë qilimat çdo muaj. Si rezultat, jo vetëm që humbet koha, por edhe paratë: për pastrues, ujë, energji elektrike. Por ne nuk jetojmë për të pastruar, dhe shumë gjëra në shtëpi nuk kanë nevojë të pastrohen shumë shpesh.

Paguani për atë që mund të bëni vetë

© Depositphotos , © Depositphotos

Sigurisht, është më mirë t’u besoni riparime serioze të profesionistëve, por mund të bëni edhe vetë disa punë shtëpie dhe të kurseni para. Ne po flasim për zëvendësimin e pajisjeve dhe çelsave të dritës, mbushjen e qepjeve, mbylljen e dritareve dhe shumë gjëra të tjera për të cilat jemi mësuar të paguajmë.

  • Këshilla më e mirë për kursimin e parave më është dhënë nga një mësues në universitet: “Para se të paguani për punën e dikujt, llogaritni sa fitoni në orë dhe sa do të shpenzoni nëse e bëni vetë.” E kuptova këtë kur kërkova për pastrimin e thatë të divanit. Për një orë punë, pastruesi mori aq sa fitova në 5 orë. Kështu që tani i pastroj vetë mobiljet e veshura me susta, dhe më merr të njëjtën orë për divanin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here