20 të Vërteta që Duhet t’i Pranoni Përpara se Jeta t’Ju Detyrojë

0
298
©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Ndërsa njerëzit plaken, si rregull, ata bëhen më të mençur, dhe idealet e rinisë gradualisht zëvendësohen me të vërteta praktike.

Disa persona vendosën të ndajnë këshillat e tyre me ata që do të fillojnë të jetojnë në botën reale, dhe megjithëse këto mendime nuk duken edhe shumë të ndritshme, ata ende e kanë një nuancë racionale.

Ne do të ju tregojmë disa rekomandime që na bënë të rishqyrtojmë pikëpamjet tona për jetën.

Një këshillë e rëndësishme, të cilës unë vetë i përmbahem: kurrë, në asnjë rrethanë, mos punoni me miqtë dhe familjen. Epo, gjithashtu mos krijoni ndonjë marrëdhënie financiare me ta. © polinasvetkina / Pikabu

Nëse diçka duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, me siguri është. Mundohuni të jeni objektiv. © Vwoke_Owivri / Twitter

Jini të përgatitur për faktin se sapo të përqendroheni në veten tuaj, të tjerët do t’ju urrejnë. Mos prisni që as prindërit tuaj të mbështesin zgjedhjet tuaja të karrierës. © Scott Hayden / Quora

Harrojini të gjitha budallallëqet me të cilat jeni njohur kur ishit fëmijë. Njerëzit janë të padrejtë. Puna e vështirë nuk çon gjithmonë në sukses, edhe pse mungesa e saj patjetër do të shkaktojë dështim. Nuk ka punë perfekte, dhe për një periudhë të caktuar kohe çdo punë është e keqe, thjesht duhet ta durosh. © TimesUglyStepchild / Reddit

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Mos jini shumë të turpshëm – në fakt, askush nuk ju shikon, të gjithë kanë problemet e tyre. © OneEyedWilly101 / Reddit

Mos i kërkoni mamit tuaj të bëjë lavanderinë për ju. Edhe nëse nuk dini si të lani një artikull të veçantë, lexoni udhëzimet dhe provojeni. Mos kini frikë të prishni gjërat e vogla. Kur në moshën 25 vjeç do të jeni plotësisht të pavarur, dhe miqtë tuaj as nuk do të jenë në gjendje të gatuajnë makarona dhe djathë, sepse kanë frikë nga dështimi, do të kuptoni pse e them këtë. © UtreraBunny / Reddit

Asnjëherë mos shpjegoni ligësinë e dikujt tjetër që mund të shpjegohet me marrëzi. Shumica e njerëzve janë budallenj, por jo të keqinj. Kur dikush ju bën kurth, 9 herë nga 10 është sepse ai është një budalla i pavëmendshëm, dhe jo për shkak të hakmarrjes së egër. © Andrew Ferebee / Quora

Bota është shumë e vogël, prandaj kini kujdes kur digjni ura. Do të habiteni se sa njerëz nga e kaluara do të takoni pas shumë vitesh, dhe, ndoshta, e ardhmja juaj do të varet nga ata. © votog / Reddit

Miqtë dhe familja juaj e ngushtë do të përpiqen të prishin marrëdhënien tuaj, ose të paktën të ndërhyjnë në të. © Mayank Sharma / Quora

Personi që ju bën të ndjeni fluturat në stomak, ose që ju e konsideroni mikun tuaj më të mirë, një ditë mund të bëhet armiku juaj më i keq. Konsiderojeni këtë kur të ndani sekrete. © Jensen Rodriguez / Quora

Ndjenjat nuk mund të paguhen në dyqan, nuk mund t’i hani ato ose t’u paguani faturat. Dashuria është shumë e rëndësishme, por paraja është gjithashtu e rëndësishme. © Vidushi Gupta / Quora

Nuk ka asnjë garanci që partneri juaj do të jetë besnik ndaj jush. Thjesht duhet t’i besoni atij, por besimi i vërtetë kërkon kohë. © Sourojeet Chakraborty / Quora

Mos i dërgoni email ish -it tuaj! Dhe dërgojini në ferr nëse duan të ju shkruajnë. © Scott Hayden / Quora

Jeta prej të rrituri është kur flisni me veten, si një nënë e lodhur nga ulërimat e pafundme të fëmijëve: “Jo, nuk mund të hash çokollatë dhe patate të skuqura. Jo, është e shtrenjtë, lëre aty. Do të qash kur të shkosh në shtëpi. “© alaina_ok / Twitter

Edhe nëse keni para për diçka, kjo nuk do të thotë se mund ta përballoni atë. © Naweezy / Reddit

Rregullat po mashtrojnë. Askush nuk e kupton vërtet se çfarë po ndodh. Përjashtimi i vetëm është financa. Rregullat këtu janë shumë të qarta dhe vërtet ia vlen të mësohen. © JerkJenkins /Reddit

Ajo që vërtet duhet të mësohet në shkollën e mesme është taksimi, huadhënia hipotekare, kursimi i parave. Unë e di se çfarë bëri Columbus në 1492, por nuk kam ide se ku të investoj apo si të shlyej borxhin! © rudnick_sam / Twitter

© 2 Broke Girls / Warner Bros. Television

Besoni njerëzve një herë. Ju mund t’u jepni atyre një shans të dytë nëse dëshironi, por mos u bëni idiot dhe mos u mashtroni tri herë. © Arushi Bhasin / Quora

Mos i jepni rëndësi asaj që dikush thotë se do të bëjë. Veprimet janë të rëndësishme, jo qëllimet. Mos i admironi njerëzit që po bëjnë atë që duhet të bëjnë. Vlerësoni veten nëse doni të vlerësoheni nga të tjerët. Narcistët gjithmonë do të testojnë kufijtë tuaj, kështu që mbroni vlerat tuaja nëse doni të merren parasysh. © Miniera e Zambakut / Quora

Nuk ka njerëz të pazëvendësueshëm. Secili person jeton jetën e tij, dhe nëse shumë shpesh mohoni vëmendjen e dikujt, mos u habitni që një ditë edhe ju do të injoroheni.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Mësoni të ndiheni rehat vetëm. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të jeni përgjithmonë vetëm, por në jetën e çdo personi ka pushime ku asgjë nuk ndodh, dhe kjo është normale. ©imakhink /Reddit

Nëse mendoni se dikush nuk i vlerëson përpjekjet tuaja, mendoni për këtë: po përpiqeni të manipuloni në këtë mënyrë? Përpjekja për të kontrolluar dikë me faj ose mirënjohje nuk ka gjasa të çojë në ndonjë gjë të mirë, veçanërisht nëse kapeni duke e bërë këtë.

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Në fakt, bota reale nuk është aq e keqe, por definitivisht nuk ia vlen ta shohësh me shumë ngjyra. A mendoni se kjo qasje praktike ndaj moshës madhore do të jetë e dobishme për fëmijët tuaj, apo është më mirë t’i mbroni ata nga e vërteta e ashpër…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here