7 Gabime të Zakonshme që Bëni Kur Vishni Streçe

0
876
© Depositphotos.com , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Për shumë njerëz, streçet shoqërohen vetëm me veshje sportive.

Po sikur të vërtetojmë se ky artikull i gardërobës është një nga pjesët më të gjithanshme për krijimin e një pamje me stil?

Kështu, për shembull, streçet mund të plotësohen si me taka po ashtu dhe me një xhaketë lëkure.

Ne kemi përgatitur një listë të gabimeve tipike që bëjmë kur veshim streçe dhe truke në modë që do të na ndihmojnë të dallohemi nga turma.

Zgjedhni streçe me bel të lartë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse barku i zhveshur dhe pjesa e poshtme e shpinës janë tabu për ju, jepni përparësi streçeve me bel të lartë. Ky model fsheh vizualisht vëllimin e vitheve, duke e bërë siluetën më të tonifikuar, dhe prerja e saj e rehatshme është e shkëlqyeshme si për veshjen e përditshme ashtu edhe për pilates ose yoga. Përveç kësaj, këto streçe mund të kombinohen lehtësisht me një bluzë.

Shmangni printimet e ndritshme

© Depositphotos.com , © kendalljenner / Instagram

Printimet e tepërta dhe ngjyrat e ndezura tërheqin vëmendjen nga pjesa tjetër e veshjes. Prandaj, nëse doni të dukeni më të holla dhe për ju streçet janë një shtesë në imazh,  zgjidhni modele të forta të errëta.

Jepini përparësi streçeve të gjata

Përkundër faktit se streçet e shkurtra fituan zemrat e fashionistave me pamjen dhe komoditetin e tyre tërheqës, një model i tillë shkurton këmbët dhe shton volumin e padëshiruar. Shkoni për streçe të gjata nëse doni që këmbët tuaja të duken më të holla dhe ju vetë më të gjata.

Zgjidhni ngjyrat e duhura

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Këshilla e mëposhtme vlen për çdo lloj veshje, por për disa arsye shumë e neglizhojnë atë: zgjidhni rroba që përputhen me ngjyrën e lëkurës dhe ngjyrën e flokëve tuaj. Kjo vlen edhe për ngjyrën e streçeve.

Mos i vishni thjesht me atlete.

© Depositphotos.com , © Judy Eddy / WENN.com/agefotostock/East News

Të veshësh dollakë vetëm si veshje sportive është një gabim i madh i bërë nga ata që nuk e dinë si të plotësojnë në mënyrë perfekte çdo pamje me kombinimin e duhur të artikujve të gardërobës.

Ato mund të vishen për një sërë rastesh (dhe të famshmit janë dëshmi e kësaj), nga pritjet formale deri tek mbledhjet miqësore: ato janë kaq të gjithanshme dhe të rehatshme. Thjesht ndërroni atletet tuaja të vjetra me këpucë ose çizme dhe vishni xhaketën tuaj – mbaruat, dukeni shkëlqyeshëm!

Mos vishni streçe nën një fustan apo fund

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © RGLA / Broadimage / Broad Image / East News

Vitet 2000 u kujtuan për dashurinë e përgjithshme për kombinimin e fundeve dhe fustaneve me streçe. Tani ky trend konsiderohet një relike e së kaluarës: një imazh i tillë duket vizualisht i mbingarkuar dhe i paqartë. Për tu dukur elegante dhe rastësore, plotësoni pamjen me një xhaketë lëkure artificiale dhe aksesorë lakonike.

Një ansambël njëngjyrësh mund të mos funksionojë në favorin tuaj

© Carlos Maidana / Broadimage / Broad Image / East News , © NEIL WARNER / J.LEE / MEGA / Mega Agency / East News

Një set njëngjyrësh nuk është i përshtatshëm për ata që pëlqejnë një pamje me stil dhe moderne, pasi duket më shumë si tuta.

Kur zgjidhni veshje të sipërme për streçet tuaja, sigurohuni që të dy pjesët të veprojnë së bashku. Kjo transformon streçet nga veshje sportive në një artikull të veshjeve të gjithanshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here