9 Gabime në Gatim që i Bëjmë Shpesh pa i Kuptuar

0
1258
© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

A jeni më shumë një kuzhinier i aftë, apo një person që fajëson sobën kur gjërat shkojnë keq?

Nëse keni zgjedhur opsionin e dytë, duhet të dini se nuk jeni vetëm. Shpesh, zakoni, shpejtësia, apo edhe disa mite që ne kemi besuar kur bëhet fjalë për përgatitjen e diçkaje, i bën pjatat tuaja jo aq të shijshme sa prisnit.

Por meqenëse ne jemi vërtet të interesuar për ushqimin, ne donim t’ju jepnim një ndihmë edhe pse e dimë se ndonjëherë zakonet e kuzhinës janë të vështira për t’u ndryshuar. Kështu që ne do të vijmë me një listë të gabimeve më të zakonshme që njerëzit bëjnë kur gatuajnë.

Hidhini një sy dhe na tregoni se çfarë mendoni!

Gatuani mish të freskët nga frigoriferi.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Është shumë e zakonshme të shohësh njerëz që marrin një copë mishi nga frigoriferi dhe e vënë atë në zjarr, në furrë ose në skarë. Ky është një gabim i madh, pasi mishi, edhe pse mund të duket se është gatuar nga jashtë, do të jetë i papërpunuar nga brenda.

Këshillohet që ta nxirrni mishin nga frigoriferi një natë para se të gatuani. Mund ta vendosni në frigorifer deri në 24 orë para gatimit në mënyrë që të ketë gjithë kohën që i nevojitet për tu shkrirë.

Përzierja e orizit të freskët.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ndonjëherë më pak është më shumë. Epo, për të parë se si është apo edhe për ta shijuar, disa njerëz bëjnë gabim duke e trazuar orizin, por e vetmja gjë që arrijnë është ta lënë atë edhe më të lagësht. Kjo ndodh sepse fakti i thjeshtë i përzierjes së orizit lëshon niseshte, dhe gjithashtu gruri prishet.

Pra, për ta mbajtur të lirshme, duhet të shmangni përzierjen gjatë gatimit. Nga ana tjetër, duhet të përdorni sasinë e duhur të ujit – në përgjithësi një filxhan ujë për çdo 1/2 filxhan oriz, në varësi të llojit të kokrrës – dhe të prisni kohën e gatimit pa e trazuar, domethënë një mesatare 15 deri në 25 minuta për orizin e bardhë, dhe rreth 45 minuta për orizin kaf.

Pritini biftekun tuaj sapo të jetë gati.

© Depositphotos.com

Përveç erëzimit të mishit sapo e nxjerrim nga frigoriferi, një tjetër gabim shumë i zakonshëm është ta presim sapo të përfundojë pjekja. Rekomandohet ta lini të pushojë për disa minuta pasi ta keni nxjerrë nga furra ose zjarri pasi nxehtësia brenda mishit e ndihmon atë të përfundojë gatimin.

Përdorimi i llojit të gabuar të vajit.

© Depositphotos.com

Jo të gjithë vajrat e gatimit janë të njëjtë. Disa janë perfekte për tiganisje dhe skuqje, ndërsa të tjerët marrin një shije të keqe nëse përdoren në temperatura të larta. Vaji i pastër i ullirit është më i errët në ngjyrë dhe më i fortë në shije dhe është ideal për përgatitjen e salcave dhe tharjen në temperatura të ulëta. Sidoqoftë, nuk është më mirë të përdoret për temperatura më të larta se 191ºC.

Vajrat vegjetale, të tilla si vaji i lulediellit, janë më të përshtatshme për tiganisje dhe pjekje. Vaji i misrit është më i butë dhe përdoret për pjekje dhe skuqje të thellë. Vaji i kanolës rrjedh nga bima e rrushit dhe mund të përdoret për pjekje, tiganisje dhe skuqje.

Vendosni përbërësit në tigan ndërsa është akoma i ftohtë.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Një gabim tjetër i zakonshëm është vendosja e ushqimit në tigan kur është akoma i ftohtë, gjë që e bën atë të thithë më shumë yndyrë. Idealja është që së pari të ngrohni enët, të vendosni vaj dhe, ndërsa nxehet, shtoni përbërësit. Mund të prisni 2-3 minuta derisa tigani të jetë i nxehtë.

Mos shijimi i ushqimit gjatë përgatitjes.

© Depositphotos.com

Nuk ka asgjë të keqe të shijosh ushqimin gjatë gatimit, përderisa ka kushte ideale higjienike. Është e rëndësishme të kontrolloni nëse shija është e mirë, ose nëse mishi, makaronat, apo çfarëdo që po përgatitni, është në pikën dhe strukturën e duhur. Kjo ju lejon të shmangni gabimet dhe ju jep kohë për të korrigjuar dhe rregulluar recetën tuaj.

Shtimi i vajit (çdo lloj vaji) në ujin në të cilin do të gatuani makarona.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ky është një mit që duhet demaskuar menjëherë. Shtimi i vajit në ujin e makaronave jo vetëm që nuk e pengon ngjitjen e brumit në tigan, por gjithashtu mund t’i bëjë makaronat më të rënda, duke e bërë më të vështirë ngjitjen e salcës. Kjo ndodh sepse yndyra nuk përzihet me ujin.

Hedhja poshtë e ujit në të cilin gatuhen makaronat.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Zakonisht ne e hedhim ujin në të cilin janë gatuar makaronat. Ky është një gabim i madh, sepse ky ujë përdoret për ta bërë salcën më të qëndrueshme dhe të shijshme. Prandaj rekomandohet që ky lëng të transferohet në një enë dhe të përzihet me salcën, e cila do të bëhet më e trashë.

Prerja e qepës në mënyrë të gabuar.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

A ju përloten sytë vetëm duke menduar për prerjen e qepëve? Kjo ndodh kur e presim në feta, duke thyer kështu qelizat e saj dhe duke bërë që ajo të lëshojë gazra që, kur kombinohen me lot, shkaktojnë djegie të syve.

Për fat të mirë, ka një zgjidhje për këtë: priteni atë me një thikë të mprehtë duke ndjekur drejtimin e fibrave të qepës. Këto janë vija që shkojnë nga rrënja në kërcell. Idealja është që të pritet në shirita (julienne). Kjo do të garantojë më pak prodhim të aerosoleve irrituese.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here