Çfarë Ndodh me Ju Nëse Flini me Dritat e Ndezura

0
147
©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Të gjithë me siguri mund të kujtojmë një kohë kur na zinte gjumi me dritat ndezur kur ishim fëmijë.

Ishte mënyra e vetme për të mbrojtur veten nga monstrat e dollapit. Për më tepër, disa të rritur mund të preferojnë t’i lënë dritat ndezur po ashtu, dhe jo për shkak të errësirës. Por rezulton se rreziku i vërtetë është fshehur në dritat gjatë gjithë kësaj kohe.

Ne do të ju tregojmë të vërtetën e këtij zakoni në dukje të padëmshëm.

Mund të dëmtojë shëndetin tuaj riprodhues.

©Depositphotos.com

Një studim zbuloi se ekspozimi ndaj dritës artificiale gjatë natës mund të rrisë rrezikun e infertilitetit. Eksperimenti u krye në minj femra. Minjtë që flinin me dritë ndezur gjatë natës kishin më shumë gjasa të ishin jopjellorë. Besohet gjithashtu se ritmet cirkadiane (ora e brendshme e trupit) ndikojnë në kohën e procesit riprodhues tek gratë.

Një studim tjetër monitoroi infermierët që punonin në turnet e natës dhe efektet e ekspozimit të dritës gjatë natës. Rezulton se shumica e infermierëve u ankuan se ciklet e tyre menstruale ndërpriteshin.

Mund të shkaktojë probleme të lidhura me zemrën.

©Depositphotos.com

Melatonina jo vetëm që ul temperaturën e trupit, por edhe presionin e gjakut. Nëse jeni të ekspozuar ndaj dritës gjatë natës, prodhimi juaj i melatoninës është i shtypur. Si rezultat, presioni i gjakut rritet. Luhatjet e rregullta, nga ana tjetër, mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Mund të fitoni peshë.

©Depositphotos.com

Teprica e dritës artificiale gjatë natës mund të jetë shkak i një ngadalësimi të metabolizmit. Për më tepër, prishja e gjumit dhe ritmet cirkadiane mund të kontribuojnë në shtim në peshë. Një studim që monitoroi mbi 43,000 gra zbuloi se ato që flinin me televizor të ndezur vunë re shtim në peshë. Ndryshimi ndodhi pavarësisht nga cilësia ose kohëzgjatja e gjumit.

Mund të shkaktojë ndryshime hormonale.

Edhe një burim i vetëm drite mund të ndryshojë ekuilibrin hormonal. Drita nga telefonat inteligjentë, televizorët ose kompjuterët kontribuon në mungesën e melatoninës. Përveç kësaj, proceset e tjera biologjike ndërpriten. Shumicën e kohës, është melatonina që vuan së pari. Gjumi i prishur rrit hormonet e plakjes dhe zvogëlon ato kundër plakjes.

Ju mund të vuani nga depresioni.

©Depositphotos.com

Një studim zbuloi se ekspozimi ndaj dritës gjatë natës rrit rrezikun e depresionit. Përndryshe, prishja e ritmit cirkadian ka të ngjarë të përkeqësojë simptomat tashmë ekzistuese të depresionit. Është interesante që drita e kuqe ka më pak efekte të dëmshme sepse ne jemi më pak të ndjeshëm ndaj gjatësisë së valës së kuqe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here