8 Këshilla Gatimi që do ta Heqin Dëshirën për të Shkuar në Restorant

0
415
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ne të gjithë i duam ushqimet e ndryshme të shijshme, dhe disave prej nesh madje na pëlqen procesi i gatimit. Sipas studimeve, mesatarisht, njerëzit kalojnë 6.5 orë në javë në kuzhinë. Dhe vetëm 1 në 3 persona i pëlqen gatimi.

Falë njerëzve të tillë, ne mësojmë më shumë se si t’i bëjmë ushqimet e zakonshme të përsosura.

Ne dimë disa sekrete të tilla të cilat do t’i ndajmë sot me ju. Dhe tani, ne mund të bëjmë makarona të zakonshme shumë më mirë se shumë restorante.

Bërja e makaronave si italianët

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Mund të duket sikur nuk ka vakt më të thjeshtë se makaronat, por ka disa gjëra që duhet të dini. Është më mirë të përdorni një tenxhere të paktën prej 6 litrash. Derdhni ujë të mjaftueshëm në të në mënyrë që uji të marrë 3/4 e të gjithë hapësirës ose makaronat do të jenë ngjitëse dhe të buta. Dhe nëse shërbeni makarona me një salcë, mos shtoni vaj në ujë. Ai do të mbulojë makaronat me një shtresë dhe do të parandalojë që salca të vendoset mbi të.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Dhe më e rëndësishmja, ziejini makaronat 1-2 minuta më pak sesa thotë pakoja. Pastaj vendoseni në salcë të vluar dhe përfundoni gatimin. Mos kini frikë nga eksperimente të tilla. Për shembull, kuzhinieri i famshëm, Michael Chiarello, rekomandon nxjerrjen e makaronave 4 minuta më herët për t’i lënë të zhyten më shumë në salcë.

Korja e freskët e peshkut është e lehtë.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Bërja e kores krokante është e lehtë të arrihet, edhe për kuzhinierët jo profesionistë. Nuk është aspak e vështirë, thjesht duhet të jeni të vëmendshëm dhe të durueshëm. Zgjedhja e tiganit të duhur gjithashtu ka rëndësi. Mos përdorni sipërfaqe ngjitëse: peshku kurrë nuk do të thahet mjaftueshëm atje. Giza nuk është zgjedhja e duhur sepse do t’i japë ushqimit pak erë dhe shije të huaja. Çeliku inox është një zgjedhje perfekte.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ngrohni vajin në një temperaturë mesatare derisa të fillojë të nxjerrë pak tym. Vendoseni peshkun me lëkurën poshtë në qendër të tiganit dhe shtypeni atë. Do të ngjitet, gjë që është krejt normale. Prisni për 3-4 minuta. E gjithë lagështia do të largohet dhe lëkura do të marrë ngjyrën e duhur. Kthejeni copën dhe përfundoni gatimin nga ana tjetër në një temperaturë të ulët.

Madje ka edhe këshilla për të bërë vezë.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Rekomandohet të bëni vezë të skuqura në një temperaturë të ulët me vaj ose gjalpë. Vezët duhet të plasariten shumë afër sipërfaqes në mënyrë që e verdha të mos prishet. Pastaj pritini të bardhat që përhapen. Thjesht prekni të bardhët me majën e një thike.

Ka një mënyrë të mirë për të pastruar një tigan dhe për të gatuar salcë.

© Depositphotos.com, © techfun / Wikimedia Commons, © CC BY-SA 2.0

Pas skuqjes së mishit ose perimeve, ose pasi i keni pjekur në furrë, ka mbeturina ushqimi dhe yndyre në sipërfaqe. Pak njerëz e dinë se është e mundur të bëhet salcë e mirë nga ajo. Ekziston një teknikë e thjeshtë gatimi e quajtur deglazing. Derdhni pak lëng me shije në tiganin që sapo keni përdorur. Mund të jetë supë me mish ose perime. Ju duhet të përdorni rreth 1 filxhan të lëngut, ta lini të ziejë derisa lagështia e salcës të avullojë pak.

Mund ta bëni shijen e çokollatës së nxehtë edhe më të mirë.

© Andrew Duthie / Flickr, © Depositphotos.com

Një përdorues i Reddit ndau këtë sekret jo të qartë: “Shtoni kripë në çokollatën e nxehtë. Nuk e bën aspak të kripur, por e bën disi më shumë çokollatë. Të gjithë thonë gjithmonë se çokollata ime e nxehtë është më e mira, por unë thjesht përdor pluhur të parapaketuar me qumësht dhe pak kripë! ” Në kripë ka natrium që i bën receptorët tanë të shijes të punojnë më aktivisht, kështu që shija e ëmbël intensifikohet.

Përbërësi sekret në salcën e domates

© Depositphotos.com

Duket se ne tani e dimë recetën për salcën e përsosur të domates. Skuqni hudhrën dhe qepën në vaj ulliri, shtoni disa domate dhe ziejini për 20 minuta. Përbërësi sekret është gjalpi. I bën domatet më pak acide dhe salcën më të butë. Ju duhen 1-2 copa të vogla dhe vakti do të bëhet shumë më i mirë.

Disa këshilla për gatimin e vezëve të ziera

© Stacy Spensley / Flickr, © Ted Major / Flickr

Zierja e vezëve nuk është aq e thjeshtë. Duhet të jesh i shpejtë, dhe përvoja është e nevojshme. Kuzhinieri Jamie Oliver rekomandon që kuzhinierët amatorë të përdorin mbështjellës ushqimor. Vendoseni në fund të një tasi të vogël, fërkojeni me gjalpë dhe thyejeni vezët në të. Pastaj vloni pak ujë në një tenxhere dhe hiqeni nga soba në mënyrë që flluskat të zhduken. Pas kësaj, vendoseni tenxheren përsëri mbi temperaturën e ulët dhe vendosni vezët brenda për 3-4 minuta. Forma do të jetë e përsosur.

Zhytni mishin e pulës në ujë për ta bërë më të butë.

© Tasty / YouTube, © Depositphotos.com

Pula e skuqur është një nga ushqimet e preferuara të kuzhinierit Marcus Samuelsson. Ai definitivisht i di të gjitha sekretet për ta gatuar atë në mënyrë perfekte. Një nga këshillat më të mira është ta njomni atë paraprakisht. Zieni 1 filxhan kripë në 2 gota ujë për ta bërë kripën të tretet. Pastaj shtoni edhe 6 gota ujë të ftohtë, vendoseni pulën në të dhe më pas vendoseni të gjithën në frigorifer për 90 minuta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here