12 Veçori Fizike që na Bëjnë të Dukemi më të Moshuara Sesa Jemi

0
2286
© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Shumica e grave gjithmonë përpiqen të duken të reja, dhe sa më të vjetër të jemi, aq më shumë përpjekje bëjmë në këtë drejtim.

Sidoqoftë, ndonjëherë të gjitha përpjekjet tona jo vetëm që nuk ndihmojnë për të fshehur moshën tonë, por gjithashtu çojnë në efektin e kundërt.

Ne besojmë se gratë nuk kanë pse të fshehin moshën e tyre në mënyrë që të duken të freskëta dhe elegante. Por megjithatë, ne do të donim t’ju tregonim për gabimet në make-up dhe kujdesin personal që na hedhin pas ndër vite. Dhe në bonus, ne vendosëm të prezantojmë se si do të dukej një vajzë nëse ndiqte të gjitha rekomandimet e gabuara.

Theksimi i mollëzave

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Mollëzat fillojnë të bien në sy më shumë kur shtresa yndyrore nënlëkurore bëhet më e hollë dhe “ënjtja e foshnjës” largohet. Ndërsa mollëzat e përcaktuara mirë zakonisht tregojnë moshën, shumë i theksojnë ato me skuqje ose ngjyrë bronzi. Ekspertët këshillojnë, përkundrazi, të aplikoni skuqje në mënyrë që faqet të duken më të plota.

Prerje e shkurtër e flokëve

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com , © Unsplash

Stilisti i VIP-ave Matt Fugate argumenton se asnjë stil flokësh nuk është më rinor sesa një bisht i kapur. Me moshën, flokët bëhen më të hollë, humbin forcën dhe hollohen, kështu që shumë gra pas të 40 -ve zgjedhin të mbajnë një prerje flokësh të shkurtër për ta fshehur atë.

Shpesh, disa lloje të prerjeve të shkurtra të flokëve madje lidhen me pleqërinë, në krahasim me flokët e gjatë, të fortë dhe të shëndetshëm.

Ngjyrosje e ftohtë

© Unsplash , © Unsplash

Ngjyrosja në tonet e ftohta dhe të hirit mund të theksojë papërsosmëritë e lëkurës, rrudhat, rrathët nën sy. Hije të tilla ngjallin lidhje me flokët gri. Provoni ngjyrat e ngrohta për t’u dukur më të reja.

Reduktimi vizual i buzëve duke konturuar dhe shtuar buzën me mbushës

© Unsplash , © Unsplash , © Unsplash

Disa vajza, të pakënaqura me formën e buzëve të tyre, bëjnë një kontur, duke mos arritur në skajet e gojës, në mënyrë që goja të duket vizualisht më e vogël dhe më e saktë. Por një teknikë e tillë jep një moshë shtesë, sepse dihet që sa më e vjetër të jetë gruaja, aq më pak ind yndyror mbetet nën lëkurën e fytyrës, e cila është përgjegjëse për rrumbullakosjen e tipareve. Dhe buzët nuk bëjnë përjashtim.

Shtimi invaziv i buzëve është ekstremi tjetër. Biologia e qelizave Wendy Uriel shpjegon pse është shumë e vështirë të llogaritet sasia e duhur e mbushësit të buzëve. Fakti është se zona ku mund ta ngarkoni është jashtëzakonisht e vogël. Dhe nëse e teproni pak, buzët marrin formën e sqepit të rosës, dhe kjo lidhet fort me plakjen e të famshëmve të Hollivudit.

Pa balluke

© Depositphotos.com , © Pixabay , © Depositphotos.com

Hapja e ballit thekson sytë dhe nxjerr në pah faqet, për shkak të kësaj gruaja duket të jetë më e re. Stilisti i njohur britanik Neil Moody gjithashtu kujton se balluket ndihmojnë në fshehjen e rrudhave në ballë, të cilat tregojnë moshën në formën më elokuente.

Vetullat e holla

Ekspertja e vetullave Tonya Crooks thotë se vetullat e trasha janë një shenjë e rinisë, sepse me moshën, falë proceseve natyrore, vija e flokëve bëhet më e hollë jo vetëm në kokë, por edhe në të gjithë trupin. Prandaj, hollimi i vetullave nuk është një ide e mirë nëse nuk doni të dukeni më të vjetër.

Rrathë të errët nën sy

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Ka shumë arsye për shfaqjen e rrathëve të errët nën sy, të tilla si lodhja, alergjitë dhe sëmundje të ndryshme. Lëkura nën sy është shumë e hollë dhe bëhet edhe më e hollë me kalimin e kohës, duke shkaktuar shfaqjen e enëve të gjakut dhe shfaqjen e rrathëve të errët.

Ndonjëherë ato shfaqen tek vajzat shumë të reja dhe i bëjnë ato të duken disa vjet më të vjetra. Për t’u marrë me këtë problem, ekspertët rekomandojnë një sërë produktesh për kujdesin e lëkurës. Ju gjithashtu mund të përdorni korrektor dhe produkte të tjera kozmetike për të fshehur siç duhet këtë të metë.

Mbipeshë dhe mjekër e dyfishtë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Të qenit mbipeshë dhe të kesh mjekër të dyfishtë është një goditje e trefishtë për pamjen tonë. Së pari, më shumë yndyrë grumbullohet në mjekër, dhe kolagjeni dhe elastina, të cilët janë përgjegjës për elasticitetin e lëkurës, pakësohen. Së dyti, muskujt në qafë fillojnë të ulen dhe ta tërheqin lëkurën poshtë. Së treti, mbipesha në vetvete shpesh ju bën të dukeni më të moshuara.

Ushtrimet e rregullta dhe dieta mund t’ju ​​ndihmojnë të përballeni me këtë. Sidoqoftë, dhjami nga zona e qafës dhe mjekrës është pothuajse e fundit që do të largohet. Prandaj, disa zonja përdorin liposuksion në qafë ose injeksione të enzimave që shpërndajnë qelizat dhjamore.

Fondatina mat

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Grimi mat zakonisht preferohet nga gratë me lëkurë të yndyrshme. Ai heq shkëlqimin e yndyrshëm, por plak vizualisht lëkurën. Shkëlqimi natyror fsheh rrudhat e imta dhe njollat ​​e moshës, të cilat mund ta bëjnë një person të duket më i rritur se mosha e tij biologjike.

Rroba pastel

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Besohet se rrobat në hije delikate pastel duken mirë për fëmijët e vegjël dhe njerëzit mbi 60 vjeç. Veshja me ngjyrë rozë të zbehtë, blu, mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të vjetër. Nëse i doni rrobat me ngjyra pastel, ekspertët këshillojnë përzierjen e tyre me nuanca më të ndritshme.

Penel i ndritshëm dhe hije të errëta

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Peneli i ndritshëm dhe i trashë tërheq vëmendjen për rrudhat e imta që formohen rreth syve pas 30 vjetësh. Plus, nëse aplikoni laps të zi në qepallën tuaj të brendshme, sytë tuaj do të duken më të vegjël. Gjithashtu mund të irritojë mukozën, e cila definitivisht nuk do t’ju ​​shtojë rininë.

Përdorni nuanca më të lehta të penelit për t’i bërë sytë tuaj të dallohen dhe të duken të freskët.

Thonj shumë të gjatë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një manikyr i zakonshëm dhe thonjtë e shkurtër, nga ana tjetër, u japin duarve një pamje më rinore.

Bonus: të gjitha njëherësh

© Depositphotos.com , © Unsplash , © Depositphotos.com , © Unsplash

Po përpiqeni të fshehni moshën tuaj me veshje, flokë, grim? Na tregoni për gabimet tuaja të jetës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here