7 Bimë me Përfitime Shëndetësore që Rriten edhe Brenda Shtëpisë

0
106
© chefb0y_rd / Reddit,© SeeingSound2991 / Reddit

Ka rreth 450,000 specie bimore në planet, ndërsa 35,000 deri në 70,000 prej tyre përdoren në mënyrë specifike për mjekësi në nivel global.

Për shkak të kësaj, mund të jetë e vështirë të zgjidhni atë që dëshironi të rritni në ambiente të mbyllura – veçanërisht me të gjitha përfitimet që disa bimë mund të kenë.

Me këtë në mendje, ne kemi bërë disa kërkime mbi 7 bimë të njohura për përfitimet e tyre shëndetësore të cilat mund të dëshironi të filloni t’i rritni vetë.

Xhinko biloba

© chefb0y_rd / Reddit

Një nga speciet më të vjetra të pemëve të gjalla, ginkgo biloba është gjithashtu një nga bimët më të përdorura në mjekësinë kineze. Përfitimet shëndetësore të Ginkgo besohet se vijnë nga përmbajtja e saj e lartë antioksidante dhe vetitë anti-inflamatore.

Studimet tregojnë se mund të jetë e dobishme për demencën e lehtë, lodhjen dhe gjithashtu mund të ndikojë në shërimin e kockave.

Kamomil

© Unsplash.com

Edhe pse gjendet më së shpeshti në çajra, kamomili është përdorur për mijëra vjet dhe ka disa studime që tregojnë përfitime për çështje të caktuara, të tilla si cilësia e gjumit, nivelet e sheqerit në gjak dhe madje edhe kanceri i tiroides.

Echinacea

© raddditttor / Reddit, © Kinetic92 / Reddit

E njohur gjithashtu si lulelakra vjollce – echinacea është e pasur me antioksidantë dhe është e njohur për efektet e saj të dobishme në sistemin tonë imunitar, prandaj, mund të jetë e dobishme në luftimin e viruseve dhe infeksioneve dhe na ndihmon të shërohemi më shpejt. Për më tepër, mund të lehtësojë ankthin.

Feverfew

© myghostfellout / Reddit

Ndërsa kjo lule duket vizualisht e ngjashme me kamomilin, përfitimet e saj janë krejt të ndryshme. Tradicionalisht, ajo u përdor për të trajtuar ethet, por deri më tani, studimet sugjerojnë se ai ka veti qetësuese dhe anti-kancerogjene.

Xhenxhefili

© freja0sunshine / Reddit

Me siguri keni përdorur xhenxhefil në kuzhinë më parë, pasi shton shumë shije në pjatat e ndryshme – por gjithashtu ka shumë përfitime për shëndetin tonë. Mund të ndihmojë në humbjen e peshës dhe nauze të shkaktuara nga shtatzënia, dhe gjithashtu duket të jetë po aq efektive sa ilaçet, Novafen, kur merren për të lehtësuar dhimbjet menstruale.

Rozmarina

© AlexBrownThumbs / Reddit, © SeeingSound2991 / Reddit

Ashtu si xhenxhefili, rozmarina është përdorur në botën e kuzhinës për një kohë të gjatë, dhe gjithashtu ka shumë përfitime për shëndetin tonë. Kjo barishte është një burim i madh antioksidantësh që mund të nxisin sistemin tonë imunitar, dhe gjithashtu është treguar se lehtëson depresionin dhe ankthin dhe përmirëson kujtesën gjithashtu.

Aloe

© Unsplash.com, © Shutterstock.com, © peaceloveturquoise / Reddit

Aloe vera është një bimë super e njohur që është përdorur për mijëra vjet. Disa studime tregojnë se mund të jetë e dobishme kur aplikohet në vend për të trajtuar djegiet (përfshirë djegiet nga dielli), për të qetësuar skuqjen e lëkurës dhe për të qetësuar acarimin në lidhje me aknet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here