7 Gjëra që Tregojnë se po e Teproni me Larjen e Flokëve

0
310
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Disa prej nesh nuk mund të lejojnë që të kalojë një ditë e vetme pa larë flokët dhe disa njerëz me fat mund të kryejnë larjen e tyre një herë në javë.

Dhe megjithëse mund të duket se larja e flokëve tuaj ditë pas dite po e ndihmon atë të mbetet i pastër dhe i shëndetshëm, në fakt është e kundërta.

Dhe nëse filloni të vini re se flokët tuaj nuk duken më së miri, mund të dëshironi të vëreni disa shenja që tregojnë se frekuenca juaj e larjes mund të jetë shumë intensive.

Ne besojmë se pak është më mirë kur bëhet fjalë për të larë flokët tuaj me shampo. Dhe ne kërkuam në internet për të gjetur disa shenja paralajmëruese që tregojnë se flokët tuaj mund t’ju kërkojnë të mos i lani më kaq shpesh.

Vini re më shumë rënie të flokëve se zakonisht.

© Shutterstock.com

Ndërsa është krejt normale të humbasësh pak flokë në dush, larja e tyre shumë shpesh dhe përdorimi i tepruar i shampos mund të ndikojë në nxitjen e rënies së flokëve. Larja me shampo heq shpesh vajrat natyralë të prodhuar nga skalpi juaj, duke ndikuar në mikrobiomën e tij.

Kur skalpi juaj nuk është në ekuilibër, parandalon rritjen e flokëve të reja, i bën kutikulat tuaja më të brishta dhe mund të rezultojë në humbje të flokëve. Për të mbajtur në ekuilibër mikrobiomën e kokës suaj, rekomandohet të përdorni shampo të butë, pa sulfate dhe të zgjatni kohën e larjes së flokëve.

Ju shihni shumë ndarje.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Prerja rregullisht e flokëve mund t’ju ndihmojë të mbani majat e ndara, por zakoni i larjes së flokëve çdo ditë mund të jetë sabotim i efekteve të mira të prerjes së flokëve. Flokët e lagur janë tepër të brishtë dhe të prirur për t’u tufëzuar, kështu që sa më shumë që t’i lani, aq më shumë shanse ka që skajet tuaja të ndahen.

Flokët tuaj duken më të yndyrshëm se zakonisht.

©Depositphotos.com

 

Megjithëse shampoja supozohet se i lë flokët tuaj të pastër, ajo në fakt mund t’i bëjë ata më të yndyrshëm. Kur lani flokët shumë shpesh, kjo bën që skalpi juaj të mbiprodhojë vaj për të rehidruar. Larja e flokëve tuaj më rrallë është në fakt një çelës për t’i mbajtur ato të pastër për më gjatë, dhe ju mund të stërvitni gjëndrat tuaja të vajit për të prodhuar më pak vaj duke pritur gradualisht më gjatë midis larjeve të flokëve.

Flokët tuaj duken më pak të shkëlqyeshëm.

Nëse filloni të vini re se flokët tuaj duken tepër të etur dhe kanë humbur shkëlqimin e tyre, ka shumë mundësi që të kenë nevojë për pushim nga larja. Një mungesë e vazhdueshme lagështie mund të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj, duke i lënë ato të shurdhër dhe të pajetë.

Përveç heqjes së vajrave nga flokët tuaj, larja me shampo shumë shpesh mund të çojë edhe në grumbullimin e mbetjeve, duke bërë që flokët tuaj të duken më pak të shkëlqyeshëm.

Ngjyra juaj e flokëve zbehet shpejt

© Shutterstock.com

Nëse i keni lyer flokët, duke i kushtuar vëmendje se sa gjatë mbetet e gjallë ngjyra, shpesh mund të tregojë nëse i lani shumë. Larja e flokëve me shampo shumë shpesh mund ta shpëlajë ngjyrën dhe ta bëjë atë të zbehet më shpejt. Rekomandohet që të stërvitni flokët tuaja që të lahen çdo 2-3 ditë dhe të përdorni produkte të bëra posaçërisht për flokë të trajtuar me ngjyra.

Flokët tuaj duken të dredhur.

© Shutterstock.com

Nëse flokët tuaj vazhdojnë të ngatërrohen, kjo mund të jetë një shenjë tjetër që i lani ato shumë shpesh. Flokët e djegur zakonisht dëmtohen për shkak të ngjyrosjes ose nxehtësisë, dhe gjatë larjes ato do të bëhen edhe më të brishtë. Për të zbutur ngatërrimin, kufizoni larjet tuaja në 2-3 herë në javë dhe përdorni një llak për të ringjallur flokët tuaj.

Flokët tuaj ngatërrohen lehtë.

Larjet e përditshme bëjnë që kutikulat e flokëve tuaj të qëndrojnë të hapura, duke i bërë ato të bëhen më të thata dhe të brishta. Kjo, nga ana tjetër, rezulton në nyje dhe ngatërresa të flokëve tuaj, dhe kur i lani ato, krehja mund të bllokohet, duke dëmtuar edhe më shumë flokët tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here