14 Gjëra që Vërtet ta Bëjnë Jetën më të Lehtë

0
255
© Depositphotos.com,© Depositphotos.com

Sot jeta jonë është bërë shumë më e lehtë.

Makina larëse bën larjen për ne, mund të telefononi shërbimin e pastrimit nëse dëshironi të pastroni shtëpinë tuaj me themel dhe ne as nuk kemi pse të shkojmë në dyqane – gjithçka do të na sillet pikërisht në shtëpi.

Sidoqoftë, siç thonë, nuk ka kufi për përsosmërinë. Dhe gjithmonë mund ta bëni jetën tuaj edhe më të rehatshme dhe më të lehtë.

Ne vendosëm të zbulojmë se cilat gjëra mund ta bëjnë jetën tuaj shumë më të lehtë. Për disa prej tyre do të duhet të shpenzoheni pak, dhe disa do t’ju kushtojnë vetëm qindarka.

Ngjitësi për kallot

Me siguri secili prej nesh të paktën një herë ka hasur në faktin se këpucët e reja shkaktuan siklet dhe fërkuan këmbët tona. Si rregull, në një situatë të tillë, shumë veta thjesht shkojnë në farmaci dhe blejnë një ngjitës mbrojtës. Sidoqoftë, mund ta shmangni këtë problem dhe të përdorni një ngjitës të veçantë që parandalon formimin e kallove dhe acarimin e tyre.

Është formulë me dyll, panthenol, ekstrakt gjethe delli dhe vajra të ndryshëm për të mbrojtur lëkurën tuaj. Thjesht duhet të lyeni këmbët në vendet ku këpucët mund të fërkohen dhe ta rinovoni sipas nevojës. Për më tepër, shkopi është shumë kompakt dhe do të përshtatet edhe në një çantë të vogël.

Kufje pa tela

© Pexels , © Pexels

Sot, kufjet janë bërë një aksesor i domosdoshëm. Ne dëgjojmë muzikë, libra audio, podkaste pothuajse kudo – në transport, gjatë blerjeve, në palestër. Në të njëjtën kohë, shumë përdorin akoma kufje me tela: ato shpesh vijnë me telefona smart dhe ne as nuk duhet të shpenzojmë para për to. Sidoqoftë, ato kanë disa disavantazhe të rëndësishme.

Së pari, telat e tyre rregullisht ngatërrohen, ngjiten në rroba dhe prishen shpejt për shkak të kësaj. Së dyti, është e papërshtatshme kur luani sport dhe gjatë aktiviteteve të tjera: ju duket se jeni të lidhur vazhdimisht me kufjet tuaja, të cilat janë të lidhura me smartphone tuaj. Për fat të mirë, sot ekziston një alternativë e shkëlqyeshme – kufje pa tel që i sigurojnë përdoruesit të tyre lirinë maksimale të lëvizjes.

Syze për të punuar në kompjuter

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Nëse kaloni shumë kohë në kompjuter, atëherë ndoshta jeni të njohur me simptomat e mëposhtme: tendosje e tepërt dhe sy të thatë, dhimbje koke, vizion i paqartë. Ekspertët e quajnë këtë sindromë dixhitale të tendosjes së syve.

Sidoqoftë, syzet kompjuterike me cilësi të lartë me lente speciale mund të ndihmojnë në zvogëlimin e sforcimit të syve dhe bllokimin ose filtrimin e dritës blu nga monitori juaj. Kjo mund ta bëjë qëndrimin tuaj para ekranit shumë më të rehatshëm.

Makinë pastrimi

©Depositphotos.com

Pastrimi i rrobave është një gjë mjaft e bezdisshme që mund të prishë ndjeshëm të gjithë imazhin. Tërheqjet mund të formohen për një sërë arsyesh, qoftë për shkak të një pëlhure të veçantë ose për shkak se keni veshur një çantë në trup që fërkohet vazhdimisht me rrobat tuaja. Në një situatë të tillë, do të ndihmoheni nga një gjë e tillë efektive si një mbartës i peletit, i cili vepron si një makinë prerëse. Kjo pajisje është mjaft e lirë dhe kursen gjëra për dhjetëra mijëra.

Instalimi i tualetit

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Më parë, kishte vetëm një lloj tualeti – të vendosur në dysheme. Sot ata kanë një konkurrent serioz, i cili quhet instalim dhe ka shumë përparësi. Së pari, është më kompakt dhe kursen hapësirë të vlefshme në dysheme. Së dyti, duket shumë më i këndshëm estetikisht, sepse të gjithë fiksuesit dhe tubat janë të fshehur nga sytë tuaj. Së treti, nuk do të keni ndonjë vështirësi me pastrimin – thjesht duhet të fshini tualetin me një leckë nga pluhuri, dhe kaq.

Së fundi, instalimi mund t’ju ndihmojë të zvogëloni konsumin e ujit nëse cisterna e integruar është rregulluar siç duhet.

Pjatalarëse

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Përkundër faktit se sot mund të gjeni një makinë larëse enësh për çdo shije dhe portofol, shumë ende e konsiderojnë atë një humbje parash. Ndërkohë, kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer jo vetëm kohë dhe nerva të çmuara, por edhe para. Pra, në një larje, një makinë do të përdorë më pak ujë sesa një person. Përveç kësaj, do të sigurojë larje më të mirë dhe madje mund të dezinfektojë enët. Më në fund, nga makina do të merrni pjata dhe tigan tashmë të tharë, gjë që është gjithashtu e rëndësishme.

Qilim për masazh

Shumë prej nesh e duan masazhin: të paktën, ju lejon të relaksoheni dhe të përmirësoni qarkullimin e gjakut. Sidoqoftë, jo gjithmonë kemi mundësinë të vizitojmë një terapist masazhi. Në këtë rast, mund të blini një jastëk masazhi dhe një rul dhe të shtriheni mbi to të paktën çdo ditë.

Për shkak të numrit të madh të thumbave në sipërfaqe, është e mundur që të veprohet njëkohësisht në shumë pika biologjikisht aktive. Ekspertët vërejnë se ky masazh qetëson dhe relakson muskujt, përmirëson qarkullimin e gjakut, lehtëson dhimbjet e qafës dhe shpinës dhe përmirëson tonin dhe elasticitetin e lëkurës. Sidoqoftë, si para seancave të rregullta të masazhit, është mirë që së pari të konsultoheni me mjekun tuaj për të përjashtuar kundërindikacionet e mundshme.

Fshesë me korrent robot

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Gjithçka është e thjeshtë këtu: plusi kryesor dhe argumenti në favor të blerjes së një asistenti të tillë është se nuk keni pse të fshini vetë dyshemetë. Roboti punon në mënyrë autonome, ju vetëm duhet ta filloni, dhe pastaj do të skanojë vetë dhomën, do të bëjë pastrimin dhe do të kthehet në ngarkim.

Pas kësaj, mbetet vetëm për të pastruar enën për mbledhjen e mbeturinave dhe pluhurit. Po ashtu, ju mund ta përdorni fshesën me korrent nga distanca përmes aplikacionit të smartphone, dhe kur të ktheheni në shtëpi do të jetë e pastër. Gjithashtu, roboti mund të pastrojë dyshemenë në vende të vështira për t’u arritur, për shembull, nën shtrat. Së fundi, është shumë kompakt dhe merr shumë pak hapësirë.

Perde me blinde

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Disavantazhi kryesor i absolutisht të gjitha llojeve të perdeve horizontale është se pluhuri dhe qimet e kafshëve grumbullohen lehtësisht mbi to. Si rezultat, do të duhet të shpenzoni shumë kohë duke pastruar secilin teh. Në këtë rast, tehet dëmtohen lehtësisht, pasi ato janë bërë nga materiali i hollë. Nga ana tjetër, perdet e rulit janë shumë më të lehta për t’u pastruar, veçanërisht pasi ato zakonisht trajtohen me një impregnim të veçantë antistatik që largon pluhurin.

Jastëk ortopedik

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Gjumi cilësor është një garanci e shëndetit dhe mirëqenies për tërë ditën, prandaj është kaq e rëndësishme të kujdeseni për rehatinë tuaj gjatë natës. Jastëku luan një rol të rëndësishëm këtu. Një artikull i pakëndshëm dhe me cilësi të ulët mund të shkaktojë cilësi të dobët të gjumit dhe probleme shëndetësore. Si rezultat, ju nuk flini mjaftueshëm dhe lodheni shpejt. Një jastëk ortopedik do t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të pushoni më mirë duke mbështetur qafën tuaj në pozicionin e duhur.

Avullore

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Avulli është një mënyrë efektive për të hequr rrudhat nga pothuajse çdo pëlhurë. Rrobat që varen në varëse rrobash në dyqane hekurosen me një avullore, sepse me të shpejt mund t’i rregulloni gjërat, madje edhe nga pëlhura delikate, si dhe leshi. Përveç kësaj, është një artikull i pazëvendësueshëm për produktet me të gjitha llojet e qepjeve dhe prerjeve.

Gjithashtu, pas trajtimit me avull, pëlhura nuk shkëlqen dhe nuk lë rrudha mbi të. Në të njëjtën kohë, mund të blini një avullore dore, e cila nuk merr shumë hapësirë dhe do t’ju lejojë të avulloni një gjë kudo pa ndonjë dërrasë hekurosjeje.

Makinë tharëse

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Siç thonë ata, larja e rrobave është vetëm gjysma e betejës; është e rëndësishme ta thani diku tjetër më vonë. Një makinë larëse me një funksion tharjeje ose thjesht një tharëse kompakte do t’ju lejojë të harroni për rrobat e shumta, kapëset e rrobave dhe pajisjet e tjera për tharjen e gjërave dhe rrobave përgjithmonë. Përveç kësaj, një njësi e tillë funksionon shumë shpejt dhe menjëherë pas larjes tashmë mund të vishni një gjë të pastër. Së fundi, tharësi me gomë ju lejon të thani rrobat tuaja në nivelin optimal të lagështisë, duke e bërë hekurosjen ose avullimin më të lehtë.

Çarçafë me brez elastik

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Me siguri ju keni hasur vazhdimisht një problem kaq të bezdisshëm si çarçafët e rrudhosur dhe të mledhur mbi dyshek. Ato mund të shkaktojnë siklet gjatë gjumit dhe të prishin humorin tuaj në mëngjes, sepse ju duhet t’i fusni përsëri nën dyshek çdo herë.

Për fat të mirë, për ata që janë të lodhur nga ky ritual, ekziston një zgjidhje e shkëlqyeshme – shtrirje çarçafësh ose çarçafë me një brez elastik. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të përshtatni çarçafin me madhësinë e dyshekut tuaj.

Epilator në shtëpi

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Rruajtja është ende një nga mënyrat më të zakonshme për të hequr qimet e tepërta të trupit. Po, natyrisht, nëse nuk lodheni duke e bërë këtë procedurë çdo 2-3 ditë, atëherë ky është opsioni më optimal dhe ekonomik. Sidoqoftë, sot ju mund ta bëni detyrën tuaj shumë më të lehtë duke blerë një epilator lazer në shtëpi.

Heqja e qimeve me lazer është një nga metodat më efektive dhe pa dhimbje të heqjes së qimeve. Përveç kësaj, me kalimin e kohës, kjo procedurë mund të çojë në një reduktim të qimeve të trupit. Në të njëjtën kohë, në mënyrë që rezultati t’ju pëlqejë sa më shumë që të jetë e mundur, nuk do të dëmtojë të konsultoheni me një specialist para se të përdorni epilatorin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here