13 Këshilla për ta Bërë një Fluturim Economy Sikur të Ishte i Klasit të Lartë

0
38
Depositphotos.com , Depositphotos.com

Përpjekjet e pasuksesshme për të gjetur një pozicion të rehatshëm gjumi, fëmijët që qajnë, problemet me stomakun për shkak të ushqimit në bord janë vetëm disa nga vështirësitë me të cilat përballemi gjatë fluturimeve.

Duke zbritur nga shkallët, ndonjëherë ndjeni se thjesht nuk keni më forcë për të shijuar qytetin e ri.

Ne do t’ju tregojmë se si të ndaloni vuajtjen nga siklet gjatë fluturimeve dhe ta bëni qëndrimin tuaj në bord të këndshëm. Dhe shpërblimi përfshin disa ushtrime për tu ngrohur dhe relaksuar ndërsa aeroplani kalon nëpër re.

Afrohuni me zgjedhjen e një vendi me mençuri

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Zgjedhja e një vendi në aeroplan duhet të afrohet në mënyrë strategjike: në pjesën e përparme të aeroplanit, ajri është i freskët; në të njëjtin vend, si në vendet mbi krahë, ku dridhet më pak. Për paqe të shtuar, është mirë të mos uleni pranë motorëve, tualeteve ose kuzhinës. Sa më afër të jeni me harkun e avionit, aq më pak do të shqetësoheni nga zhurma e motorit. Dhe në vendet pranë rreshitit, disa decibel janë më të qetë se dritarja.

Gjeni një pozicion të rehatshëm për të fjetur

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Udhëtarët me përvojë rekomandojnë të mbështeteni sa më shumë në pjesën e pasme të karriges dhe të zgjidhni një vend për dritare për një qëndrim më të rehatshëm. Sidoqoftë, ekspertët e gjumit thonë se pozicioni më i mirë për këtë është të mbështeteni përpara mbi tryezën e palosshme. Por definitivisht nuk duhet të përplaseni në mur nga dritarja. Siç tregohet nga sondazhi, në këtë pozicion nuk ka gjasa që të bëni një gjumë të mirë.

Hani ose pini diçka të ftohtë para gjumit

© Depositphotos.com

Para se të flini temperatura e trupit tonë zvogëlohet, sepse sistemet e brendshme të trupit fillojnë të punojnë më pak intensivisht sesa gjatë zgjimit. Ky mekanizëm mund të përdoret gjatë fluturimit për të bindur trupin se është koha për të pushuar. Dikush e ka të nevojshme të hajë akullore, të pijë lëng të ftohtë ose ujë.

Merrni çorapet tuaja

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Pasagjerët e sprovuar të transportit ajror në fluturime të gjata marrin me vete jo një, por dy palë çorape. Shpesh është ftohtë në aeroplan dhe është plotësisht e pakëndshme të qëndrosh me këpucë. Në këtë rast, një palë çorape më të ngrohta do të jenë të dobishme. Më e rëndësishmja, mos harroni të vishni këpucët kur shkoni në tualet ose ecni në aeroplan për t’u ngrohur pak.

Çorapet ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, zvogëlojnë rrezikun e edemës dhe trombozës.

Mos e lini qafën hapur

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një qafë e hapur është një nga arsyet pse mund të jetë ftohtë dhe për këtë arsye nuk ndiheni rehat në një aeroplan. Mbulimi i qafës me një shall ose triko do ta bëjë atë më të ngrohtë dhe më të lehtë për t’u çlodhur.

Vendosni jastëkun tuaj të udhëtimit prapa

Një udhëtar me përvojë ndau një truk që i lejon atij të flejë mjaftueshëm në aeroplan. Thjesht duhet të përdorni jastëkun tuaj të udhëtimit, thjesht vendoseni prapa. Në këtë rast, jastëku do të shërbejë si një mbështetje për mjekrën dhe koka nuk do të bjerë përpara. Dhe pjesa e pasme e kokës, në të njëjtën kohë do të pushojë në pjesën e pasme të sediljes.

Neglizhoni kozmetikën dekorative, por mos harroni për hidratimin e lëkurës

© Depositphotos.com , © leungchopan / Shutterstock

Buzëkuqi i kuq i ndezur dhe grime të tjera janë më mirë të lihen për t’u vendosur jashtë bordit. Ajri në aeroplan është i thatë, kështu që rekomandohet të aplikoni një hidratues në fytyrën tuaj në vend të fondatinës. Në mënyrë ideale, do të jetë me SPF për të mbrojtur nga rrezet e diellit që depërtojnë në dritare.

Dhe në mënyrë që lëkura e fytyrës të na falënderojë për kohën e kaluar në ajër, mund të drejtoheni në ndihmën e maskave prej cope. Ato zakonisht përmbajnë acid hialuronik dhe përbërës të tjerë hidratues. Gjëja kryesore është të zgjidhni opsionet pa erë të fortë, në mënyrë që të mos shqetësoni bashkudhëtarët.

Kujdesuni për flokët tuaj

© Ariane Hoehne / Shutterstock , © Depositphotos.com

Për të parandaluar që flokët të elektrizohen dhe të duken të pastra, ekspertët këshillojnë të lidhni një shall mbi kokë. Dhe për të mbrojtur flokët tuaj nga thatësia, mund të aplikoni një zbutës të lënë në flokë. Me këtë përgatitje, çdo fluturim do të jetë pa dhimbje për kaçurrelat apo çdo lloj floku.

Mos i kryqëzoni këmbët

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Në kërkim të një pozicioni të rehatshëm, ne shpesh kryqëzojmë këmbët. Sidoqoftë, është më mirë të heqim dorë nga ky zakon në ajër. Kryqëzimi i këmbëve në fluturime të gjata kufizon rrjedhjen e gjakut dhe rrit rrezikun e mpiksjes së gjakut. Ekspertët ju bëjnë thirrje që t’i mbani këmbët drejt, duke i përkulur pak në gjunjë.

Merrni diçka të butë nga shtëpia

© Depositphotos.com

Atmosfera komode “në shtëpi” gjithashtu do të ndihmojë në luftimin e pagjumësisë në bord. Për ta bërë këtë, duke shkuar në aeroport, ia vlen të kapni diçka të butë nga dhoma gjumi, siç është një batanije. Edhe një gjë e vogël si një jastëk jastëk do të nuhasë si në shtëpi, dhe truri do ta shoqërojë këtë erë të njohur me të shkuarit në shtrat.

Në fluturimet e gjata të natës, mund të provoni të përsërisni rutinën e përditshme: vishni pizhame të rehatshme, lani dhëmbët, lexoni – në përgjithësi, bëni atë që bëni zakonisht para gjumit.

Hani një meze të lehtë (banane)

© kaskip / Shutterstock

Magnezi dhe kaliumi në banane ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut dhe nxisin gjumin. Prandaj, nëse e keni të vështirë të bini në gjumë në aeroplan, mund të hani pak banane.

Pini lëngje vetëm nga paketimet

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një stjuardesë me përvojë tha në rrjetet sociale se rezervuarët në të cilët uji ruhet në bord nuk lahen aq shpesh sa do të donim. Prandaj, ajo rekomandon të pini vetëm pije nga paketimi: ujë në shishe, sode dhe lëngje. Stjuardesa gjithashtu propozon të refuzoni çajin dhe kafen, të cilat përgatiten në ujë nga rezervuarët.

Mos e fikni kondicionerin.

© Depositphotos.com

Kondicionerët në aeroplanë veprojnë si një pengesë: ata “shpërthejnë” bakteret, duke i detyruar ata të vendosen në dysheme më shpejt dhe duke i parandaluar ata të hyjnë në membranat tona mukoze. Prandaj, këshillohet që të mos fikni sistemin individual të ventilimit, duke ruajtur një rrjedhë mesatare ose të fortë të ajrit gjatë gjithë fluturimit.

Për shkak të lagështirës së ulët në bord, membranat tona mukoze thahen, duke na bërë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve. Duke fikur kondicionerin, ne rrezikojmë të marrim një infeksion ajror.

Bonus: si të ngroheni në fluturim

Ju mund të përdorni tualetin për të rivendosur qarkullimin. Uluni në sediljen e mbyllur të tualetit, shtrini këmbët lart dhe mbështetini pranë derës. Qëndroni në këtë pozicion për 10 minuta.

Për t’u çlodhur gjatë fluturimit, provoni ushtrimin e mëposhtëm: Shtrëngoni muskujt e të gjithë trupit tuaj, mbajeni tensionin për 30 sekonda, pastaj pushoni për 10 sekonda. Përsëriteni 4 herë.

Për të përmirësuar rrjedhën e gjakut në këmbët tuaja, tërhiqeni gjurin deri në gjoks dhe mbajeni në atë pozicion për 15 sekonda. Bëni deri në 10 përsëritje për këmbë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here