Çfarë i Ndodh me Trupin Tuaj Nëse Ndaloni së Ngrëni Kripë Plotësisht

0
1894
© Piotr Rudziewicz / freeimages

Shumë prej nesh janë përqëndruar në ngrënien sa më të paktë të kripës dhe në disa raste e kemi injoruar plotësisht sepse kripa konsiderohet e keqe për shëndetin tonë.

Epo, kjo nuk është e gjitha e vërtetë, sepse në fund të fundit, kripa është një elektrolit i rëndësishëm që ndihmon trupin tonë të punojë normalisht.

Nëse keni vendosur të shmangni kripën, sigurohuni që të mos e hiqni plotësisht dhe përpiquni të kuptoni se si trupi do të reagojë ndaj këtij ndryshimi të ri.

Ka shumë dieta që këshillojnë shmangien e kripës dhe kjo është arsyeja pse ne deshëm të ndajmë me ju efektet e natriumit të ulët dhe t’ju tregojmë se, për disa dieta, së pari duhet të konsultoheni me mjekët.

Mund të filloni të fitoni peshë.

Kripa e jodizuar është e rëndësishme për hormonet tuaja dhe nëse e ndërprisni plotësisht marrjen tuaj të kripës, burimet e jodit do të kufizohen. Si rezultat, mund të filloni të fitoni peshë, të keni një fytyrë të fryrë, lëkurë të thatë dhe të përjetoni dobësi dhe lodhje të muskujve.

Mund të ndikojë në zemrën tuaj.

© Daniel Szwalkiewicz / freeimages, © depositphotos.com

Një dietë e varfër me natrium është treguar se ofron shumë përfitime, veçanërisht për njerëzit me probleme të zemrës. Por kjo mund të mos jetë për të gjithë, veçanërisht nëse zemra juaj është në shëndet të përsosur. Për shkak se ekziston një studim që tregoi se kur hamë më pak dhe gjithashtu shumë kripë, mund të përkeqësojë gjërat për gjendjen e zemrës që kemi tashmë.

Mund të rrisë rezistencën ndaj insulinës.

© depositphotos.com

Studimet kanë treguar se kur nuk marrim sasi të mjaftueshme të natriumit në dietën tonë mund të ndikojë në rezistencën tonë ndaj insulinës. Kjo do të thotë që trupi ynë nuk do t’i përgjigjet mirë insulinës dhe mund të çojë në rritje të sheqerit në gjak.

Ju mund të përjetoni simptoma të dehidrimit.

© shutterstock.com

Kur nivelet e natriumit bien në mënyrë drastike në gjak, mund të përjetoni simptoma që janë shumë të ngjashme me dehidratimin. Pra, mund të keni një gojë të thatë, të ndiheni të trullosur, të ndjeni etje dhe të keni rrugë më pak të shpeshta për në banjë.

Mund të filloni të ndjeni të përziera.

Mosngrënia e kripës mund të ketë një ndikim të madh në nivelet e kolesterolit. Ndërsa kjo zakonisht nuk ka simptoma të hershme, mund të sulmojë pjesë të tjera të trupit tuaj, përfshirë zemrën tuaj. Një nga simptomat që mund të përjetoni është përzierja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here