19 Fakte Thelbësore që do të Jenë të Dobishme në Jetën Tuaj të Përditshme

0
698
© ER / Sony Pictures Television, © TOLGA AKMEN/ AFP/ East News

Ne jemi njësh me universin dhe nuk e nënkuptojmë këtë në mënyrë figurative.

Shkenca na thotë se pjesa më e madhe e trupit tonë është bërë nga pluhuri kozmik. Dhe duke folur për universin, mund të jetë tronditëse të zbulojmë se është më shumë ngjyrë bezhë sesa blu e errët.

Disa fakte janë aq mahnitëse, sa mund të jenë të vështira për t’u besuar në fillim pavarësisht se janë vërtetuar shkencërisht.

Ne kemi mbledhur 19 të vërteta magjepsëse që do t’ju bëjnë të mos i shikoni më disa gjëra në të njëjtën mënyrë si më parë.

Mushkonjat tërhiqen nga ngjyra të caktuara.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Ne mund të mos e presim këtë, por ajo që kemi veshur mund të ketë një efekt të drejtpërdrejtë në atë përse mushkonjat nuk do të na lënë të qetë. Këta insekte të vogla tërhiqen nga ngjyrat e errëta pasi, sipas këtij studimi, ngjyra e zezë tërheq më shumë mushkonja sesa e bardha.

I njëjti studim na tregon gjithashtu se këta insekte fluturuese tërhiqen nga nxehtësia të cilan ngjyrat e errëta thithin më shumë se ato të lehtat.

Ushqimi para gjumit çon në makthe.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Të hash ushqime të shijshme pikërisht para gjumit mund të mos jetë një ide e shkëlqyeshme nëse kërkoni një gjumë të qetë. Sipas këtij studimi, marrja e ushqimit afër kohës së gjumit mund të ketë një ndikim negativ në efikasitetin e gjumit, veçanërisht për gratë. Për më tepër, një studim tjetër sugjeron që konsumimi i produkteve të qumështit para gjumit mund të çojë në ëndrra shqetësuese dhe të çuditshme, më shumë se llojet e tjera të ushqimit.

Telefonat janë më të ndotur se tualetet.

© shutterstock.com, © B-r-a-y-d-e-n / Reddit

Ne mund t’i konsiderojmë telefonat tanë inteligjentë si një pjesë të domosdoshme të jetës sonë të përditshme, por kjo pajisje e dobishme mund të fshehë në fund të fundit një surprizë jo shumë të mirë.

Një studim mbi celularët e nxënësve të shkollave të mesme zbuloi se ata ishin shumë të kontaminuar me baktere potencialisht patogjene. Në fakt, sipas shkencëtarëve, telefonat celularë bartin 10 herë më shumë baktere sesa shumica e vendeve të tualetit.

Pemët janë të lidhura me njëra -tjetrën nga një rrjet nëntokësor.

© depositphotos.com

Mund të ketë më shumë për pemët sesa duket apo dimë. Besohet se rrënjët e tyre janë të ndërlidhura nën tokë në atë që formon një rrjet gjigant që mund të krahasohet vizualisht me sistemin nervor të njeriut. Sipas shkencëtarëve, ky rrjet lejon komunikimin e pemëve dhe ndihmon në sjelljen, mbrojtjen, mësimin dhe kujtesën e tyre.

Trupi ynë përmban më shumë mikrobe sesa qeliza njerëzore.

Fakti që ne jemi të përbërë nga triliona mikroorganizma mund t’i trembë disa. Në fakt, për secilën qelizë njerëzore, ne kemi 10 mikrobe. Sidoqoftë, këtu nuk ka nevojë të shqetësoheni. Në fakt, këto organizma të gjalla mikroskopikë ndihmojnë në funksionimin e trupit tonë pasi ato janë të nevojshme për të tretur ushqimin, për të rregulluar sistemin imunitar, për të na mbrojtur nga bakteret e tjera të dëmshme, etj.

Kapaciteti ruajtës i trurit të njeriut është 2.5 milion gigabajt.

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Me qindra miliona neurone të ndërlidhur me njëri -tjetrin në atë që formon një rrjet kolosal prej më shumë se një trilion lidhje, nuk ka dyshim se ky organ magjepsës ka aftësi ultra të fuqishme. Sipas një studimi, kujtesa e trurit tonë është e barabartë me 2.5 milion GB të cilat mund të krahasohen me mbajtjen e 3 milion orëve të shfaqjeve televizive.

Toka përmban mjaftueshëm ar për të mbuluar të gjithë sipërfaqen e saj.

© depositphotos.com

Sipas hulumtimit, 99% e arit të Tokës është varrosur në thelbin e saj. Nëse do të ishim në gjendje që ta gërmonim këtë sasi masive, do të merrnim një sasi të madhe të këtij metali të çmuar, të mjaftueshëm për të mbuluar plotësisht sipërfaqen e globit tonë me një shtresë ari të trashë 400 centimetra.

Ka 420 pemë për çdo person në planet.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Sipas këtij studimi në Yale, Toka ka 3 trilionë pemë. Kjo do të ishte e barabartë me 420 pemë për çdo person të gjallë. Me të gjitha përfitimet e mrekullueshme që pemët kanë për planetin dhe për ne njerëzit, gjithçka që mund të themi për këtë lajm të mirë është se sa më shumë pemë të kemi aq më mirë.

80% e oqeanit është ende i pazbuluar

© shutterstock.com

Oqeani mbetet një nga gjërat më misterioze dhe hutuese për ne njerëzit. Pavarësisht se sa zbulojmë në lidhje me të, ka ende shumë për të mësuar dhe zbuluar, pasi ne kemi eksploruar vetëm një të pestën e tij.

Me vëllimin e tij të përgjithshëm prej 1.35 miliardë kilometër kub, është e sigurt të thuhet se kemi ende një rrugë të gjatë për të bërë në mënyrë që të zbulojmë sekretet e pafundme që kjo enigmë mund të fshehë.

Graviteti na bën hundën dhe veshët të rriten me kalimin e kohës.

Çuditërisht, arsyeja pse hunda dhe veshët duken më të mëdhenj me kalimin e moshës është në fakt rënia e lëkurës dhe efekti i gravitetit në të. Kjo ndodh edhe me organet e tjera të trupit, megjithatë, këto 2 janë ato më të dukshmet.

Njerëzit, kafshët dhe bimët të gjitha evoluan nga i njëjti mik paraardhës.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Të gjitha gjallesat në planetin tonë, përfshirë ne njerëzit, kanë evoluar nga e njëjta origjinë sipas shkencës. Ky do të ishte paraardhësi origjinal i Tokës, një organizëm 3.8 miliardë vjeçar i quajtur LUCA (paraardhësi i fundit universal i përbashkët). Në fund të fundit, ne të gjithë jemi bërë nga qeliza që kanë tipare të përbashkëta si ribozomet dhe një kod gjenetik që besohet të kthehet në këtë entitet të vetëm.

Mbyllja e syve përmirëson kujtesën.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Një moment i shkurtër relaksi me sytë mbyllur kurrë nuk dëmtoi askënd – përkundrazi, besohet se kujtesa jonë mund të përfitojë nga kjo pauzë e shkurtër. Sipas një eksperimenti, 15 minuta pushim me sy të mbyllur pas dëgjimit të një tregimi të shkurtër mund t’ju ndihmojë ta mbani mend historinë më mirë. Për më tepër, bazuar në këtë studim, u zbulua se dëshmitarët okularë të krimeve kujtuan detaje më të sakta kur mbyllën sytë.

Ngjyra e Universit është bezhë.

© depositphotos.com

Kur përpiqemi të vizualizojmë kozmosin, nuancat e errëta të ngjyrës blu kanë më shumë gjasa të shfaqen në mendjen tonë si ngjyra dominuese. Sidoqoftë, shkenca na thotë se kjo nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. Çuditërisht, rezulton se ngjyra mesatare e universit e marrë si përzierje e dritave të emetuara nga 200,000 galaktika, është bezhë.

Rrahjet tona të zemrës sinkronizohen me muzikën që po dëgjojmë.

© pixabay.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Ne të gjithë kemi përjetuar efektin ngritës dhe ndryshues të humorit që mund të ketë muzika tek ne, megjithatë, ndikimi i saj nuk ndalet këtu. Sipas një studimi, një melodi e mirë mund të flasë në zemër, fjalë për fjalë. U zbulua se rrahjet e zemrës sinkronizohen me ritmin muzikor.

Në fakt, studiuesit kanë gjetur se përzgjedhjet me kreshendo, çuan në një rritje të presionit të gjakut, rrahjeve të zemrës dhe frymëmarrjes. Dhe nga ana tjetër, këto matje zbritën gjatë periudhave dekreshendo dhe të heshtura.

Syri i njeriut mund të dallojë deri në 10 milionë ngjyra.

© depositphotos.com, © battele26 / Reddit

Shkenca na thotë se syri i njeriut është në gjendje të dallojë afërsisht 10 milion ngjyra të ndryshme. Kjo, në fillim, mund të duket si një sasi mbresëlënëse, megjithatë kur mendojmë se një monitor 24-bit mund të shfaqë më shumë se një 16 milion kombinime ngjyrash, ne mund të fillojmë t’i shohim gjërat pak më ndryshe.

Këndi rozë në sy është qepalla jonë e tretë.

© depositphotos.com

Edhe pse të gjithë e kemi atë, mund të mos dimë shumë për membranën misterioze në cep të syrit tonë. Në fakt, ky ind është mbetja e një qepallë të tretë dhe është shumë më e spikatur tek zogjtë dhe disa gjitarë për të mbrojtur sytë e tyre nga pluhuri. Sidoqoftë, për ne njerëzit kjo membranë nuk i shërben një qëllimi dhe për këtë arsye besohet se do të zhduket plotësisht me kalimin e kohës.

Shumica e atomeve në trupin tonë janë bërë nga pluhuri i yjeve që është miliarda vjeç.

Ne jemi pjesë e universit, dhe sipas kërkimeve shkencore, kjo deklaratë është mjaft e mirëfilltë. Përveç hidrogjenit në trupin tonë i cili është pluhuri i shpërthimit të madh, të gjithë elementët e tjerë vijnë nga pluhuri i yjeve. Pasi të keni bërë llogaritjet, kjo do të thotë që 97% e trupit tonë është e përbërë nga pluhur yjor.

Jo të gjitha portokallet janë portokalli.

© shutterstock.com

Këto fruta mund të ndajnë emrin e tyre me ngjyrën aktuale, por kjo nuk do të thotë që të gjitha portokallet janë portokalli. Në të vërtetë, portokallet fillimisht përmbajnë sasi të mëdha të klorofilit, e cila është arsyeja pse kjo agrume fillimisht ka ngjyrë të gjelbër. Ndërsa piqet, klorofili vdes kur ekspozohen ndaj temperaturave të ftohta dhe shfaqet ngjyra portokalli. Kjo është arsyeja pse në pjesët më të ngrohta të botës, portokallet qëndrojnë të gjelbër.

Mbyllja e syve bën që truri të pushojë.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Me të gjitha gjërat që truri ynë duhet të përpunojë vazhdimisht, është e drejtë të thuhet se ata shpesh mund të kenë nevojë për një pushim të merituar. Fatmirësisht, kapsitja e syve është këtu për të shpëtuar me rreth 15 deri në 20 herë në minutë.

Sipas një studimi, ai moment i vogël i mbylljes së syve ndihmon trurin të fiket dhe të shkojë në një pushim mendor për një pjesë të sekondës para se vëmendja të rikthehet edhe një herë.

Prandaj, sipas shkencëtarëve, ne mbyllim sytë më shumë kur jemi duke kryer një detyrë që kërkon më shumë aktivitet mendor pasi truri ynë do të kërkonte më shumë pushim sa më shumë ta stresojmë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here